Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срокът за кандидатури за европрокурор е удължен до 1 февруари

3 коментара
Срокът за кандидатури за европрокурор е удължен до 1 февруари

Срокът за подаване на кандидатури за европейски прокурор от България е удължен до 17 часа на 1 февруари, съобщи прокуратурата.

В съобщението не е посочено каква е причината за това. Странно е и, че съобщението идва от страна на прокуратурата. Досега с процедурата по избор на българския представител в бъдещата Европейска прокуратура се занимаваше Министерството на правосъдието. Документите за кандидатстване също се подават на адреса на правосъдното министерство.

Малко преди Коледа българското правителство обяви нова процедура за избор на кандидатури за европейски прокурор от България. Причината беше писмо от Европейската комисия, която настоя да има публично изслушване на кандидатите.

Първоначално беше съобщено, че допуснатите шестима кандидати при първата процедура не е необходимо да подават документи отново. Това са Александър Атанасов - прокурор в Окръжна прокуратура Варна, Дария Христова – прокурор в Окръжна прокуратура Пловдив, Десислава Пиронева - прокурор в Софийска градска прокуратура, Каролина Хлебарова - прокурор във Върховна касационна прокуратура (ВКП), Сава Петров - прокурор във ВКП и Теодора Георгиева - съдия в Административен съд София.

Сега обаче в съобщението на прокуратурата е посочено, че "подадените в рамките на предходната процедура документи могат да бъдат ползвани при кандидатстване в настоящата процедура". Това най-вероятно означава, че те ще трябва отново да си подадат документите.

Кандидатите за европейски прокурори трябва да са действащи членове на прокуратурата или съдебната система, чиято независимост е извън съмнение. Те трябва да притежават необходимата квалификация за заемане на висши длъжности в прокуратурата или съдебната система на държавата членка, и практически опит в националните правни системи, както и в областта на финансовите разследвания и международното съдебно сътрудничество по наказателно-правни въпроси.

Подборът на кандидатите ще бъде извършен от комисия. До момента нито прокуратурата, нито правосъдното министерство публично са обявили кои са членовете на тази комисия, въпреки декларираното желание за публичност и прозрачност. Така за обществото остава скрито кой ще избере тримата кандидати за европейски прокурор от България. 

По неофициална информация председател на комисията е зам.-министърът на правосъдието Евгени Стоянов. Четримата членове на ВСС са Вероника Имова и Драгомир Кояджиев от съдийската колегия и Гергана Мутафова и Георги Кузманов от прокурорската. В състава ѝ влизат още директорът на Националния институт на правосъдието Миглена Тачева и преподавателката по наказателно право в Софийския университет проф.Маргарита Чинова.

Процедурата по избора им ще бъде на два етапа. Първият е проверка по допустимост на кандидатите въз основа на представените от тях документи. Вторият е публично изслушване от Комисията на допуснатите кандидати. Предложените от Комисията кандидатури трябва да бъдат одобрени от Министерския съвет.

След това трите кандидатури ще бъдат обсъдени от специален Комитет по подбора, съставен от 12 членове, избрани измежду бивши членове на Съда на ЕС и Сметната палата, бивши национални членове на Евроюст, съдии от националните върховни съдилища, прокурори с висок ранг и юристи с общопризната компетентност.

Комитетът по подбора също ще проведе присъствено изслушване на тримата български кандидати, след което ще изготви становище относно тяхната квалификация и ще извърши класиране, като укаже реда на предпочитание.

След като получи мотивирано становище от Комитета, Съветът на ЕС ще трябва да избере и назначи един от българските кандидати за европейски прокурор, като изборът не е обвързан от реда на предпочитание, указан от Комитета по подбора, посочват от българската прокуратура.

Съгласно посочения актуализиран работен документ на Европейската комисия, европейските прокурори ще бъдат назначени като срочно наети служители на Европейската прокуратура, съгласно чл. 2, буква а) от Условията за работа на другите служители на Европейския съюз (УРДС), на степен AD13. Това е по-висок ранг спрямо първоначално обявения AD12.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  2. Практик от София
    #2

    С решение №806 от 9-ти ноември 2018-та Министерският съвет възложи на министъра на правосъдието да създаде Комисия по подбор на кандидати за длъжността европейски прокурор от Република България съобразно изискванията на чл.16 на Регламент (ЕС) 2017/1939 за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейската прокуратура.
    Комисията трябва да бъде в следния състав:
    -заместник-министър на правосъдието (председател на комисията)
    -двама членове на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.