Йосиф Сталин се завръща на улиците на Москва. В навечерието на 65-ата годишнина от победата във Великата отечествена война името на "бащата на народите" ще се появи в столицата не само във фоайето на Курската метростанция, но и на билбордове, които подготвя за празника Комитетът по реклама, информация и украса на Москва.
Както съобщиха в сряда информационните агенции, които се позоваха на високопоставени служители от комитета, тези билбордове, сложени по молба на ветераните, ще разказват за ролята на Сталин като върховен главнокомандващ и за приноса му за разгрома на фашизма.
Според Интерфакс, която се позовава на първия зам.-председател на комитета Александър Менчук, главен лобист за връщането на генералисимуса на столичните улици е ръководителят на Съвета на ветераните в Москва Дладимир Долгих, който е изпратил съответната молба до властите.
За бившия секретар на ЦК на КПСС, кандидат-член на Политбюро на ЦК на КПСС Владимир Долгих, чието име днес се споменава в руската преса почти толкова често, колкото и в предишния съветски партиен печат, едно такова решение на московските власти би било знаково. Едно е, когато властта успокоява старците със спорни, но поне обясними действия - например премахване на табелата "Антисъветска" от кебапчийница, извикала у ветераните пристъпи на пролетарска ненавист. А друго е, когато миазмите на сталинизма, усещащи се в последните години в обществената атмосфера, да се материализират с чиновнически санкции в лозунги и плакати, посветени на "вожда на народите" и да се разположат в центъра на Русия.
Както обясни Александър Менчук, билбордовете ще бъдат разположени на традиционните места за срещи на ветераните. На предишното юбилейно честване същите тези ветерани, които боготворят Сталин, се задоволиха със собствени плакати и портрети на вожда, грижливо пазени още от времето, когато информационният вектор на държавата бе насочен към разясняването на голямата роля във Великата отечествена война на началника на политическия отдел на 18-а армия Леонид Илич Брежнев.
Но за 65-ата годишнина от Победата на столичните власти това им се струва малко. Още повече че и федералните власти показаха готовност да признаят военните заслуги на генералисимуса към Отечеството.
В края на декември по време на своето традиционно телевизионно обръщение към гражданите премиерът Владимир Путин заяви, че не смята за правилна еднозначната оценка на Сталин. "Ние спечелихме Великата отечествена. Който и каквото да приказва, ние победихме. Дори да се връщаме към загубите, вие знаете, че никой сега не може да замеря с камъни тези, които организираха и ръководеха тази победа, защото, ако не бяхме спечелили войната, последиците за нашата страна щяха да бъдат много по-катастрофални", каза Путин. Той обаче направи крайно важното допълнение, на което малцина обърнаха внимание, че "страната се е сблъскала не само с култа към личността, но и с масовите престъпления срещу собствения народ", както и че "резултатите от такъв начин на управление на държавата са неприемливи".
Въпреки че други потвърждения за готовността на московските власти да разположат билбордове със Сталин все още да няма, реакцията на демократичната общност беше толкова предсказуема, колкото и реакцията на ветераните от КПСС на табелата "Антисъветска" над кебапчийницата.
Вчера лидерите на почти всички правозащитни организации заявиха, че смятат за недопустима появата на портретите на Сталин в Москва и още повече прославата на ролята му във Великата отечествена война. "Надявам се, че на московските власти ще им стигне разумът и компетентността да не слагат такъв род плакати", заяви членът на ръководството на правозащитната организация "Мемориал" Ян Рачинский. "Такова увековечаване е обидно за всички съветски народи, които победиха във войната, независимо от грешките и престъпленията на комунистическото ръководство, независимо от това, че именно политиката на Сталин направи възможна тази война".
Лидерът на "Мемориал" Арсений Рогинский предложи билбордовете на Сталин да съдържат и информация за безсмислените жертви и жестоките деяния на съветския лидер към армията и собствения му народ.
Същевременно да се откажат от "еднозначната оценка" са готови и някои свещеници, които преди това бяха проклинали лидера на "безбожния режим". "Признавам, че бих се радвал, ако на моя град Волгоград бъде върнато името Сталинград", заяви пред "Время Новостей" професорът от Московската духовна академия протодякон Андрей Кураев.
"Не виждам нищо толкова кошмарно, ако във връзка с темата за Победата се споменава името на Сталин. При това не е нужно тотално да се облагородява цялата му дейност, дори в годините на войната, защото и тогава имаше чудовищни грешки, и прояви на неоправдана жестокост. Но би било неправилно да се правим, че народът ни е воювал без ръководител, или че името на този ръководител е предизвиквало негативни асоциации у хората на фронта и в тила", заяви той.
Каква информация за дейността на Йосиф Сталин ще сложат на билбордовете столичните чиновници, засега не е известно. При това време за обсъждане те практически нямат. Защото празничната украса на Москва по случай 65-ата годишнина от Победата ще започне да се слага още от началото на април.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
109 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Ах, не споменавайте името Берия, защото ми става мъчно! Имах един котарак - бял, с рижави петна и зелени очи, бях го кръстил Берия!Беше много хубав, мил, умен, но загина преди две години! И сега ми е толкова мъчно...защото характерът му няваше нищо общо с този на Берия...
na industrializaziata prez 30 te godini, Stalin sazdade materialnata osnova, zatova prez sledvashtata ja voina Savetska Rusia da bade na stranata na pobeditelite. Tova e ednata strana na vaprosa. Drugata,e 4e vsi4ko tova beshe plateno s zenata na milioni jertvi.
много скоро. точно тия дето се присмиват на русите, ще минат с китки и овации за правешкия тарикат.
престанете вече! Сега и Сталин!Малко ли ни бяха толкова години ежечасно и по цял петък! Спрете се, бре!
Сложете си и Берия, а защо не и цяла галерия от изроди?!
У нашенско сега придворните медии го раздават култово спрямо бащицата Борисов и... турските шекер-сериали по националната телевизия.
Какъв главнокомандващ може да бъде този недоучил поп?Това е една много различна война от кавалерията на Будьони.Тук трябват и качества,а не само да извадиш нагана и да гърмиш"гадовете".Много от руснаците казват-спечелихме не "благодарение на",а `въпреки`Сталин.И аз мисля като тях.
да го гледат и да му се радват.само да си стоят в границите на русия!
КАТО НЯМА КАКВО ДА СИ ПРАЗНУВАТ, ТА ВЗЕЛИ ДА СИ ПРАЗНУВАТ 65 Г. ОТ "ПОБЕДАТА". НЕЩАСТНИЦИ.
Portreta na vernija Klim njama li da izdignat?