Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стандартът в Русия: физическото оцеляване като начин на живот

32 коментара
Стандартът в Русия: физическото оцеляване като начин на живот
Физическото оцеляване стана начин на живот за милиони хора в Русия, констатира в. "Независимая газета". Над една трета от жителите на страната признаха, че не са потребители, коментира руският всекидневник проучване на холдинга "Ромир".
 
Трийсет и шест на сто от участниците заявяват, че от половин година не са правили "никакви големи покупки" - обувки и дрехи, битова техника, жилища и коли. Делът на руските граждани, изключващи се от потреблението, е бил по-голям само в разгара на кризата през 2015 г. "А 42 на сто от запитаните не смятат да купуват нищо и през близките шест месеца", посочва изданието.
 
Оценки на Руската академия за народно стопанство и държавна служба гласят, че в сравнение с нивото отпреди кризата, януари-октомври 2013 г., доходите на населението, заплатите и пенсиите реално са намалели съответно с 9.1,  4 и  2.5 процента.
 
Властите признават, че близо 20 милиона души, 13.5 на сто от жителите на Русия, живеят с доходи под жизнения минимум. В навечерието на президентските избори през март те решават проблема оперативно - от 1 януари минималните заплати трябва да стигнат 85 на сто от жизнения минимум, а от 1 май дори 100 процента. 
 
Спешно се вземат и други мерки - пенсиите и заплатите в бюджетния сектор се индексират според инфлацията, подпомагат се семействата с деца. 
 
Но дори и спешните мерки може да не подействат, предупреждават експерти на всекидневника. "Защото става дума за преразпределителни мерки, при това криещи риск от намаляване на заетостта", обяснява икономистът Вадим Новиков.
 
Хората в Русия "затъват в мизерия. За разлика от правителствените чиновници гражданите у нас живеят в тази реалност и не виждат никакъв "умерен икономически растеж". Затова намаляват разходите си", отбелязва пред "Независимая газета" Михаил Шчапов, депутат комунист от Държавната дума. 
 
През изтеклата година преточването на пари от джобовете на хората в бюджетите на руските монополи не намаля, а рязко се ускори, пише вестникът в друг материал.
 
Цените на комуналните услуги "изпревариха двойно инфлацията" в Русия. Официално средният ръст на потребителските цени в страната за 2017 г. бе 2.5 на сто, а плащанията за жилищно-комунални услуги пораснаха с повече от 5 процента, уточнява той. 
 
Миналата година руските власти неоправдано измъкнаха от хорските портмонета в полза на комуналните монополи 80 милиарда рубли отгоре. 
 
При това чиновниците се престориха, че няма нищо страшно в това "комунално пускане на кръв". И руското правителство явно не се кани да компенсира на хората несправедливото надплащане, резюмира изданието, цитирано от БТА. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #32

    "гладомор", "людоедство" и "путин президент" - ключовите слова за руССиъ през 2018 година.

  2. edin.drug
    #31
  3. edin.drug
    #30
  4. teraflop
    #29

    И в България е същото-физическо оцеляване. Вече тридесет години.Олигарсите и богаташите си папкат,работещите бедни оцеляват. Не споменавам нарочно бабите и дядовците с пенсии около и под жизнения минимум. Болните и инвалидите също.

  5. karabenanhel
    #28

    Това не е вярно. Попитайте Володя и той ще ви обясни, че 80 милиарда са нищо за най-Великата след 1917 година държава.

  6. анита хегерланд
    #27

    В разгара на най-голямата криза българите оцеляха, като работеха в чужбина по всякакъв начин /сезонни работници, с временни договори, за изпълнение на определена поръчка/. В момента Молдова атакува българския трудов пазар. Русия може да направи същото. Ако изнесе специалисти, чрез договори оформени от държавата, тя ще балансира също и липсата на валута.

  7. Bлaдo
    #26

    мойта инфАрмация е от първа ръка: от ГУМ в мАсква - хляб с купони! А в по далечните ... сибирски джендеми няма дори и хляб за гарантиране на купоните... Там наистина си е оцеляване и гладомор. Питайте сега защо немате и хлеб и откъде ми е инфАрмацията... ;-) - Нямате дори и хляб, защото си изнесохте и продадохте пшеницата, умници ;-))) А откъде знам, че сте си изнесли пшеницата и сега си нЕмате дори за комка...?? Ами ОТ ВАС, бре, тАпи руски хибридни тролюве :-))) - от вас го знам: час по час балалалйкахте тука колко ... милиарди пшеничени зърна сте изнесли... Емииии - като сте ги изнесли - дъвчете си сега ремъците на калашниците! ... цунки! ;-)

  8. vanco2121
    #25

    Кой ненормалник написа това и от къде го взе като информация? Има нещо вярно;само че тия най-нишите живеят малко по добре от българите

  9. Венелин Велев
    #24

    Така им се падана руснаците, като искат да поддържат армия с подобна мощ и да ги броят за световна сила. Ако искат да живеят добре, да влезат в ЕС и да ликвидират армията си. Като нас!

  10. Лизи Гугуткова
    #23

    Нагло джудже. Готов бил да върне десетки военни кораби и десетки самолети на Украйна които анексирал в Крим! Но нищо не споменава за производствените активи десетките и стотиците фабрики и предприятия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.