Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срив на демокрацията в Русия според изследване на "Икономист"

13 коментара
Срив на демокрацията в Русия според изследване на "Икономист"

Русия е страната в света, където демокрацията се е сринала най-много през 2022 г., изпреварвайки Буркина Фасо и Хаити. Това сочат резултати от проучване, публикувано от британската група "Икономист", която изготвя индекс на демокрацията в 167 държави, предаде Франс прес.

След инвазията в Украйна, започнала на 24 февруари 2022 г., индексът на демокрацията в Русия отбелязва най-големия си спад, смъквайки се с 22 места в световната класация на това проучване на отдела за изследвания и анализи на групата EIU, което поставя Русия на 146-то място.

Войната в Украйна "разкри разделенията между развитите демокрации, които подкрепят Украйна, и редица развиващи се държави, които избраха да не вземат страна", е посочено в проучването.

Сред "авторитарните режими", други държави като Хаити, "която изглежда е в състояние на вътрешен разпад" (135-то място, спад с 16 места) и Буркина Фасо (127-мо място, спад с 16 места), където "ислямистки бунт отне от държавата контрола върху част от територията", също отбелязаха рязък спад на индекса си през 2022 г.

В същото време Тайланд е държавата, регистрирала най-голямо повишение на индекса през изминалата година, изкачвайки се със 17 места до 55-то място в класацията.

Премахването на ограниченията, свързани с пандемията от коронавируса, повиши резултата на редица държави, сред които Франция (22-ро място, стабилно), Испания (също 22-ро място, с 2 места по-нагоре) и Чили (19-то място, с 6 места по-нагоре), които се връщат в групата на "завършените демокрации".

На регионално ниво, Западна Европа е единственият регион, който категорично подобрява резултата си през 2022 г.

Държавите от Северна Америка, Азия, Австралия, Източна Европа и Субсахарска Африка са в застой, а тези в Латинска Америка, Близкия изток и Северна Африка претърпяха спад, се посочва в проучването.

В световен мащаб, индексът на демокрацията за 2022 г. е преминал от 5.28 през 2021 г. на 5.29 през 2022 г. Това е стабилизация след спад от 0.09 пункта през миналата година.

Но както и през 2021 г., по-малко от половината население в света е живяло в условия на демокрация през 2022 г. и само 8 процента в "завършена демокрация", се вижда от класация начело на която е Норвегия, а на дъното – Афганистан.

Изследването идентифицира пет категории критерии за определяне на класирането: изборен процес и плурализъм, функциониране на правителството, политическо участие, политическа култура и граждански свободи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #13

    "Иконъмист" праснулся наканец! Направо маладцъй! Бас държа, че е следствие на стопирането на мръсни руZки пари от реклами и поръчкови статии...

  2. bez_ime
    #12

    Само не разбрах, кога в Русия е имало демокрация???? Кога крепостните селяни са имали свобода???

  3. полк. Дрангов
    #11

    Че то кога ли е имало демокрация в кочината?

  4. anton nikolov
    #10

    Окрили топлата вода.

  5. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #9
  6. Entdecken
    #8

    Тези от Икономист много прозорливи! Да на са се срещали с духа на Ванга?!

  7. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #7
  8. Bлaдo
    #6

    преди ~~100 години техен (руски) поет беше казал (писал) за народа си: "хора, които искат да припкат с окови..."

  9. beyond_the_frame
    #5

    В началото на 90-те години, по времето на Горбачов, в русия имаше наченки на един вид "демокрация". Проблемът бяха самите руснаци, които не искаха да се демократизират. По-добре им беше да са си крепостни, каквито винаги са били. "Демокрацията" е състояние на духа, при което личността взима решения и поема отговорности за собствения си живот. Не е възможно, когато поколения наред животът ти е бил собственост на помешчика или на болшевишката държава, изведнъж всичко да се промени за година или две. Способността на личността да направи рационален избор и даже чувството за самосъхранение са изчезнали. Робска психика.

  10. Rolo Tomassi
    #4

    Нивото на индекса на демокрация там никога не е бил висок - държава като Русия не може да бъде управлявана в условията на демокрация, не и в този си вид. За 2021г. България е на 53-то място.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.