Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Байдън ревизира политиката на Тръмп: Защитата на Европа е свещено задължение за САЩ

"Най-силното послание на НАТО към Русия е, че сме единни и няма да успее да ни раздели", каза Столтенберг

25 коментара
Байдън и Столтенберг, сн. ЕПА/БГНЕС

Американският президент Джо Байдън потвърди, че за разлика от администрацията на предшественика си Доналд Тръмп, ще залага силно на НАТО, а генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг коментира, че Алиансът е единен и Русия няма да успее да промени това.

"Възприемаме ангажимента за колективна отбрана, записан в член 5 на Северноатлантическия договор, за свещено задължение“, каза президентът на САЩ Джо Байдън в Брюксел, където в понеделник се провежда срещата на върха на НАТО.

Така лидерите от НАТО получиха очакваните уверения от американския президент, че след четиригодишно охулване от предшественика му Доналд Тръмп, сега алиансът може да разчита на подкрепата на своя най-могъщ член - Съединените щати.

"Непрекъснато припомням на американците, че когато Америка беше нападната за първи път след Втората световна война, НАТО се притече на помощ. НАТО се притече на помощ! Те спазиха член 5-и. И сега искам цяла Европа да знае, че може да разчита на Съединените щати“, каза Байдън.

Toй призова за "по-добра координация" между членовете на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) относно Русия и Китай. И посочи двете страни като "нови предизвикателства", пред които е изправено НАТО и които станаха актуални "през последните няколко години".

Той два пъти благодари на Столтенберг за работата му като ръководител на пакта и каза, че заявява това искрено.

"Най-силното послание на НАТО към Русия е, че сме единни и няма да успее да ни раздели", каза генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг.

Той добави, че е необходимо НАТО и Русия да запазят диалога и да постигнат допълнителен напредък в контрола над въоръжаването.

По думите му отношенията с Москва са "в най-ниската си точка от края на Студената война" заради руското агресивно поведение, което включва хибридни действия, кибер удари и отравяния, включително на територията на НАТО.

Генералният секретар допълни, цитиран от БТА, че Китай не е враг на НАТО, но създава предизвикателства пред сигурността с разгръщането на военна мощ и по този въпрос алиансът трябва да вземе отношение.

Според него има възможности за сътрудничество с Пекин - в контрола над въоръжаването и при опазването на околната среда.

"Няколко твърди послания към Путин"

Форумът се случва няколко дни преди предстоящата среща между президентите на Съединените щати Джо Байдън и на Русия Владимир Путин в Женева.

"Ние приветстваме решението на Съединените щати и Русия да удължат договора "Нов СТАРТ", с който се ограничават редица ядрени оръжия с дълъг обсег, но това трябва да е само първа стъпка. Надявам се двамата президенти да постигнат напредък по въпроси, свързани с контрола над въоръжаването. "Ние не желаем нова надпревара във въоръжаването и искаме да удължим контрола над него", каза Столтенберг.

Президентът на САЩ Джо Байдън ще предаде няколко "твърди послания" на руския президент Владимир Путин тази седмица, коментира oт своя страна британският премиер Борис Джонсън, цитиран от Ройтерс.

Той изрази надежда, че диалогът с Русия ще се подобри.

"Винаги съм се надявал, че нещата с Русия ще се подобрят, но… се опасявам, че досега те са доста разочароващи от гледната точка на Великобритания", каза Джонсън в Брюксел.

Радев: Основен фактор за сигурността ни е нашето единство

Президентът Румен Радев, който представя България на форума, каза, че основен фактор за сигурността на всички държави в НАТО е нашето единство.

Той поясни, че говори за единство не само в общата политическа воля за развитие на адекватни отбранителни способности и постигане на съвместимост за водене на съвместни операции, но и в развитието на отбранителните индустрии и водещите технологии.

Държавният глава отбеляза, че планът на НАТО за развитие до 2030 г. залага високи цели.

Предстои да обсъдим адаптацията във все по-предизвикателната среда за сигурност, стратегическите приоритети на алианса и начините за тяхното постигане, посочи президентът.

Той припомни, че на срещата на върха на НАТО през 2019 г. е поставил въпроса за растящото разделение между страни производители, които развиват икономиките и социалните си системи чрез производство на високотехнологични отбранителни продукти и изнасят, и на страни-клиенти, които, купувайки тези продукти, инвестират в икономическите системи на развитите държави и по този начин изостават още повече в своето социално и икономическо развитие.

Посочих пътища за преодоляване на този технологически разрив между страните от НАТО чрез засилване на индустриалното сътрудничество и обмен на технологии при всяка по-крупна военна сделка. Със задоволство мога да споделя, че в плана "НАТО 2030" вече виждаме начални проекти, които да водят в тази посока, каза президентът.

НАТО втвърди позицията си за Китай

Лидерите от НАТО втвърдиха общата си линия към Китай след години на сдържаност. Те заявиха, че амбициите и поведението на Пекин представляват "системни предизвикателства за основаващия се на правила международен ред", съобщи ДПА.

В подписано преди началото на срещата в Брюксел комюнике лидерите изразяват безпокойство от "политиката на принуда (на Пекин), която противоречи на основни ценности (на НАТО)", посочват източници на ДПА в алианса.

За първи път 30-те държави в НАТО подкрепят толкова рязък език по отношение на икономическата свръхрсила, отбелязва ДПА. След последната си среща в края на 2019 г. те заявиха само, че признават, че нарастващото влияние на Китай крие "както възможности, така и предизвикателства".

Китай се нареди сред водещите теми в дневния ред на алианса заради категоричното отношение на президента на САЩ Джо Байдън, който за пръв път представлява страната си среща на върха на НАТО.

Други членки на алианса, особено балтийските и онези, които граничат с Русия, все още смятат Москва за основната заплаха за сигурността.

Главните тревоги, свързани с Китай, са нарастващият му ядрен потенциал, сътрудничеството между Пекин и Москва, включително съвместните им учения в евроатлантическата зона, и липсата на прозрачност, според изявлението.

Независимо от това обаче се споменава и за възможности за сътрудничество по въпроси като климатичните промени.

"НАТО поддържа конструктивен диалог с Китай, където това е възможно", се казва в лидерската декларация.

Британският премиер Борис Джонсън заяви, че никой от лидерите не желае "да затъва в нова Студена война с Китай. Те виждат предизвикателства, те виждат неща, с които трябва да се справят", допълни той.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #25

    още една трЪмпанарска поразия бе отстранена: ЕС и САЩ вече НЯМА да си налагат наказателни търговски мита!

  2. Н
    #24

    Интересно как "залегналият" из капиите руски шпионаж в Бг май се надига за посрещане на визитата...И дали европейският номер няма да е някоя крупна паневропейска акция, и у нас де, за посрещане и намеци международни? Някак си лъха такова нещо и хора с интереси по темата наблюдават / аз съм в село/ и разсъждават. Не че по ИН се пускат пароли за активиране , но логиката на дипломацията в днешно време май е и такава. Само огледала и т.н.

  3. Bлaдo
    #23

    'свръхзадачата' на путината рУсия е системо да отделя Европа от САЩ (най-вече - по отношение на отбраната) вкл. със 'свръхопорката': "независима общоевропейска отбрана" :-)) Е! - трЪмп беше руската машА в "скарването" на ЕС и САЩ, а сега го нЕЕма и затова откъм крЕмъл се чува жално-болезненото пискане на ... настъпен гном.

  4. ivancho ivanov
    #22

    "If we do not hang together then we shall most assuredly hang separately!" - Benjamin Franklin "Ако не се държим заедно ще висим по отделно!" Събират се черни облаци над демокрациите на Света, най-опасната е Китай, който след хилядолетия центростремителна политика тръгва агресивно навън първо със завладяване на международни води и чрез търговия и капиталии! Последнните нямаше да са опасни ако бяха по правилата, но са силно изкривени в китайска полза,"Кьорав карти не играе" за това са и търканията. - туземците така си правят огън чрез търкане на сухи клечки!

  5. Ощавен маркиз
    #21

    кАКВО прави тва големо /путдаващо нехайна физьойномия/ ЛИЦО-наизустниче в тойзи /уважаван от нас, с маркизата/ дясно и евроатлантски настроен сайт? Питам се и отговор не сакам. Направо почвам да си гледам мача. Бъркате, уважаеми, в прогнозата си с тойзи ЕВРАШИСТКИ игрок.

  6. Коментарът е изтрит в 20:27 на 16 юни 2021 от автора.
    #20
  7. ivancho ivanov
    #19

    Тръмп беше удар в шестицата за Путин, но го отвя вятъра - баща му плащал фалитите, богат човек, любим син,след като това подущва ГРУ Путин му започва чрез олигарсите да му ги плаща и както казвал Махатма Ганди, "Златнната врерижка държи по здраво от коя и да е стоманена"! Тук в Медиапул често се обаждат защитници на Тръмп, който е много далеч от нас - ясно защо!

  8. Dante Alighieri
    #18

    Абре, първолачета, какво е ревизирал тоя ненормалния? Тръмп никога не е неглижирал НАТО, и никога не е отричал ролята на тоя съюз за гарантиране на международните отношения. Просто искаше от определени западноевропейски гяволи да започнат да си плащат сметките коректно, с кръчмаря, а не без него. Айде да не ни правите на хептен кре*ени, става ли?

  9. Bлaдo
    #17

    дори и нашият рускоподгь3ник (рЭзидЭнта радеЭф) се е напънал да се еманципира поне малко от пУтината си матушка и от тръмпанарското слугуване на същата тая пУтина матушка...

  10. Г. Димитров
    #16

    "Ревизирал", ХА! Той не може две изречения да прочете без да фъфли. Нарече Сиря "Либия", и т.н. Кой въобще вярва на такова бръщолевене.. "Ревизирал"! Вижте сами, ако можете да издържите... https://twitter.com/i/status/1404160304406319108

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.