Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сривът в цената на петрола продължава, стигна 45 долара

ОПЕК поиска контрол над производството на шистов нефт да стабилизиране на цените

20 коментара
Сривът в цената на петрола продължава, стигна 45 долара

Световните цени на петрола продължават да падат във вторник на фона на очакванията за по-нататъшно увеличаване на запасите от "черно злато" на САЩ, а също и заради решението на Обединените арабски емирства (ОАЕ) да се придържат към първоначалните планове за добив на нефт. Това сочат данните от нефтената търговия, според които февруарските фючърси на сорта "Брент" паднаха с 2 процента до 46.54 долара за барел, на лекия американски петрол WTI бъдещите доставки след месец поевтиняха с 2.4% — до 45 долара за барел.

Според анализаторите американските петролни запаси ще се увеличат до 384.1 милиона барела за седмица, след като на 9 януари бяха отчетени резерви от 306.2 милиона барела.

Негативно на нефтените котировки повлияха и изказванията на министъра на петрола на ОАЕ Сухейл Мохамед ал-Мазруи за запазване на плановете за увеличаване на добива на страната с 30 на сто до 2017 г. - до 3.5 млн. барела дневно.

"Цените на петрола продължават да падат. Само Организацията на държавите износителки на петрол (ОПЕК) може да стабилизира пазара в краткосрочна перспектива", коментира страши аналитикът на "Енерджи Аспектс" Амрита Сен в отчет, цитиран от агенция Блумбърг.

Решението на ОПЕК от края на ноември миналата година да запази квотата си на добив от 30 млн. барела дневно през 2015 г. засили спада на цените. Тогава саудитският министър Али Ал-Наими заяви, че организацията е длъжна да защити своя дял на пазара.

Средната цена на петрола на ОПЕК в понеделник се понижи до 43.55 долара за барел, информира на сайта си петролният картел. В петък един барел от кошницата на ОПЕК се търгуваше за 45.19 долара.

За определяне на цената на петрола на ОПЕК се използва т. нар. петролна кошница, включваща 12 основни сорта петрол за износ на страните членки на картела. Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата" на ОПЕК предходния работен ден.

Организацията на страните износителки на петрол не е в състояние да защитава повече цените на петрола, заяви във вторник министърът на петрола на ОАЕ ал-Мазруи.

На форум в Абу Даби, посветен на петролната индустрия, той коментира още, че производството на шистов петрол трябва да бъде под контрол, тъй като този вид петрол подкопава цените и затова добивът му трябва да бъде ограничен. "Не можем да продължаваме подкрепата на цените. Свидетели сме на свръхпроизводство, което се дължи основно на добива на шистов петрол и това трябва да бъде коригирано", добави ал-Мазруи.

Според Кенет Рогоф, бивш главен икономист на Международния валутен фонд (МВФ) и професор по икономика в Харвардския университет, обаче цените на петрола могат да се върнат на ниво около 100 долара за барел в средносрочна перспектива. Това заяви той на пресконференция в Москва  цитиран от ТАСС.

"Готов съм да оспоря тезата, че цената на петрола никога няма да се върне до символичния праг от 100 долара за барел. Вероятно цената ще се върне на това равнище, заяви той, опровергавайки изявление на саудитския принц Ал Уалид бин Талал Ал Сауд от предишния ден.

Според Рогоф, Саудитска Арабия е силно обезпокоена от състоянието на цените на петрола, въпреки че не го показва.

Населението на страната се увеличава, а икономиката на Саудитска Арабия е силно зависима от приходите от износ на петрол, отбелязва експертът.

Ако сегашните цени на суровината се запазят, Русия ще има нужда от структурни реформи, отнемащи обикновено 6-8 години, за да излезе от кризата, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #20

    Докато не се справят с новите по скъпи технологии за добив на нефт, арабите няма да мирнат..... те не си оставят магарето в калта... Както направиха и в 1973 ........ Според разни корифеи цената при която те ще спрат да работят новите технологии е 40 долара/барел..... съвсем наблизко.... Арабите не са прави, ама имат много пари и с тех е трудно да се спори.....

  2. Bлaдo
    #19
  3. Аслан Юриев
    #18

    До 16: "В Тексас се обяви първият банкрут - от частната компания ВБХ Енерджи." Има ли държавни компании в САЩ ? :)))

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #17

    На нефть и газ приходится примерно 50 процентов бюджетных доходов РФ.“ А КОЛКО Е ПОЛОВИНАТА НА ПОЛОВИНАТА?! Нефть 47,0 -2,7%

  5. Венелин Велев
    #16

    В Тексас се обяви първият банкрут - от частната компания ВБХ Енерджи. А Саудитите ще издържат на всичко, но ще страдат всички останали. Голямо отстъпление чака и добивните компании в САЩ и Канада. Включително тези, захванали се с добив в дълбокото на Мексиканския залив. Ние няма да пострадаме, щото ще си имаме едно "хапче" до Варна и оттам ще си точим...лафардии.

  6. Филка Русофилка
    #15
  7. Знайко
    #14

    Драги Пешо, съзнавам, че е некоректно да занимаваме цялата аудитория с нашия спор, но само искам да направим една аналогия. След гражданската война в Русия десетки хиляди бело-емигранти се заселиха в България и в значителна степен спомогнаха за интелектуалното издигане на страната. Половината професори по медицина преди Девети бяха руснаци. Професор Масалитинов направи много за българския театър. И пр. и пр. От тях не произлизаше никаква комунистическа опасност. Напротив...

  8. Филка Русофилка
    #13
  9. Пешо
    #12

    Аз пък не съм русофил, но съм путинофоб! Това ни е общото, а за разлика от теб, както стана ясно неотдавна, не ми е безразлично ,когато десетки хиляди руснаци се преселват в България, затова и питам пак българските власти с оглед на националната сигурност колко РЕАЛНО са руснаците? Белким някой официален източник отговори.

  10. Знайко
    #11

    Малко закъснял коментар: Пешо, прав си, русофил съм. Което означава, че съм върл путинофоб. Предполагам, че е станало ясно от моите коментари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.