Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срокът за регистрация на сгради се удължава до юли

19 коментара
Срокът за регистрация на сгради се удължава до юли

Промяна в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) удължава срока за подаване на заявление за вписване в публичния регистър на сградите или отделните входове в режим на етажна собственост до 30 юни 2010 г. Според сега действащия ЗУЕС срокът изтече на 1 ноември. Досега едва 2% от управителите на блоковете за подали в общините заявление за регистрация. Промяната, внесена от Николай Пехливанов (АТАКА), мина в четвъртък на първо четене в парламентарната регионална комисия и ще влезе в пленарна зала до края на месеца.

Една от основните цели на ЗУЕС, влязъл в сила на 1 май 2009 г., бе създаването и поддръжката на безплатен публичен регистър на сградите или отделните входове в режим на етажна собственост от общините. В момента 98% от т.нар. управители на входове и сгради са погазили закона, а на 1 февруари всички кметове на общини и райони също ще са в нарушение. Тогава изтича срокът, в който те е трябвало да инициират избора на управител и регистрацията на сградата.

Сега срокът за управителите става 30 юни. Месец по-късно кметовете на общини и райони ще трябва да подадат първата справка до регионалното министерство за подадените заявления. След това информация ще се праща в края на всяка календарна година.

Ако до 30 юни собствениците в блоковете не свикат общи събрания за избор на управител, който да регистрира сградата, кметовете ще имат 6 месеца, в който да насрочат дата за събранието.

В случай, че председател на управителен съвет или управител не заявят обстоятелства, които подлежат на вписване в публичния регистър, сега действащият ЗУЕС предвижда глоба от 100 до 500 лева. Такива са санкциите и ако не бъдат обявени промените, настъпили по отношение на обявените вече данни. Пехливанов обясни, че готвени промени в закона ще утежнят санкциите. Има дори предложение собственици нарушители да плащат двоен данък сгради.

Друга промяна в процес на подготовка ще регламентира, че всяка новопостроена сграда, преди влизане в експлоатация, ще има управител, който да я регистрира в публичния регистър. Това може да е инвеститорът, който в последствие може да бъде сменен.

Статистиката за регистрираните сгради доказва мнението, че десет месеца след влизането в сила на широко дискутирания ЗУЕС ефективността му е близка до нулата.

Безспорно стопанисването на общите части в жилищните сгради в страна, в която 92% от населението са собственици, а не наематели на жилищата си, е важно. Ако българите живееха под наем, собственикът на сградата щеше сам или чрез наета фирма за управление на собствеността (като в жилищните комплекси от затворен тип) да се грижи за общите части. Но у нас случаят не е такъв. Законът е необходим, но във вида, в който е приет, е неефективен. Освен това е нужна мащабна разяснителна кампания, за да се ангажират хората с нуждата от него и прилагането му. Затова народните представители от различните парламентарни групи готвят редица промени, които да подобрят закона. Първата от тях ще удължи срока за вписване в публичния регистър на сградите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 124
    #22

    БРАВО!

  2. watashi
    #21

    http://www.google.com/relief/haitiearthquake/index.html

  3. ВНГ
    #20

    За голямо съжаление единственото правилно становище по тази тема е изказано от Емил Бъчваров. И колкото и да ми се сърдят останалите, които смятат подобен закон за комунистическа отживелост - то самите те са жалки останки от това време и най-вече от това мислене.

  4. Рони
    #19

    А за борба с ветърните мелници на "глобалното затопляне" ще се хвърлят стотици милиарди.....No comment

  5. Vbessen
    #18

    Absurden zakon. Zashto niama mitingi sre6tu nego-toi e neprilogim. Tova e komunizam v deistvie! Samo boikot! Ni6to ne podpisvaite! Ako se borim kakto trjabva, 6te go otmenjat!

  6. Vbessen
    #17

    Boikot i mitingi!

  7. я
    #15

    Чиновниците искат да ви опишат - защо се дърпате?Т.е. сами да се опишете и да им дадете данните за да ви яздят по-ефективно.Няма да харчат пари затова я.Достатъчно според тях е да ви заплашат с глоба.То вече на всяка крачка ни плашат.

  8. Комшията
    #14

    Такъв регистър трябва на общините, т.е. на МВР и държавата. Да си назначат управители на заплата с права и отговорности, хем ще понижат безработицата. И стига са вкарвали хората в комунално-социалистически схеми. Никой не си избира предварително родителите и съседите.

  9. Рони
    #13

    Непрекъснато ни заливат с пропаганда стил Холивуд, "колко много били дискриминирани горките негри в САЩ".Е, в Хаити негрите са 99% от населението и са свободни от всякаква "бяла" дискриминация и расизъм. При това от 200г. вече.И какъв е резултатът? Че Хаити е НАЙ-БЕДНАТА държава в Западното полукълбо. Пък "дискриминираните" им братя в Щатите живеят 1000 пъти по-добре.Изводите да си прави всеки сам. Дали е "калпавата система" или "лошия човешки материал".За мен отговора е ясен, съдбата на Зимбабве СЛЕД изгонването на белите фермери е особено показателна.

  10. Мечката
    #12

    Кому е необходим такъв закон. Какво значи "Публичен регистър на сгради", за какво ще се ползва и каква полза ще донесе на обитателите. Никаква! При сегашната немотия на собствениците никакви групови ремонти (особено топлоизолацията!) са възможни. Уреждат се някои задължения на собствениците, но те и досега се уреждаха законово, но закона не се спазваше.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.