Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срещата на ГЕРБ с ПП-ДБ: от "временното примирие" до "политическо сношение"

14 коментара
сн. БГНЕС

Лидерската среща между ГЕРБ и "Продължаваме промяната-Демократична България" очаквано предизвика разнопосочни реакции.

Според политолога и бивш евродепутат доц. Светослав Малинов конфронтацията в българското общество е тежка, но временно примирие е необходимо на всички. Николай Хаджигенов от "Ние идваме" пък определи разговора като "отвратително политическо сношение". По думите на политолога от агенция "Галъп" Яница Петкова пък за да има правителство и ГЕРБ, и ПП-ДБ трябва да направят компромиси.

Какъв е страхът на политическите играчи?

Според Яница Петкова всеки един от политическите играчи в момента го е страх да не се окаже, че носи отговорност за провала на поредното Народно събрание.

"Това се отнася и до президента. Миналия път процедурата доста се забави, което доведе до критики към президента, че пристъпва своите правомощия, злоупотребява с власт и му се "услажда" да управлява по-дълго време чрез служебно правителство. За да бъде презастрахован и да не бъде обвинен в такъв тим злоупотреба с власт, сега настояваше на бърза процедура, но виждаме, че има диалог между него и политическите партии, което в случая е положителното. Основната причина за този диалог и това съгласие, че малко ще се забавят отново процедурите, е страхът, че отново ще има някакъв неуспех в 49-ото Народно събрание и всеки гледа да избяга от възможността да носи отговорност за този неуспех", каза тя пред БНР.

"Виждаме, че някакъв диалог се осъществява и между двете основни политически сили, които се противопоставят на политическата сцена в момента. Виждам по-скоро положителни стъпки по отношение на диалогичност и консенсус от страна на президента и основните политически сили. Естествено, този баланс е много крехък и много бързо и лесно може да бъде нарушен. Но за момента изглежда сякаш поуки са били взети", добави Петкова.

По думите ѝ е възможно е бюджетът да е "препъни камък", но може и да се окаже, че е това, което изгражда мост и сплотява политическите партии около това да се направи правителство, макар и краткосрочно.

Ограниченото време преди връчването на мандатите, с което разполагат партиите, вероятно изнервя обстановката и води до изостряне на тона, добави Петкова.

"При ГЕРБ виждам две линии на послания. От една страна е лидерът им Бойко Борисов, който опитва да избяга от конфронтация, да смекчи посланията. От друга страна са основните говорители на ГЕРБ, т.нар. "остриета" на партията, които показват остър език и непримиримост с политическия опонент".

Според Петкова шанс за правителство има с втория, стига да бъде постигнат компромис:

"И двете сили трябва да направят компромис. Компромисът от страна на ГЕРБ ще бъде да подкрепят кабинет с мандат на Продължаваме промяната-Демократична България. Компромисът от страна на Продължаваме промяната-Демократична България трябва да е именно в личностите, т.е. да предложат експертен кабинет. Изглежда, че единствената възможност за кабинет, е, ако и двете основни сили направят компромис. Ако Продължаваме промяната-Демократична България не "преглътнат" и не предложат такъв кабинет, то и ГЕРБ не би подкрепила втория мандат."

Тя посочи, че от днешна гледна точка вероятността за съставяне на кабинет с третия мандат изглежда незначителна.

"Такъв кабинет би бил под формата на т.нар. "хартиена коалиция". Т.е. кабинет с мандат на БСП или на ДПС, който да бъде също експертен, с конкретна законодателна програма, с ясен времеви хоризонт и който да бъде подкрепен в Народното събрание от ГЕРБ и останалите по-малки политически формации. Но до трети мандат има още много време- трябва да видим дали ще има шанс за кабинет първите два мандата. Интересно е на кой ще предпочете да връчи мандата президентът, ако стигнем дотам", каза Петкова.

Според нея потенциален кандидат за евентуален трети мандат са Има такъв народ, които заявиха още по време на кампанията, че ще направят всичко възможно да има редовно правителство.

Последствията от липсата на редовно правителство все повече се задълбочават, каза още Яница Петкова.

"Задълбочава се политическата апатия, намалява избирателната активност, наблюдаваме възход на популистки партии. Партия "Възраждане" с всеки нови избори увеличава и е единствената партия, която увеличава своята електорална подкрепа. От друга гледна точка - международната изолация на България. Страната ни стои доста нестабилно на политическата карта на Европа, ние сме непредвидим партньор. Виждаме каква е ситуацията с бюджета. Няма как без Народно събрание да приемем всички закони, които са необходими, за да получим пари по Плана за възстановяване. Т.е. много са проблемите, известни са на цялото ни общество, като че ли има и консенсус у политическите партии, че по тези проблеми трябва да се работи и заради това мисля, че поне до местните избори ще успеят да намерят някакъв компромис и да направят дори и кратковременно правителство, а след местните избори очевидно политическата игра на властта ще продължи."

"Временно примирие"

"Правителство на временното примирие – това е формулата", каза пред БНР Малинов.

По думите му пред очите ни се случва напредък: "Никой не се е произнесъл категорично, че отиваме на избори. ГЕРБ смекчава тона, ПП и ДБ-също. Намериха общи политики. Не трябва да се подценява постигнатото".

Според него е необходимо да бъдат ясни приоритетите на едно евентуално правителство, за да може премиерът и неговите министри да са в състояние да ги изпълняват.

"Премиерът ще е личност, която ще смята, че Шенген и еврозоната са приоритет и ще се съобразява с бюджет, който да отговаря на тези условия. Редно е да започне да се говори за личността на кандидат-премиера. Мандатът се връчва на кандидат, който след това трябва да отиде и да убеди лидерите на партии или на парламентарните групи", каза още Малинов.
Той подчерта, че ситуацията няма прецедент в историята на демократичните държави през последните 30-40 години:

"Трябва да се съобразим със ситуацията, че първата и втората политически сили не могат да застанат зад кабинет, в който има ярки политически фигури. Необходимо е да се мине през някакъв мост, който аз наричам експертно правителство. След такива тежки аномалии да очакваме моментално преход към нормалната политическа логика и форми е нелогично."

Единствено добронамереността може да осигури някаква основа за доверие, смята Малинов.

"Конструкцията е много крехка. Но виждаме ново отношение към целия процес. Първите две партии не се държат като хора, които ще ходят на избори и се чудат как да прецакат опонента си"

Според него едно правителство с такава странна формула, ако има ясна програма и партиите удържат обещанията си, може да издържи една година. "Този парламент засега показва компетентност да свърши работа за повече от 3 месеца", добави той.

"Политическо сношение"

На коренно различна позиция е адв. Николай Хаджигенов от "Ние идваме", който беше сред организаторите на протестите срещу управлението на ГЕРБ и главния прокурор Иван Гешев през 2020 година.

"Това, че ръководствата на ГЕРБ-СДС и „Продължаваме промяната“-„Демократична България“ са седнали на една маса, след като казаха, че са си простили, е едно отвратително политическо сношение. Какво са си простили? Кражбите, корупцията, разбитите съдби, побоя на децата до колоните? Сядайки на една маса с Борисов, вече си му простил, следващата стъпка е да му скочиш в леглото", каза той пред БНР.

По думите на Хаджигенов, енергията на протеста отпреди 2-3 години е била употребена от всички, които се страхуваха и се гнусяха от него. "Борисов не посмя да влезе в парламента тогава, влезе сега. Седи на една маса и не се страхува от тези, които обявяваха, че са срещу него", посочи той.

„Не е достатъчно да кажеш „Ние сме добрите сили!“ Да набучиш плакатче насред паветата и в един удобен момент да се врътнеш на другата страна. Нашите позиции срещу корупцията, срещу ГЕРБ и Борисов датират от години. Това е разликата с конюнктурата“, допълни адвокатът и бивш депутат.

Той оцени ареста на Бойко Борисов като жалка аматьорщина, като злоупотреба с власт от страна на правителството на Кирил Петков.

„Тогавашният министър на вътрешните работи каза, че Борисов трябва да се задържа всеки ден. Не, не – той трябва да се задържи веднъж, но завинаги, да се направи както трябва – правилно и законосъобразно. Няма съществени разлики в действията на правителствата на ГЕРБ и „Промяната“, поне в силовата част“, смята още Хаджигенов.

„ДБ се държи като котка, която скача от балкона, гонейки врабчетата, но забравяйки, че е не седмия етаж. Не вадят никакви поуки, но все пак котките имат 9 живота, партиите – не. На кого не му е ясно, че Борисов за около 15 години уби всеки, който му беше полезен? И ДБ и преди това – „Реформаторският блок“ имат убийствен опит от гледна точка на историческия компромис – той се превърна в огромна историческа дефекация, която до ден днешен смърди. Няма как да се събереш с корупцията и да не се изцапаш и ти.“

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #14

    Хаджигенов ... айде, не смърди, но намирисва на провокатор. Не му вярвам. Десислава Иванчева и Биляна Петрова също се отказаха от адвокатските му услуги, след като допусна да минат всички номера на Гейшеф. Да оставим на спокойствие избраниците ни да си свършат политическата работа. Тя е достатъчно сложна, за да има нужда на този етап от воайорски интерес. Да изчакаме.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  3. Георги Съдиев
    #12

    "Бойковците", МУТРИТЕ и другите пазители на "ДЕМОКРАЦИЯТА" (РАЗБИРАЙ: чорбаджиите и крадците) измислиха как да "помогнат" на оглозганата България: НЯМА ПАРИ ЗА ЗАКОННОТО КОРИГИРАНЕ НА ПЕНСИИТЕ ОТ 1 ЮЛИ 2023 Г.". Засрамете се, поне Вие тези около МУТРАТА, знаем, че този лъжец и крадец няма срама. Г-да сегашни и бъдещи управляващи, защо: 1)Не въведете стъпаловидното подоходно облагане, както е ВЪВ ВСИЧКИ СТРАНИ на ЕС (ясно е че тези с високите доходи ще пострадат). 2)Не възстановите еднаквото ДДС (показа

  4. Филка Русофилка
    #11

    Aмa някoй нopмaлeн cъмнявaл ли ce e, чe c тaкъв „убийcтвeн oпит“ c paзни peфopмaтopcки блoкoвe и пpoч., нaкpaя гeн. д-p инжeнepът нямa дa „paзбиe cъдбaтa“ и нa жълтoпaвeтния тaлибaн – лъжeaдвoкaтa Xaлвaджигeнчoв oт „Ниe Мутpитe идвaмe“, кoгoтo пpecлeдвaнитe oт зaкoнa зa мнoгoбpoйни пpecтъплeния мутpo-oлигapcи инcтpуктиpaxa пo тeлeфoнa кaк дa paзкapвa пo плoщaдитe и улицитe лумпeнитe-„пpaвocлaвни eкзopcиcти“, кoлeничaщи пpeд oбитeлтa нa „cвeтeцa“?

    Мятaшe звepcки пoглeди в пapлaмeнтa cpeщу „бившитe

  5. anton nikolov
    #10
    Отговор на коментар #4

    Това е в сферата на научната фантастика.

  6. anton nikolov
    #9

    Айде, проститутолозите от Галъп излязоха на сцената, за да убеждават какъв прекрасен компромис може да се направи с Мутрата и ОПГ Гроб. А от кой нафталин излезе лигавият Светослав Малинов ? Да не го спрягат за министър ?

  7. Rolo Tomassi
    #8
    Отговор на коментар #4

    Сега е момента "доктора на науките" да демонстрира като опитен политик (какъвто твърди, че е), отговорност и да пожертва партийния си интерес за благото на нацията - само така може да стане и "светец".

  8. ефрейтора
    #7

    Борисов е прост , ама дебилните пепета са по-тъпи и от него . Та така...

  9. redoven.chitatel
    #6

    х.Генов пак се пеняви, но като беше депутат, защо не направи нищо полезно?!

  10. Мазен Кумунис
    #5

    Има една хубава българска поговорка: "Прост народ - слаба държава". Изненадващото в случая е, че политиците са по-отговорни от цитирания народ! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.