Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борис Джонсън: Може би е настъпил моментът за прекратяване на разговорите с ЕС

Среща "на живо" между Джонсън и фон дер Лайен - последна надежда за споразумение

6 коментара
Урсула фон дер Лайен и Борис Джонсън

Британският премиер Борис Джонсън заяви днес, че Великобритания може да обяви край на преговорите за търговските отношения с ЕС след Брекзит и без да бъде постигната сделка. Това изявление той направи ден след като прие да се срещне с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по-късно тази седмица в последен опит да се излезе от безизходицата в преговорите, предаде Ройтерс.

И двете преговарящи страни призоваха за компромис в преговорите с цел постигане на сделка до края на годината, но засега такъв няма нито от едната, нито от другата страна.

Откакто Великобритания излезе от ЕС двете страни преговарят за търговско споразумение, но нямат консенсус по три въпроса, което увеличава перспективата за един кошмарен за бизнеса сценарий - да няма споразумение, съгласно което да се управлява годишната търговия в размер на около 1 трилион долара.

Днес Джонсън каза, че до последно ще полага усилия да бъде постигната сделка. Но допълни, че ако трябва да се стигне до австралийското решение, то това също е добре за страната защото тя ще просперира във всеки случай. Австралия няма споразумение за свободна търговия с ЕС, което означава, че търговията с нея се осъществява съгласно правилата на Световната търговска организация.

Един от оспорваните въпроси в преговорите е този за правото за риболов в британски води. Днес ЕК каза, че разговорите за търговска сделка могат да продължат и след края на годината. Великобритания няколко пъти вече изключи това като вариант.

Днес германският министър по европейските въпроси Михаел Рот призова Великобритания да покаже политическа воля. Той припомни, че бъдещите отношения между Лондон и Брюксел ще се базират на доверие и че точно това доверие е изложено на риск сега по време на преговорите.

Френският министър по европейските въпроси Клеман Бон обаче каза, че страната му е против каквото и да споразумение, което е в ущърб за френския риболовен сектор и предупреди, че Париж ще наложи вето на сделка, която смята за лоша.

Среща "на живо“

Все още няма необходимите условия за финализиране на споразумение за бъдещите търговски отношения между ЕС и Брюксел, се казва в разпространено снощи общо изявление на ЕК и на канцеларията на британския премиер.

По-рано вчера председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и британският премиер Борис Джонсън проведоха пореден видеоконферентен разговор. В него те са изразили съгласие, че все още не са налице условията за финализиране на сделката за отношенията след Брекзит между двете преговарящи страни. Двамата са се договорили и да започне подготовката за среща на живо между тях в Брюксел по-късно тази седмица.

"С надвисването на крайния срок на Брекзит Борис Джонсън лично поема контрола над преговорите", гласи заглавието на в. "Ню Йорк таймс".

При все по-малко оставащото време и все още големите разногласия британският премиер Борис Джонсън вчера лично пое контрола над преговорите за периода след Брекзит и заяви, че по-късно тази седмица ще посети Брюксел в последно усилие да сключи търговско споразумение между Великобритания и ЕС, пише американското издание.

Съобщението на Джонсън, направено след 90-минутен телефонен разговор с фон дер Лайен, повишава залозите с навлизането на преговорите във финалната права. След 11 месеца буксуващ преговорен процес изглежда само среща лице в лице на политическите лидери може да доведе до пробив, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Друг американски вестник, "Вашингтон пост", извежда в заглавие, че преговарящите по търговското споразумение след Брекзит са "много мрачни и безрадостни" за шансовете то да бъде постигнато.

Ако дори след визитата на Джонсън в Брюксел тази седмица преговорите се провалят, Великобритания и Европа може скоро да въведат нови мита, такси, гранични проверки и квоти върху стоки. Това би било позорен край след десетилетия свободна и безпроблемна търговия, коментира американското издание.

Напускането на Великобритания без споразумение също така може да сложи край на отворената невидима граница между Република Ирландия, член на ЕС, и Северна Ирландия, която е в състава на Обединеното кралство, отбелязва "Вашингтон пост".

"Джонсън отива в Брюксел, след като Великобритания прави жест на помирение", гласи заглавието на в. "Гардиън".

Дългоочакваната среща на последния шанс между британския премиер Борис Джонсън и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен ще се състои в близките дни. Според източници от двете страни най-вероятните дати са в сряда или четвъртък.

Информирани източници от ЕС и Великобритания обаче предупредиха, че тази среща не е гаранция, че ще бъде постигнато споразумение за търговията и сигурността.

Съвместното изявление на Джонсън и Фон дер Лайен за срещата им тази седмица беше направено броени часове след като Великобритания каза, че при постигане на споразумение тя ще премахне важни клаузи от своя подготвян закон за вътрешния пазар, чието приемане би нарушило международното право, защото чрез него Великобритания едностранно пренаписва части от споразумението си с ЕС за Брекзит. Този ход беше възприет като жест на помирение от Лондон към Брюксел, пише британският вестник.

"Гардиън" отбелязва, че малко преди това главният преговарящ на ЕС Мишел Барние е заявил пред европейските депутати, че преговорите наближават своя край, и е предупредил, че няма да ги продължи след сряда.

Лондон изтегля оспорваните от ЕС клаузи в законопроекта за вътрешния пазар

Лонодн и Брюксел обявиха днес, че са постигнали споразумение, позволяващо изтеглянето на оспорваните от ЕС клаузи в британския законопроект за вътрешния пазар, противоречащи на договора за Брекзит, предаде Франс прес.

Заместник- председателят на Европейската комисия Марош Шефчович и британският държавен министър за Брекзита Майкъл Гоув очертаха планове за това как Северна Ирландия ще продължи да търгува с Англия, Шотландия и Уелс от 1 януари, като същевременно следва някои разпоредби на ЕС.

Въпросните клаузи включват граничните проверки на животински и растителни продукти, доставка на лекарства, както и на охладени меса и други хранителни продукти до супермаркетите. Има и "разяснения" относно прилагането на правилата за държавните субсидии.

В светлината на взетите решения британското правителство заяви, че ще премахне три клаузи от законопроекта за вътрешния пазар - временен закон, очертаващ търговските отношения в четирите историко-географски района на Обединеното кралство - Англия, Северна Ирландия, Уелс и Шотландия. Тези клаузи противоречат на договора за Брекзит между Лондон и Брюксел.

Лондон ще оттегли и член от друг проектозакон, който скоро ще бъде разглеждан в парламента, относно данъчните разпоредби в Северна Ирландия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Blackadder
    #6

    Аре, таз година Тръмп в небитието, догодина Бо ДЖо! Двамата клоуни да се махат.

  2. ефрейтора
    #5
    Отговор на коментар #4

    Евробюрократите-прогресисти ще бъдат наритани от добрата стара Англия , ще се оближат като набито куче и ще заговорят за зелена икономика и истанбулска конвенция . Ще се репчат на Унгария , Полша и...България .

  3. ефрейтора
    #4
    Отговор на коментар #3

    А Борис Джонсън ще "клекне" , когато Темза потече обратно...

  4. ефрейтора
    #3

    Във Великобритания решава Парламентът , избран по мажоритарен начин . Всеки депутат отговаря пред избирателите си от собствения си избирателен окръг , а не пред партийните си функционери . Нема Бойко , нема Корнелия , нема почетен председател .

  5. Калико Джо
    #2

    Сделка ще има щото БоДжо ще клекне, т.к. не може да си позволи да остави Великобритания без пазари, а с кого ще търгува ако не с Европа? Той има по-слаби позиции и ще приеме каквото му дадат. Иначе ще трябва да премести острова си по-близо до Австралия за да ползва нейните търговски условия.

  6. ефрейтора
    #1

    Този път евробюрократите-прогресисти ще си намерят майстора...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.