Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сривът на жилищния пазар в Швеция доведе до бум на фалити на строители

Цените на жилищата паднаха с 16% от пика си в първото тримесечие на миналата година

13 коментара
строителна дейност, фалити, Швеция

Броят на фалитите в Швеция стигна до най-високи нива за последното десетилетие този януари, след като строителните компании са поставени пред сериозни изпитания заради продължаващия срив на жилищния пазар. Броят на компаниите стигнали до банкрут се е увеличил до 47%, спрямо година по-рано през януари, до 622, по данни на агенцията за кредитни справки UC, цитирани от Bloomberg. Данните отразяват ефектите от най-лошия спад на цените на жилищата в Швеция от три десетилетия, който допринесе за нарастване на незавършените строежи, като 130 строители са подали молба за фалит само през миналия месец.

Друга статистика на Creditsafe показа в сряда, че три от петте най-големи фирми, които са фалирали през януари, са в строителната индустрия.

Шведският жилищен пазар се превърна в емблематичен за развитието, което се разиграва в целия свят, тъй като лихвените проценти се повишават и домакинствата са притиснати от нарастващите разходи. Цените на жилищата паднаха с 16% от пика си в първото тримесечие на миналата година и икономистите очакват спадът да продължи, заличавайки огромните печалби по време на пандемията от Covid-19.

Тенденцията се очаква да доведе до драматичен спад на новите жилищни сгради, като Националният съвет по жилищното строителство на Швеция изчислява, че жилищата ще намалеят с 44% тази година до 33 000. Жилищната индустрия е ключов работодател, с повече от 350 000 работници от общо 5.1 млн. работещи в страната, според официалната статистика.

Спадът в строителството вероятно ще натовари допълнително икономическата активност, която се очаква да продължи да намалява тази година след свиване през четвъртото тримесечие на 2022 г., засилвайки дилемата за централната банка на страната, тъй като тя се стреми да управлява инфлацията, без да нанася прекомерни щети на икономиката.

Междувременно се очаква Riksbank - шведската централна банка да повиши основния си лихвен процент с половин процентен пункт на среща следващата седмица и да продължи да увеличава разходите по заеми с по-бавни темпове през април. Притесненията относно прогнозираната рецесия засега бяха до голяма степен отхвърлени от централната банка, като служителите останаха фокусирани върху мисията си да върнат инфлацията до целта от 2%.

"През есента наблюдавахме фалити при потребителско-ориентирани бизнеси като търговци, хотели и ресторанти", посочи икономистът на UC Джона Блом. "Сега ние наблюдаваме, най-голямо нарастване на фалитите се случва в сектори, които са най-близко свързани с индустрията и дълготрайните инвестиции", добавя тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #13
    Отговор на коментар #12

    Дрън-дрън!

  2. lindentown
    #12
    Отговор на коментар #10

    Дрън-мрън, но е така! Свободен пазар на жилища съществува само там, където плащането е 100% кеш. Или където заемът представлява незначителна част от общата цена. Когато ти заемаш 90-95% от цената от банка, това не е вече свободен пазар, защото е дирижиран, необективен и изкривен. Не случайно през определен период се получават имотни балони, които се пукат. И те се пукат най-вече там, където заемите са безконролни и лесни. https://www.hks.harvard.edu/centers/rappaport/research-and-publications/policy-briefs/did-credit-market-policies-cause-the-housing-bubble

  3. lindentown
    #11
    Отговор на коментар #9

    Така е, заплатите са нараствали, но нарастването на цените на жилищата е несъразмерно по-голямо - най-вече заради начина на кредитиране и евтините кредити. А цените на имотите си растат и без нарастването на заплатите - не случайно дадох Канада като пример. В последните 2-3 години цените на имотите във Флорида ( пък и на други места в САЩ) скочиха почти двойно, а ръстът при заплащането е минимален.

  4. The Rock
    #10
    Отговор на коментар #2

    Дрън-дрън!

  5. xa_poznai
    #9
    Отговор на коментар #7

    Понеже сравнявате цените през 2002 година сравнете и заплащането - масово заплатите бяха около 250лв и после започнаха да растат прогресивно. Към 2007 вече бяха около 800 лв продължиха да растат до края на 2008 след което спаднаха и безработицата се повиши рязко... Данните могат да се проверят в НСИ, но цената на имотите зависи от група фактори като най-голяма тежест има средното ниво на заплащане. Когато растат заплатите, растат и цените на имотите и обратно... Същото може да се съотнася към безработицата,

  6. lindentown
    #8
    Отговор на коментар #6

    И преди 1989 имаше частна продажба на жилища, както и частно строителство. Нямаше, разбира се, такова мащабно кредитиране ( ставаше основно чрез ДСК), и лихвите по жилищата бяха символични. А по онова време страдат всички, които псуят комунизма, псуят България, но продължават да си стоят там, в мизерията. Те например умират от страх да дойдат в меката на капитализма, САЩ....

  7. lindentown
    #7
    Отговор на коментар #6

    Естествено, че цената зависи от търсенето и предлагането. Но не само от това! Защо преди да започнат да предлагат масово жилищни кредити в България ( което се случи след 2002) цените на един апартамент в София бяха от порядъка средно на $25-$30 хил., и то в продължение на години, а след появата на т.н. кредитни продукти скочиха почти десеторно в рамките на 15-20-ина години? Ако ти вдигна лихвения процент рязко, и изискам купувачите да имат годишен доход до 1/3 от цената на жилището, цените бързо ще се променят, нали така? Значи цените на жилищата зависят в голяма степен от намесата на държавата, която създава регулациите и определя основния лихвен процент...

  8. Калико Джо
    #6
    Отговор на коментар #4

    Това са глупости. Цената зависи основно от търсенето и предлагането. Продажба с ипотека е основния начин на купуване в цял свят и навсякъде където има търсене, цените растат. По времето на социализма жилищата се оценяваха и продаваха само от държавата, затова имаше обяви за замяна на апартамент срещу Москвич, като беше ясно че ще има доплащане под масата. По това ли време страдаш?

  9. lindentown
    #5
    Отговор на коментар #3

    В България цените драстично почнаха да скачат по времето на правителството на С.Кобурготски (2001-2005), когато банките почнаха масово да раздават жилищни кредити. През 2000-2001 г. един голям тристаен апартамент в "Изток" беше от порядъка на $35-$40 хил. максимум.

  10. lindentown
    #4
    Отговор на коментар #3

    Аз не казвам кое е по-добре и кое не е! Аз казвам, че при такива условия ( 5-10% кеш и останалото банков заем ( изплащан 25-30 години) при лихви, които могат да варират през годините в широк диапазон, нямаме свободен пазар. Ако няма такова финансиране (при което много често държавата гарантира/застрахова заемите, раздавани от банките), цените няма да скачат толкова често и да достигат такива висини. В Канада например заемите за жилища са държавно гарантирани/застраховани (чрез федералната CMHC, която държи монопол с над 95% дял) и през последните 15 години цените на жилищата скочиха 3 пъти при горе-долу същото ниво на заплати.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.