Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Среща на върха на ЕС ще обсъжда иракската криза на 20 март

0 коментара

Иракският въпрос е включен в дневния ред на редовната среща на високо равнище на ЕС, насрочена за 20 и 21 март, предаде АФП.

Държавните и правителствени глави на Петнайсетте от ЕС, формиращи Европейския съвет, ще обсъдят иракската криза на 20 март.

Ръководителите на 13-те страни-кандидатки за членство не са поканени да присъстват на обсъждането, съобщи говорител на Европейската комисия.

Кандидатите за ЕС са поканени на втория ден от срещата на Европейския съвет, когато ще се обсъждат икономическите въпроси - главна официална тема на форума.

На 21 март ще се разгледа напредъкът в стратегията от Лисабон, с която ЕС си постави за цел до 2010 г. да се превърне в зоната с най-висока заетост и конкурентноспособност в света.

Говорителят отхвърли предположенията, че кандидатките са отстранени от дискусията за Ирак заради проамериканската си позиция, която миналия месец предизвика гнева на френския президент Жак Ширак. Това не е причина, поради която те не са поканени, каза говорителят.

Петнайсетте не са задължени да канят държавите, кандидатстващи за членство, докато те не подпишат Договора за присъединяване на 16 април 2004 г в Атина, напомни говорителят на Еврокомисията. Ако го правят, това е израз на добра воля.

На 17 февруари след извънредна среща на върха на ЕС Ширак заяви, че страните-кандидатки са пропуснали "добра възможност да си замълчат", афиширайки прибързано подкрепата си за политиката на САЩ към Ирак.

При подготовката на срещата на върха през февруари първоначално беше съобщено, че кандидатите също ще участват в обсъждането, но след това поканата беше оттеглена. Тогава се разбра, че за участие на кандидатите са се застъпвали Великобритания и Испания, а против са били Франция и Германия.

В края на януари ръководителите на 5 страни от ЕС и на Полша, Унгария, и Чехия подписаха т.н. Писмото на осемте, в което декларираха подкрепата си за войнствената политика на САЩ и призоваха към атлантическа солидарност.

Няколко дни по-късно представители на 10 източноевропейски страни, стремящи се към членство в ЕС и НАТО, също подкрепиха в декларация политиката на САЩ към Ирак, припомня Франс прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.