
България има амбицията да се превърне в "енергиен Давос" и предстоящата енергийна среща на върха, организирана от президента Първанов, да прерасне в ежегоден енергиен форум. Това става ясно от съобщение на правителствената пресслужба, която информира за разговора в сряда между министър-председателя Сергей Станишев и помощник заместник-държавния секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Матю Брайза и координатора по енергийната дипломация в Евразия в Държавния департамент Стивън Ман.
В съобщението се казва, че идеята за "енергиен Давос" е била "оценена високо" от американските представители.
Основна тема на разговора е била планираната за 24 и 25 април в Пловдив среща на върха "Природен газ за Европа: сигурност и партньорство".
Форумът ще се проведе броени дни преди първата среща ЕС – Каспийски регион, която чешкото председателство на ЕС организира на 7 май в Прага. Според източници от Брюксел, европейските партньори не са във възторг от българската инициатива, от която не се очаква да допринесе особено за разрешване на проблема с енергийната сигурност на ЕС.
Наскоро близкото до ЕК издание "Юропиан войс" дори публикува анализ, в който на София бе препоръчано да отмени форума и вместо това да изпрати на всички участници покана за срещата ЕС-Каспийски регион в Прага.
В същото време Станишев е лансирал пред американските представители инициативата си в София "да се провежда ежегоден енергиен форум, за да има постоянство, а не кампанийност в изграждането на общата енергийната политика". Гостите "са оценили високо стратегическата му визия за развитието на сектора".
Форумът в Пловдив ще събере основните партньори на ЕС в енергийното сътрудничество като Русия, САЩ, Азербайджан, Украйна, Турция, Грузия, Казахстан, Туркменистан, Египет и други.
Очаква се на срещата да присъства и руският премиер Владимир Путин, който в рамките на визитата ще посети Великотърновския университет, за да бъде удостоен с титлата Доктор хонорис кауза.
Това е форум не за определен проект, е подчертал министър-председателят, а е начало на по-активен диалог по стратегическите въпроси на енергийното сътрудничество.
Американската оценка е била, че срещата на върха в Пловдив е навременна и много необходима, защото дава отлична възможност да се изградят общи принципи в енергийната политика между страните производители, потребители и транзитьори на газ, се казва в съобщението на МС.
Премиерът Сергей Станишев е подчертал, че голямата цел, за която България последователно работи, е доставките на газ да бъдат максимално диверсифицирани. Това е дългосрочният ни подход, елемент от който са предстоящият форум на върха, последователната подкрепа за реализацията на "Набуко и "Южен поток", представените пред ЕС проекти за изграждане на вътрешни връзки с европейските страни и на терминал за внос на втечнен газ, разширяването на съществуващото газохранилище и т.н.
Ще направим всичко, за да се реализират максимално много от тези проекти за диверсификация, е изтъкнал Станишев. България има амбицията да бъде възлов център на транзит на нефт и газ и да допринася за общата енергийна сигурност на Европа.
Посоката, в която действате, е напълно правилна и имате нашата пълна политическа подкрепа, са изтъкнали американските експерти, според съобщението на правителствената пресслужба.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент