Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срещата САЩ - ЕС няма да реши всички спорни въпроси

0 коментара

Американските и европейските лидери се събират за среща във Вашингтон, която може да бъде помрачена от техните конфликти по иракската криза, предаде Би Би Си.

Няколко споразумения за засилване на анти-терористичното сътрудничество се очаква да бъдат подписани, което ще е знак, че Брюксел и Вашингтон навлизат в поствоенната ера на сътрудничество.

Такова е споразумението между САЩ и ЕС за екстрадиция, което Вашингтон поиска след атаките от 11 септември 2001. Очаква се и съгласие за засилване на борбата срещу оръжията за масово унищожение.

Има обаче теми, включително и тероризма, които все още разделят САЩ и ЕС.

Америка настоява ЕС да забрани палестинската радикална групировка Хамас - която обаче според ЕС има и политически функции, освен военно крило.

Налице е силно разделение и по въпроса за генетично - модифицираните култури, за които САЩ настояват, че трябва да развиват и използват, докато ЕС е на обратното мнение. Вчера президентът Буш разкритикува остро ЕС за политиката му спрямо тези култури и заяви, че така Европа пречи да се преодолее глада в Африка. Европа обаче отвърна на атаката заявявайки, че Брюксел е направил много повече от Вашингтон за изхранването на бедните.

Другата конфликтна тема е Международният наказателен съд (МНС), създаден в Хага въпреки отказа на САЩ американски войници да попадат под неговата юрисдикция.

Продължава и битката за подписване на споразумение за либерализиране на въздушния трафик между САЩ и ЕС, който да замени сегашните двустранни договорености между Америка и отделните европейски държави.

Независимо от това обаче очакванията са да бъдат подчертани сферите на съгласие между САЩ и ЕС, доколкото дипломатите се опитват да преодолеят трансатлантическите кавги, които съпътстваха иракската криза.

На първо място това е споразумението за екстрадиция, което материализира желанието на ЕС да направи всичко, което може, в борбата срещу тероризма след 11 септември.

"САЩ и ЕС заедно имат задължението да гледат на света извън собствените си граници", заяви висш представител от администрацията на Буш. "Да се види откъде идват заплахите за свободата, за сигурността, и какви са възможностите за съвместни действия", допълни той.

ЕС, който е против смъртното наказание, се съгласи да подпише споразумението за екстаридиция, след като получи правото да отказва екстрадиция в случаите, които предвиждат такова.

Подписването на друго споразумение ще позволи на специални агенции ЕС и на САЩ да имат достъп до банкови сметки при някои от антитеротистичните и криминални разследвания.

Ще бъде дискутиран и въпросът да се позволи на американски власти по европейски пристанища да инспектират корабни товари, които са предназначени за САЩ.

Разговорите, в които участват председателя на Европейската комисия Романо Проди и гръцкият министър - председател Костас Симитис, чиято държава в момента е ротационен председател на ЕС, започват днес във Вашингтон. В тях участва и външнополитическият комисар на ЕС Хавиер Солана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.