Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срив в доверието към съдебната власт, МВР - най-уважавано в държавата

56 коментара
Срив в доверието към съдебната власт, МВР - най-уважавано в държавата

Доверието на гражданите към прокуратурата и съда продължава да се срива през май, докато МВР се очертава като най-уважаваната държавна институция. Това са част от изводите на изследване на държавния Национален център за изследване на общественото мнение (НЦИОМ), проведено сред 1000 души. Резултатите от изследването бяха обявени във вторник.

Според данните 41% от младите, образованите и безработните българи одобряват действията на полицията, като положителните оценки за МВР и армията са повече от отрицателните. Въпреки това подкрепата за полицията също отбелязва отлив от 4%, уточняват от НЦИОМ.

Общественото мнение за работата на съда и прокуратурата също отбелязва пореден спад. Държавното обвинение е загубило през май 5% от поддръжниците си, а съдиите – 4%.спрямо два месеца по-рано. Според НЦИОМ магистратите са еднакво възприемани както от привържениците на управляващата партия ГЕРБ, така и от тези на опозицията. Прокуратурата пък събира 4 пъти повече критици на работата си, отколкото привърженици – 57 към 15% от анкетираните. Най-негативно настроени към обвинението са образованите, симпатизантите на "Атака" и две трети от симпатизантите на Коалиция за България.

Подкрепата за правителството продължава да пада

Основната тенденция в изследването на НЦИОМ е устойчивият спад в одобрението на работата на повечето министри от кабинета "Борисов". С най-висок спад са министрите на земеделието, външните работи и правосъдието с отлив от подкрепа спрямо месец по-рано съответно – 8, 6 и 5%.

На другия полюс е строителният министър Росен Плевнелиев, чиито имидж се е подобрил с нови 5% през май. Министрите Трайчо Трайков и Вежди Рашидов са събрали допълнителни 2% в подкрепа на работата си.

Няма промяна в рейтинга на МВР-шефа Цветан Цветанов, като се наблюдава спад от 2% на критиците му. Най-неодобряваният член на правителството все още е Симеон Дянков, който събира негативни оценки от 66% от анкетираните.

В сравнение с март НЦИОМ регистрира 13% спад на избирателите, според които ГЕРБ няма алтернатива. 5 % повече граждани смятат, че БСП може да управлява по-добре. Расте и одобрението на президента Георги Първанов, който възвръща за последните два месеца изгубеното одобрение за цялата изминала година – 47 на 100 го харесват спрямо 38 на 100, които не го одобряват.

Рейтингът на премиера Бойко Борисов бележи 6% спад от март насам, въпреки че подкрепящите го българи (51%) все още са повече от критиците му (39%). От НЦИОМ уточниха, че много висока остава "персоналната подкрепа за лидера на ГЕРБ" от неговите съпартийци – 88%.

Председателят на БСП Сергей Станишев обаче се оказва, че е най-одобряваният лидер на парламентарна група. Расте одобрението и на лидерите на СДС и ДСБ Мартин Димитров и Иван Костов. Волен Сидеров пък е загубил 7% от подкрепящите го, въпреки че проучването е проведено преди изстъпленията пред столичната джамия. Лидерът на "Атака" все пак още е най-одобряван сред своите сред всички партийни шефове – 94%.

Преди изборите: ГЕРБ – 30%, БСП – 16, ДПС – 8, "Атака" – 4, СК – 3.2

Според данните на НЦИОМ преди предстоящите местни и президентски избори ГЕРБ събират 30% одобрение сред анкетираните, БСП – 16, ДПС – 8, "Атака" – 4, а Синята коалиция (СК) – 3.2 на сто. В ГЕРБ и БСП в равни степени има разочаровани симпатизанти, но електоратът на левицата е по-твърд, отколкото на управляващата партия, отчита още изследването.

Най-мобилизирани да гласуват са хората над 60 години, висшистите, представителите на малцинствата. 35% от българите посочват, че се чувстват разочаровани от политическата партия, на която симпатизират. По-често това твърдят мъжете, избирателите в две възрастови групи – между 30 и 39 години и между 50 и 59 години, както и крайно бедните хора.

40% от българите правят положителна равносметка на двата мандата на президента Георги Първанов, а 37 % правят отрицателна равносметка. Добрите оценки идват от жените, хората над 60 години, малките градове и села. Според изследването жените и възрастните хора са много по-чувствителни към състоянието на корупцията и състоянието на здравеопазването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

56 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. !!!
    #56
  2. обаче се оказва
    #55
  3. belalov
    #54
  4. аз
    #53
  5. N
    #52
  6. аз
    #51
  7. аз
    #50
  8. Добитък
    #49
  9. 1
    #48
  10. въпросче
    #47

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.