Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сривът на цените на петрола може да доведе но геополитически трусове в Близкия изток и по света

4 коментара
Сривът на цените на петрола може да доведе но геополитически трусове в Близкия изток и по света

Спадът на петрола е най-тежкият от краха на финансовата система през 2008 г. и заплашва да има същия глобален ефект, изразен в срив на цените, както преди три десетилетия, който доведе до дълговата криза в Мексико и до рухването на Съветския съюз, коментира агенция "Блумбърг".

Русия, която е най-големият световен производител на горива, вече не може да разчита на същите приходи от тях, за да спаси своята икономика, страдаща от европейските и американските санкции.

Иран, също тежко засегнат от санкции, ще трябва да намали държавните субсидии, които частично защитаваха растящото му население от скъпотията. Нигерия, която се бори с разрастващо се ислямистко бунтовническо движение, и Венецуела - съсипана от политически и икономически провали, също са сред най-потърпевшите от решението на ОПЕК миналата седмица да се остави на пазарните сили да определят петролните цени, които според някои експерти за първи път от десетилетия са в състояние на "свободно падане".

Светът, вече разтърсен от украинската криза и от офанзивата на джихадистите от "Ислямска държава" в Близкия изток, очаква още сътресения със сгромолясването на цените на суровия петрол.

В същото време глобалните енергийни пазари са шокирани от безпрецедентния петролен бум в Северна Америка в резултат на шистовата революция по метода на хидравличния крекинг. Малцина очакваха такъв темп на връщането на Америка на арената на петролните производители. С разкриването на нови източници на енергийни суровини някои петролни износители в чужбина закъсняха да инвестират в диверсифицирането на своите икономики.

Разглезени от задържането за дълги години на петролните цени на 100 долара за барел, правителствата предпочетоха да използват тези приходи, за да субсидират всичко - от смешно евтин бензин до евтини жилища, за да не си навличат недоволството на растящата армия от безработни.

Но тези подаяния се оказват сега твърде рискови.

"Ако правителствата се окажат в състояние да не могат да плащат за предотвратяването на социалните вълнения, то същите тези хора ще се върнат на улиците и можем да станем свидетели на политически разпад и трусове", казва лондонският експерт Пол Стивънс, цитиран от "Блумбърг".

Мнозинството от страните членки на ОПЕК се нуждаят от петролни цени над 100 долара за барел, за да балансират бюджетите си. И ако сега започнат да съкращават разходите, това не може да не повлече проблеми, отбелязва той.

Петролът вече е спаднал с 37 процента тази година и може да се стигне дотам цените да се окажат под себестойността си на сега съществуващите петролни кладенци. Според Стивънс някои шистови производители в САЩ могат да предложат дори цени под 40 долара. Драмата предстои да се разиграе през идните седмици.

Авторите смятат, че ситуацията много напомня онази от 80-те години, когато упорството на Саудитска Арабия да защитава своя пазарен дял в ОПЕК срина цените до 12 долара за барел. Особено уязвима е Русия, отбелязва друг експерт - Алан фон Мерен от Дания. Подобен срив на петролните цени през 1997-98 г. доведе до руския финансов дефолт през август 1998, припомня той.

Лондонският "Дейли телеграф" предупреждава Саудитска Арабия, че поема огромен политически риск, като позволява сриването на цената на петрола. Ако целта на саудитците и някои от другите главни играчи в ОПЕК е да разклатят някои от по-уязвимите шистови производители на петрол в САЩ, това може да доведе до геостратегически трусове в целия Близък изток и да се превърне в бумеранг срещу петролните шейхства около Персийския залив още преди да нанесе удар по американските конкуренти, отбелязва "Дейли телеграф".

Лидерът на "Ислямска държава" Абу Бакр ал Багдади вече отвори "втори фронт" в Северна Африка, вземайки на мушка Алжир ии Либия - две страни, които живеят от износ на енергийни суровини, както и Египет и дори държавите от Сахара, та чак до Нигерия. "Американските шистови производители на петрол могат да се окажат по-силни от ОПЕК", предупреждава Алистър Нютън - експерт по политически риск в мозъчния тръст "Номура".

Несъмнено е, че САЩ тотално промениха глобалния енергиен пейзажи вече са екзистенциална заплаха за ОПЕК, отбелязва "Дейли телеграф".

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евроатлант
    #4

    Клатят ли се на коча дрънкулките? Да, ама не падат. А лисицата цял репортаж написа, как добре ги е хапнала- и се облизала зад опашката.

  2. Kiril Kovatchev
    #3

    Американските шистови технологии определено развалиха комфорта на страните производителки на петрол. Упорството на Саудитска Арабия да поддържа нивата на производство има две цели освен заявената цел да си поддържат пазарния дял. Първо да фалират шистовите производители на петрол, където е малко вероятно да успеят в дългосрочен план, защото не могат да спрат развитието на технологиите. Второ да фалират Русия която си позволява да снабдява с ядрени технологии най-големия враг на саудитците шиитски

  3. Старият куфар
    #2

    А може би цените на петрола да вървят към истинската му стойност, а цените преди година-две да са били спекулантски, а? Аз си спомням как съм чел за разни закони на капитализма, за търсенето и предлагането, а то какво излезе - цените се определят централно, също като по татово време...

  4. Kurt_deactivated_1433320998
    #1

    YES - битка САЩ - ОПЕК! Супер! Чакам българския бензин да падне на 0.9 лв за ЛИТЪР! Верно, че Влади Горанов и Бойко треперят от този вариант за бюджета, но народът ще е щастлив и особено аз! Е НЕ Е ЛИ ВЕЛИК БАРАК ОБАМА! Искам Витоша да се преименува Черни връх на БАРАК ОБАМА(което си е същото:-))))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.