Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Стандард енд Пуърс" определи българския банков сектор като "умерено нестабилен"

7 коментара

Банковият сектор в България е "умерено нестабилен", като фактори за това са както ограничените перспективи за растеж на бизнеса и на печалбите на местните финансови институции, така и фактът, че значителна част от тях са собственост на гръцки и италиански банки. Това се посочва в оценката на международната рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс" - Standard & Poor's (S&P), публикувана в началото на януари и цитирана от "Капитал" в четвъртък.

Според анализаторите общата оценка за банковия сектор в страната се влошава, въпреки че България остава част от т.нар. група 7 (S&P класира банковите системи в отделните страни в 10 групи, като рискът е най-нисък в група 1 и най-висок в група 10), в която влизат още държави като Ирландия, Португалия, Русия и Йордания.

Оценката на S&P се извършва на база представянето на банковия сектор по шест показателя, разделени в две основни категории – икономически риск и индустриален риск (риск за сектора).

В първата се включват устойчивост на икономиката, икономически дисбаланси и кредитен риск в икономиката. Оценката на българските банки по тези показатели остава непроменена спрямо последния доклад за страната. От S&P обаче отчитат влошаване на представянето във втората група, в която влизат показателите институционална рамка, конкурентна динамика и финансиране на системата. Оценката на агенцията за категорията е променена от 6 на 7 (по скала от 1 до 10, където 1 е "нисък" риск, а 10 е "изключително висок" риск), като влошаването идва от показателя конкурентна динамика, където според анализаторите рискът се повишава от "среден" до "висок".

Предизвикателствата

"Преди кризата рисковият апетит на българските банки по наше мнение беше висок", отбелязват от S&P. През последните години подходът по отношение на практиките на кредитиране е станал по-умерен, като очакванията са това поведение да се запази поне в средносрочен план. "Кредитирането вече не е фокусирано върху рискови и циклични сектори, както беше в миналото, като кредитната експанзия вероятно ще остане слаба поне през следващите няколко години", се посочва в анализа.

Въпреки това авторите на доклада смятат, че банковият сектор в страната остава "умерено нестабилен" с оглед на трудната среда и забавянето на икономиката. "Това може да дестабилизира системата, особено като се имат предвид високите равнища на чуждестранна собственост. Чуждите банки може да продадат българските си подразделения или да свият местните им операции", посочват от рейтинговата агенция.

Като негативни фактори, влияещи върху развитието на българската банкова система, от S&P отчитат още продължителното влошаване на качеството на активите в банковите баланси в резултат на бързото прегряване в сектора на строителството и недвижимите имоти, рязкото намаляване на външното финансиране и особено от страна на банките от еврозоната в периода на кризата, както и структурата на собствеността на банковата система в страната.

Според наблюденията качеството на активите в сектора все още се влошава заради потиснатия имотен пазар, високата корпоративна задлъжнялост и слабия икономически растеж. Прогнозата е, че тази тенденция ще се запази, което означава, че кредитните загуби на местните банки ще останат високи.

Проблемът се изостря допълнително от ниското равнище на провизии за проблемни заеми (22.3% към края на 2012 г.), отбелязват от агенцията.

От БНБ също очакват по-ниският икономически ръст да продължи да оказва задържащ ефект върху търсенето на кредити. Има доста сериозни предизвикателства, като 2014 г. няма да е по-лека от 2013 г. за икономиката и за банковия сектор, прогнозира управителят на БНБ Иван Искров в речта си по повод честването на деня на банкера в началото на декември. Гуверньорът обаче подчерта капиталовата стабилност на сектора и призова банките да бъдат внимателни в отношенията си с клиентите.

Неуспелият регулатор

В доклада си от рейтинговата агенция посочват още, че в БНБ не се е представила особено добре в ролята си на регулатор в периода на кредитния бум преди кризата. "Както в много други държави от Централна и Източна Европа, регулаторите не съумяха да предотвратят прегряването на икономиката", се казва в анализа. Според наблюденията им, макар и да е предприела някои опити за действие чрез разумни регулаторни мерки, БНБ се е оказала сравнително неуспешна в предотвратяването на нарастването на рисковете преди финансовата криза от 2008 г.

"Наблюдаваме и примери на известно регулаторно снизхождение – в частност по отношение на ниските равнища на провизиране срещу необслужвани заеми", допълват от S&P.

От агенцията уточняват, че ще следят процеса на въвеждане на новите европейски регулации и надзорни практики в България, като може да намалят оценката си за институционалната рамка на страната, в случай че въвеждането на правилата не е достатъчно добро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Румен Гечев е най некадърния икономист който е съществувал в икономическия екип ма БГ.С некадърната си политика по времето на Жан Виденов той изгони Ровер и срина Икономически и финансово БГ с всички свои действия.

  2. Анонимен
    #6

    Така ще е след като го няма Дянков. По негово време думата банкова нестабилност не беше позната. Сега ни очакват заеми, социални флиртове от малограмотни икономисти а ла Румен Гечев.

  3. Анонимен
    #5

    Началото на всички простотии. Сега предизборно ще има хора, които ще се опитат да разклатят съвсем системата в България без да ги е грижи от последиците. Фалшиви рейтинги, фалшиви прогнози. Гнус.

  4. Анонимен
    #4

    Прегряването започна, когато онзи псевдо-финансист Красимир Катев обяви, че имотите са силно подценени и истерията около имотния бум започна с него, за да завърши с кредитния бум и имитационните опити на БНБ да се противопоставя официално, а неофициално да съветва банките как да избягват мерките за регулаторно затягане, чрез изнасяне на портфейлите в чужбина или в дъщерни нерегулирани небанкови финансови дружества...

  5. Анонимен
    #3

    Прегряването на икономиката и последвалата рецесия преди 2008 бяха резултат от идиотската некомпетентност на екипа Станишев/Орешарски.

  6. Анонимен
    #2

    Може ли някой тук да ми припомни за колко точно милиарда долара американското правителство съди СиП ? Май бяха много и все заради фалшивите им рейтинги и прогнози и манипулиране на пазарите в полза на тези, които са им платили най-много.

  7. Анонимен
    #1

    Сега соросоидите ще има да квичат от удоволствие, че е спомената думата "нестабилен".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.