Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срещу Шрьодер и Путин

0 коментара

Сред политиците от страните на бившия източен блок тези, които могат да се нарекат "нехаризматични", се срещат доста често. Украинският президент Виктор Юшченко също не се слави с изразителна риторика и ярка визия за света. Затова голямо удивление предизвика неговата уверена реч и ясна политическа програма, която той изнесе пред бундестага. Тоналността на речта му свидетелстваше за европейски формат. Точно с това, а не с очакваните признания за европейско единство - Юшченко направи в сряда истинска услуга на страната си.

Желанието му още през 2007 година да прокара за Украйна път към членство в ЕС е насочено по-скоро към украинската вътрешна политика, отколкото към немските депутати. Обратно, на Запада му беше много по-интересно, че Юшченко говори за интеграцията на страната си в НАТО, при това именно в онази част от речта си, която беше посветена на украинско-руските отношения. И въпреки, че НАТО се отнася към тази перспектива хладно, така Юшченко разширява своите възможности за маневри във военно-политическата сфера.

Това, че той даже предложи услугите си за гарантиране на снабдяването на западноевропейските пазари с природен газ и нефт, не е просто нов присмех над Москва. Даденото предложение подчертава, че Юшченко прекрасно осъзнава стратегическото значение на своята страна в плана за осигуряване на природни ресурси за други страни. Той ловко обвърза немските и украинските интереси, противопоставяйки ги на руските: в частен разговор Юшченко е помолил федералния канцлер за помощ от Германия при блокирането на украинската граница с Приднестровието. Това откъснало се от Молдова късче, управлявано от проруски сили, служи за важна военна база между Запада и Изтока в търговията с жива стока или друга престъпна дейност, последствията от която се усещат в Германия.

Последен щрих беше благодарността на Юшченко, изказана на федералния канцлер Шрьодер, заради опитите му в дните на "оранжевата революция" да смекчи позицията на приятеля си Владимир Путин. По принцип, на полето на напрегнатите украинско-руски отношения, Шрьодер се явява естествен съюзник не на Украйна, а на Русия. Ако Юшченко, опирайки се на своята легитимност, потвърдена в хода на изборите, е успял в Бундестага да забие малък клин между Шрьодер и Путин, Германия и Русия, неговото изказване в Берлин може да се смята за успешно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.