Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Средната учителска заплата ще стане близо 2000 лв.

За образование тази година ще се разходват 6.4 млрд. лв., обяви МОН

9 коментара
Снимка: Архив

С около 12% ще се увеличи средната учителска заплата от април 2022 г. Така тя ще достигне 125% от средното възнаграждение в страната, става ясно от проектобюджета, представен в петък в Министерството на финансите.

Точният размер на плащането ще бъде обсъден със социалните партньори и след това - записан в наредба на министъра на образованието и науката, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).

Според директори, цитирани от онлайн изданието "Сега", в момента средното учителско възнаграждение е към 1700-1800 лв., което значи, че с допълнителните 12% то ще достигне до около 1900 - 2000 лв.

Минималната заплата пък вероятно ще нарасне от сегашните 1260 лв. на малко над 1400 лв.

Повишението на заплатите на педагозите ще се обезпечи с 239 млн. лв.

Поради новия размер на минималната работна заплата в страната ще се увеличат разходите и за възнагражденията на непедагогическите специалисти. Така за заплати в системата на образованието ще се дадат допълнително общо 315 млн. лв.

Предвидените средства за образование в проектобюджета за тази година са общо 6.4 млрд. лв., информират от МОН.

В проектобюджета са предвидени 10% повече пари за издръжка на детските градини и училищата. Допълнителните 40 млн. лв. са за покриване на по-високите разходи за електроенергия, отопление, горива, вода и др.

Близо 85 млн. лв. допълнително ще получат общините, за да премахнат всички такси в детските градини. Родителите няма да плащат от април 2022 г. Мярката е сред приоритетните за правителството и цели да обхване повече деца в системата на предучилищното образование. Децата в предучилищните групи и учениците от първи до четвърти клас ще продължат да получават безплатни закуски. Ще бъдат осигурени още 16 млн. лв., с които храненето им ще бъде по-качествено и здравословно.

Ръст с 6.5 млн. лв. е заложен на средствата за транспорт на учениците, които се обучават в средищни училища или в професионални гимназии в съседни населени места. Десет милиона лева ще се предоставят за купуване на училищни автобуси.

Със 100 млн. лв. ще се финансира нова програма за извънкласни дейности в училищата и в центровете за подкрепа на личностното развитие, така че повече деца да спортуват или да се занимават с изкуство.

И през тази година учениците ще могат да почиват безплатно на море или планина по Националната програма "Отново заедно". Бюджетът ѝ ще е 22,6 млн. лв. Програмата беше спряна временно през миналата година заради ръст на заболелите от COVID-19 в страната. Всички отложени тогава пътувания ще могат да се проведат през това лято, информират от МОН.

С 15 млн. лв. ще започне нова програма за изграждане на физкултурни салони и на спортни площадки в училищата, в които няма такива или съществуващите не са в добро състояние. С 6.5 млн. лв. допълнително ще се осигури дуалното обучение и ще се насърчават учениците да избират защитени специалности или такива с недостиг на кадри за пазара на труда. Очаква се от средата на годината да заработи нова национална програма за наемане на образователни медиатори и социални работници в детските градини и училищата. Тя е на стойност 10 млн. лв. Дотогава заплатите на тези специалисти се осигуряват по европейския проект "Подкрепа за успех".

С Бюджет 2022 г. ще продължат реформите във висшето образование и разширяването на достъпа до него. С 10% ще се увеличат средствата за студентски стипендии, като за това са разчетени 5.5 млн. лв. Издръжката на обучението във висшите училища ще се повиши с 43 млн. лв. С 2.2 млн. лв. ще се покрият таксите на студентите, които се обучават в защитени специалности или в такива с недостиг на кадри за пазара на труда. Висшите училища ще получат с 5 млн. лв. повече за научна и художествено-творческа дейност.

Повишаване на средствата е предвидено и в частта за наука. Ще бъдат осигурени допълнително 15.5 млн. лв. за изпълнение на целите, заложени в националните научни програми, Националната стратегия за развитие на научните изследвания и Националната пътна карта за научна инфраструктура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #9

    Проблемът не е с високите заплати на учителите, ами с ниското им качество. В интерес на истината и навремето беше така, но при соц уравниловката, нямаше много полета за изява и много по-добри заплати, та все пак някой качествени се навиваха да поемат това поприще. Сега вече учителстваното е с лоша репутация и всички искат да станат банкови служители или маркетингови специалисти. Не е ясно дали тия заплати ще докарат нови по-качествени кадри, но пък само това е пътя.

  2. Iosif Ivanov
    #8

    Принцип в правото гласи "Давам за да дадеш", средна учителска заплата от 2 000 лв е чудесно, но как ще разеберем качеството - за обществото учителят беше основен фактор доврената на НРБ, може със закъпрпена,но искрящо бяла риза и лъснати обувки - не случаен образ на знание и поведение !

  3. anton nikolov
    #7

    Качеството на училищното образование се влошава, но заплатите растат. На всичкото отгоре училищата са се превърнали във феодални владения на политически назначения на несменяеми директори, а материалната база и начина на обучение са архаични.

  4. Мюнхен
    #6
    Отговор на коментар #1

    Колкото професори и доценти останат тук, ще поискат да бъдат преназначени като даскали, а останалите ще стягат куфарите за Терминал 2.

  5. Dante Alighieri
    #5

    Предполагам, че става въпрос за брутна работна заплата?

  6. Guest787
    #4

    Не знам доколко е вярно, но някога се говореше, че в Турция, учителите след 20 години работа губят правото да гласуват.

  7. Guest787
    #3

    Навсякъде по света преподаватели и учители не са добре платени. Наскоро гледах един много стар филм "Moonstruck" с Шер и Никълъс Кейдж. Университетски професор живее в едностаен апартамент, а водопроводчик е с триетажна къща в Бруклин.

  8. 15
    #2

    Доста гръмко заглавие! Хубаво стои 2000лв.,нали? Силно се съмнявам в числата, дадени за настоящата средна учителска заплата. Доста млади учители влязоха, а те са на стартови заплати. И не че се заяждам, ама обявените сега 12% бяха 14.5% преди! И май ще стане като с пенсионерските % - средно еди-колко си %, ама накрая.....

  9. boriana
    #1

    Това не е справедливо. Тогава хората в науката изобщо да не се напъват. Ставаш един даскал, ломотиш едно и също години наред, е трябва да търпиш шума на лиг.авите хлапетии и нервните тинейджъри, но имаш безкрайни отпуски и заплата повече от професор. Като знам как директорите назначават шуробаджаначески, то едно качество ще бъде. Защото да не го кажем- добрите студенти не стават даскали, малко са тези които стават защото чувстват призвание. Още по-малко тези с педагогическа дарба.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.