Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стачка в "Мини Марица Изток" оставя ТЕЦ-ове без въглища

7 коментара
Мини Марица Изток, сн. БГНЕС

Синдикатите в единственото държавно въгледобивно дружество "Мини Марица-изток” обявиха в сряда, че започват ефективна стачка на 12 януари с искане за увеличаване на трудовите възнаграждения. Седемдневният предупредителен срок започва да тече от 5 януари, след което мината ще спре да доставя въглища за топлоелектрическите централи, което може да затрудни тяхната работа.

ТЕЦ-овете, ползващи суровината от държавната мина, са "Брикел", ТЕЦ "Марица Изток 2", "КонтурГлобал Марица Изток 3" и "AES Гълъбово". С въглищата от "Мини Марица Изток" се произвежда средно около 30 процента от електроенергията у нас.

 

Вече арбитражна комисия е определила минимално допустимите действия по време на стачката, които се договарят между двете спорещи страни. Според арбитражните решения в предупредителния период трябва да действа планът при бедствия и аварии и да се осигурява стабилитетът на работните и неработните бордове на рудниците и на жп транспорта.

 

Ако обаче възникне опасност от недостиг на електроенергия заради нарушените доставки на въглища, миньорите ще са задължени да започнат работа. Според Валентин Вълчев, лидер на КНСБ в "Мини Марица Изток” обаче централите са длъжни да си осигурят въглища от други източници. Недостигът на електроенергия също трябва да се докаже, а може да бъде компенсиран и с внос, заяви синдикалистът.

 

Той обясни, че все още има възможност стачката да бъде избегната, ако профсъюзите бъдат поканени на преговори от ръководството на компанията по исканията на работниците.

 

Според миньорите мениджмънтът на предприятието е нарушило споразумение от юли миналата година за запазване на съотношението между заплати и приходи на дружеството. След като планът за добив бил изпълнен, те настояват за увеличение на заплатите.

 

Ръководството на мините обаче твърди, че изпълнява клаузите на подписания през 2010 г. Колективен трудов договор и ангажиментите, поети в споразумението от 12 юли 2011 г.

 

"В условията на криза са увеличени трудовите възнаграждения на персонала с 15 на сто. Средната работна заплата в дружеството е 1550 лв. Всички заплати и премии се изплащат в срок", се посочва в съобщение на дружеството от сряда.

 

"Убеден съм, че хората виждат и оценяват желанието ни за осигуряване на адекватно за положения от тях тежък физически труд възнаграждение, както и че няма да се поддадат на манипулативните твърдения на синдикалните ръководители", коментира шефът на мините Евгени Стойков

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  3. Анонимен
    #5

    А, бе, оправете си новината. На 7 януари започва стачката. Откъде го измислихте това - 12 януари.

  4. Анонимен
    #4

    Поредния енергиен кириз. Стачка в средата на зимата, кай-вероятно инспирирана от големите енергийни тарикати, тецовете спират, дебалансират системата и започват аварийни изключвания.Наказание за преминалите на климатици и намалили лапаницата на колегите от парното. След това на талавизора излиза един мазен енергетик, без значение кой и започва да обяснява надълго и широко как цената на тока требе да се дига с 20% щото парното е по скъпо. След това излиза брадясал дупнишки тарикат със златни рамки

  5. Анонимен
    #3

    Ами като бършеш коментар след коментар Свирчо, сега си пиши коментарите сам!

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  7. Анонимен
    #1

    В мини Марица Изток работят около 25000 души. Миналата година са произвели 47 млн тона. Простата сметка показва производителност 5,2 т/ден на калпак. при това се работи със същите роторни багери както в Полша и в Изт.Германия. Просто пак извиват ръцете на държавата и пак ще е за сметка на потребителя.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.