Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срещата на върха на Г-7 започна със снимка на плажа

Г-7 ще дарят 1 милиард ваксини на бедни страни

0 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Британският премиер Борис Джонсън посрещна лидерите на страните от Г-7 и на ЕС на дъсчена пътека по крайбрежието на Корнуол в курорта Карбис бей, където до неделя се провежда тяхната среща на върха, предаде Асошиейтед прес.

Домакинът бе с тъмносив костюм и светлосиня вратовръзка, а съпругата му Кари - с цикламена рокля. Двойката поздрави лидерите и техните половинки с докосвания с лакти - поздрав, станал популярен заради коронавирусната пандемия. После всички поговориха за социалната дистанция и времето под типичното за Англия облачно небе. Първата дама на САЩ Джил Байдън се пошегува: "Чувствам се като на сватба", намеквайки за неотдавнашния брак, сключен от Борис Джонсън и Кари Саймъндс. Джонсън на свой ред се пошегува, че се чувства все едно върви към олтара по пътеката в църквата.

Репортери, отразяващи събитието, използваха повода, за да попитат президента на САЩ какво е посланието му към руския президент Владимир Путин, с когото ще се срещне на 16 юни. "Ще ви кажа, след като му го кажа", отвърна той.

Лидерите на Г-7 позираха на плажната ивица и за групова снимка. Подредиха се в две редици, а не в една както обичайно, спазвайки правилата за социална дистанция. На първия ред бяха домакинът Джонсън, от двете му страни Джо Байдън и френския президент Еманюел Макрон, а до тях съответно канадският премиер Джъстин Трюдо и германският канцлер Ангела Меркел. На втория ред бяха председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, премиерът на Япония Йошихиде Суга, италианският му колега Марио Драги и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.

После, докато лидерите се отдалечаваха от мястото на снимката, френският Макрон прегърна Байдън през рамо и двамата поведоха оживен разговор, но журналистите не успяха да чуят за какво си говореха.

След първата си работна сесия днес лидерите на страните от Г-7 ще отидат в корнуолската ботаническа градина, намираща се на 70 километра от мястото на провеждане на форума. Там тази вечер в тяхна чест ще даде прием британската кралица Елизабет Втора. На него ще присъстват и престолонаследникът принц Чарлз, съпругата му Камила, херцогът и херцогинята на Кембридж Уилям и Кейт. Менюто ще включва печен калкан и торта "Павлова" с ягоди.

Откривайки срещата, Джонсън каза, че тя дава изключителен повод великите сили да извлекат поука от пандемията с цел по-добро възстановяване. Той прикани всички да не допускат грешки от миналото. "Трябва да се уверим, че сега ще дадем възможност на нашите икономики да се възстановят", заяви той.

Годишната среща на върха на Г-7 започва с фокус върху борбата с новия коронавирус и климатичните промени. Очаква се през първия ден от форума в Карбис бей, Великобритания, лидерите на седемте най-развити индустриални държави да обсъдят възстановяването от пандемията с акцент върху даряването на ваксини срещу и предоставянето на финансова помощ за изграждане на заводи за производство на ваксини.

Снощи домакинът на тридневната среща, британският премиер Борис Джонсън, изрази очакване страните от Г-7 да дарят общо 1 милиард ваксинни дози. Великобритания ще даде на бедни държави поне 100 милиона излишни дози, с които разполага, каза Джонсън.

Британският премиер преди това призова лидерите от Г-7 да се ангажират да ваксинират целия свят до края на 2022 г., а групата се очаква да обещае 1 млрд. дози на тридневната си среща на върха в английския морски курорт Карбис бей.

САЩ ще купят половин милиард дози ваксина за страните с по-ниски доходи, без това да е обвързано с каквито и да било условия, заяви часове по-рано в Карбис бей президентът Джо Байдън. "Половин милиард ваксини ще започнат да се доставят през август, веднага щом слязат от производствената линия", каза Байдън на пресконференция преди срещата на върха на Г-7.

"Съединените щати предоставят тези половин милиард дози без обвързващи условия. Няма обвързващи условия. Дарените от нас ваксини не включват натиск за услуги или потенциални отстъпки. Правим това, за да спасим живота на хората", подчерта той.

Байдън обеща Америка да бъде "хранилище за ваксини". "Точно както Америка беше хранилището на демокрацията по време на Втората световна война", допълни президентът.

Най-голямото в историята дарение на ваксини от една-единствена страна ще струва на САЩ 3.5 млрд. долара, но ще даде тласък за дарения и от други страни от Г-7. Ваксините, които ще бъдат произведени в заводите на Pfizer, ще бъдат доставени на цени, които не са предназначени за печалба. Около 100 страни ще получат от дозите.

Това е първата присъствена среща на върха на Голямата седморка от две години. Миналата година форумът бе във видеоконферентен формат заради пандемията. Това е и първата голяма международна среща на високо равнище за новия президент на САЩ Джо Байдън, който встъпи в длъжност през януари, отбелязва ДПА.

Специални гости на форума ще бъдат лидерите на Австралия, Индия, Република Южна Африка и Южна Корея, които бяха поканени от домакина Великобритания.

Когато лидерите от Г-7 се съберат на своята среща на върха в Корнуол, техният най-могъщ член - американският президент Джо Байдън, ще има две послания към тях: бурните времена при президентството на Доналд Тръмп са приключили и западните демокрации, оформили в толкова голяма степен последното столетие, могат да осигурят това, от което светът се нуждае днес, много по-добре, отколкото авторитарните лидери на Китай и Русия, пише в. "Файненшъл таймс".

Първата цел е по-лесна. Байдън очевидно не е Тръмп. За да могат обаче да се надяват да докажат трайната ценност на демокрациите, американският президент и останалите лидери от Г-7 трябва да направят доста повече от това, което са успели преди срещата.

Сделката за корпоративния данък, постигната от техните финансови министри преди седмица, е добро начало. Но на своята среща лидерите трябва да надградят върху това, първо като намалят значителната разлика между богатите и бедните държави по отношение на ваксините. Почти 45 процента от хората в богатите страни от Г-7 са получили поне една ваксинна доза, докато в 44-те африкански държави, за които има пълни данни, този дял е едва над 2 процента. Разликата е не просто "катастрофален морален провал", както предупреди СЗО през януари. Това е много неразумно от икономическа гледна точка, защото не може да има широкообхватно глобално възстановяване, ако светът бъде оставен на милостта на един разпространяващ се, мутиращ вирус, коментира вестникът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.