Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срещата на върха на ЕС ще се окаже бележка под линия, а не нова глава в европейската история

8 коментара
Срещата на върха на ЕС ще се окаже бележка под линия, а не нова глава в европейската история

На пръв поглед срещата на върха на ЕС миналата седмица завърши с исторически резултати. Европейските държави се договориха за план, който изглежда като голяма стъпка в посока към фискален и политически съюз. Великобритания отказа се присъедини и изглежда изолирана и може би на път към изхода от ЕС.

 

Ако всичко това се приеме според начина, по който изглежда, наистина ще е от огромно значение. Резултатите от брюкселската среща обаче много по-вероятно ще станат бележка под линия в трудовете по история, отколкото важна нова глава.

 

Пазарите и гласоподавателите все повече отказват да се съобразят с високопарните изказвания на лидерите на ЕС на все по-честите им кризисни срещи на върха. Прибавете към това растящите напрежения между членки на ЕС, които отиват далеч отвъд изолацията на Великобритания, и получавате формула за продължаващ смут и разединение, вместо решаващия момент, на който толкова много коментатори смятат, че са станали свидетели.

 

Тайнствените дискусии за промени в договорите и споровете за мястото на Великобритания в Европа се водят на срещи на върха на ЕС буквално от поколения. Едно време Европа можеше да си ги позволи. Но при сегашната дългова криза, която заплашва да предизвика държавни фалити, рухвания на банки и разпад на европейската финансова система, това беше странен момент за поредния дебат за бъдещото устройство на ЕС, колкото и увлекателна да е темата.

 

Единствената връзка на дебатите от миналата седмица с финансовата криза беше, че инвеститорите се надяваха, че обявяването на финансов договор с много по-строг надзор на

националните бюджети в бъдеще ще осигури прикритие за Европейската централна банка да закупи италиански и испански облигации за неопределено дълго време, или поне докато повече частни инвеститори бъдат убедени отново да се включат в този пазар.

 

Тук изходът е неясен. Президентът на ЕЦБ Марио Драги официално изключи възможността за сериозно разширяване на програмата на банката за закупуване на облигации. Обаче ЕЦБ се съгласи да отпуска много повече заеми на европейски банки при изгодни условия, а те на свой ред вероятно ще бъдат подложени на натиск да купуват държавни облигации.

 

Но товаренето на нестабилните европейски банки с иначе непродаваеми държавни дългови книжа не е трайно решение. То може да успее да спаси европейската икономика от сърдечен удар.

 

Лошото е, че единствената алтернатива на сърдечния удар, изглежда, е бавното задушаване. Фискалният пакт основно задължава всички страни от ЕС да вземат тежки мерки за бюджетни икономии, без да осигури постоянен механизъм за прехвърляне на пари от благоденстващите части на Европа към тези, които са изпаднали в полудепресия. "Съюз на трансферите" все още е анатема за Германия.

 

Единствената незабавна перспектива, която се предлага на задлъжнелите страни от Южна Европа, е "вътрешната девалвация" - разбирайте съкращения на заплати и пенсии, повишаване на данъците и много по-висока безработица.

 

С влошаването на икономическото положение става вероятно гласоподавателите да се разбунтуват. Дори при сегашните обстоятелства има огромни съмнения дали сключеното миналата седмица споразумение на ЕС някога ще влезе в сила.

 

Главните проблеми при ратификацията вероятно ще са в страни, където икономиката е в относително добро състояние, а избирателите се опасяват, че ще бъдат завлечени в пропастта от задлъжнелите европейски държави.

 

Правителствата на Швеция и Холандия в момента нямат ясно очертано парламентарно мнозинство и се нуждаят от опозиционни гласове за прокарване на новото споразумение. И в двете страни обаче опозицията вече заяви, че ще отхвърли новия договор.

 

Ратификацията в Дания, Финландия и Чехия също далеч не е сигурна. Ирландия вероятно ще трябва да организира референдум по новото споразумение, а тази страна има дълга история на отхвърляне на договори на ЕС, дори и в по-добри времена. За президента на Франция Никола Саркози срещата на върха премина добре, но той може да загуби властта след няколко месеца, а основните опозиционни кандидати отхвърлиха постигнатото миналата седмица споразумение.

 

С нарастването на проблемите с ратификацията в обстановка на икономическа стагнация или нещо по-лошо, ясната картина от миналата седмица на една изолирана Великобритания и една стремяща се към единство Европа ще става все по-размита.

 

За германските фискални "ястреби" истински важното разделение в Европа сега е между съблюдаващите закона северни европейски страни със здрави икономики и южни европейски страни, които се възприемат като корумпирани и все по-банкрутирали.

 

Германците знаят, че почти половината от европейските страни с кредитна оценка ААА са извън еврозоната (Дания, Норвегия, Швеция, Швейцария и Великобритания). Колкото до страните от еврозоната с оценка ААА, те неотдавна бяха предупредени за възможно понижение на кредитния им рейтинг. Този риск е особено подчертан за Франция. Ако холандците, които са членове на еврозоната, се присъединят към скандинавците и британците в отказ от новия фискален пакт, германската тревога само ще се увеличи.

 

Докато германците гледат неспокойно към Северна Европа, голяма част от Южна Европа гледа гневно към Германия. Понеже макар и Великобритания да осигури удобен гръмоотвод за голяма част от страха и гнева в Европа, икономическата криза поражда лоши чувства из целия съюз. Френската преса прекара дните преди срещата на върха в терзания заради "германофобията" във Франция, след като водещ политик социалист обвини Саркози, че се е

огънал пред германците и го сравни с Едуар Даладие, френския лидер, който действаше сговорчиво към Хитлер през 1938 г.

 

Подобни обиди може да ни се видят меки докато приключи кризата. А срещата на върха от миналата седмица ще се приеме не като решаваща, а като едно действие в разтеглена мелодрама, която все още заплашва да се превърне в трагедия.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Спокойно трагедията ще е на Острова и отвъд океана. Големите решения се вземат не в Брюксел, не в Берлин, не в Париж, не и в Лондон, а в ... Москва. Както винаги през последното половин хилядолетие, така че надежда за трагедия тук всяка оставете. В Москва Г-6 ако реши да подкрепи яко еврото - Русия, Китай, Индия, Бразилия, Южна Африка и Иран, става страшно за зелените хартии които без война се си един пробит долар отвсякъде.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  3. Анонимен
    #6

    Май американците не са много доволни,че техният английски пудел остана в изолация.

  4. Анонимен
    #5

    "Пазарите отказват да се съобразяват...", "единствена алтернатива...", "Единствената незабавна перспектива..."?! Чакай бе, аланкоолу! Стига с тия пазари и с тия единствени алтернативи бе! И аз знам единствена алтернатива, ама тя не е изгодна за тия, дето ти плащат заплатката. Какво ще стане, ако правителствата поне на 2 държави закрият централните си банки и съответните финансови министерства и издадат суверенна национална валута БЕЗ ДЪЛГ? Майната ви на всички банкстери и наднационални мафиоти...

  5. И.Иванов, Швеция
    #4

    "ИСТОРИЧЕСКО" БЕШЕ САМО ФИАСКОТО НА ФРАНЦИЯ И ГЕРМАНИЯ ! """ На пръв поглед срещата на върха на ЕС миналата седмица завърши с исторически резултати. """ Обявиха Саркози и Меркел резултата си фиаско за "споразумение ! "Споразумяваме се да се споразумяваме след три месеца за нещо, от което днес още няма и помен "черно на бяло" какво ще да е, защото, независимо от подготвителните ни канонади за наближаващия край на света, Великобритания и Швеция хич не успяхме да ги оглупим и споразумеем да ги водим за носа накъдето на нас ни е необходимо ..."

  6. Анонимен
    #3

    А ние накъде сме тръгнали - ще подпишем, защото сме "отличници", ще лизнем Меркел, защото на нея така й харесва и ще си раздаваме високи оценки за успешна 2011 година. Тя е успешна за Бойко, той няма лични финансови проблеми, не му се налага да се лишава от елементарни нужди. С магистралите приключи, избрахме Плевналиев за президент, сега трябва да вдигнем на пеадестал Дянков и през 2012 година, представете си, ще се радваме на Трайков. И той е вече уплашен и прави правилните изказвания.

  7. Анонимен
    #2

    Дано с тая криза на соцпаразитизма и утопизма не го докарат до война - както често става в Европа. За нас се очертава четвърта историческа загуба с дойчовете. Пак изглежда Щатите ще ни спасяват от самите нас.

  8. Анонимен
    #1

    Единствената алтернатива на всякакъв вид СОЦИАЛИЗЪМ е Държавен Банкрут във всичките му разнообразни нюанси и форми. мечката

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.