Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Станишев: Не сме готови да поставим въпроса за ІІІ и ІV блок

23 коментара
Станишев: Не сме готови да поставим въпроса за ІІІ и ІV блок

Премиерът Сергей Станишев, който е в Брюксел за участие в срещата на върха на Европейския съюз, отхвърли възможността България да постави там въпроса за ІІІ и ІV блок на АЕЦ “Козлодуй”, защото все още не е направено необходимото за постигане на конкретни резултати в тази посока. “Няма смисъл въпросът да се поставя по начин, по който ще предизвика само негативна реакция”, заяви Станишев.  

“Много пъти съм го казал – няма какво да се лъжем”, каза още премиерът. Според него първо трябва да се натрупат експертни оценки за сигурността на ІІІ и ІV блок на “Козлодуй”, позиции на страните от региона, позициите в ЕС на различни нива е едва тогава може да се очаква някакъв конкретен резултат. “Който казва нещо различно, просто заблуждава хората”, допълни Станишев.

Според него, ако едностранно се тръгне към конфронтация, ще се загуби много повече и няма да се реши никакъв проблем. Премиерът изтъкна, че България има интерес и ще продължи да прави необходимото за създаване на общоевропейски стандарти за ядрена безопасност, защото е потърпевша от липсата на такива стандарти.

Енергетиката заедно с глобалното затопляне са сред основните теми на започналия в четвъртък в Брюксел Европейски съвет.

Социалистическите лидери от ЕС са на различни мнения по френското искане за увеличено използване на ядрената енергия, предаде ДПА, по повод проведения между соцръководителите разговор преди откриването на срещата.

Австрийският канцлер Алфред Гузенбауер, чиито социалдемократи са старши партньор в управляващата коалиция, даде ясно да се разбере, че страната му ще се противопостави на всяка формулировка в документ от срещата,  подкрепяща експанзията на ядрената енергетика с цел намаляване на вредните газови емисии, предаде ДПА, цитирана от БТА.

"Няма да приемем нито една европейска формулировка, наблягаща на бъдеща концентрация върху ядрена енергия. От тази среща не бива да излиза европейски сигнал, че бъдещата "зелена" енергия е ядрената", каза австрийският канцлер.

За разлика от него българският премиер социалист Сергей Станишев подчерта, че  всяка страна има право да избира "собствения си енергиен микс", продължава ДПА. Подчертавайки необходимостта от дебат, той каза:"Нещата са много различни с новите технологии". Има начини за използване на ядрената енергия, "които са много по-щадящи за околната среда от конвенционалната топлинна енергия по отношение на емисиите на въглероден двуокис", каза Станишев.

Той призова ЕС да обсъди проблема за общи стандарти за енергийната сигурност.

Двете страни подхождат към производството на енергия от коренно различни гледни точки, отбелязва ДПА. Докато Австрия използва предимно водноелектрически централи, България от дълго време разчита на ядрената енергия, отбелязва ДПА.

Следващите няколко дни могат да бъдат решаващи за ЕС, заяви председателят на Еврокомисията Жозе Барозу. Очаква се лидерите в ЕС да обсъдят предложението за намаляване на вредните емисии с 20% до 2020 година и увеличаването на възобновяемите източници на енергия.

В блока обаче няма единодушно мнение какви мерки да бъдат предприети срещу промените в климата. В момента страните членки все още спорят по въпроса, тъй като планът предвижда се увеличи конкуренцията на енергийния пазар, посочва ББС.

"Ние трябва да поставим ясни цели за намаляване емисиите на вредни газове и за увеличаване дела на възобновяемите енергийни източници", каза германският канцлер Ангела Меркел Тя изрази решимостта си да бъде постигнато споразумение за борба с глобалното затопляне.

Позицията на Берлин се подкрепя и от Великобритания, Люксембург, Швеция и Дания.

Други държави, като Франция и Финландия, са против това предложение, защото според тях това ще постави Европа в неравностойно положение с нейните конкуренти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Козлодуйец
    #25

    гея си е Гейевреина - Еврей

  2. 5
    #24

    знаеш ли че румънците сами си правят горивото за АЕЦ черна вода

  3. nik
    #23

    Допускам, 5-ти, защото румънците имат своя, не лоша петролна промишленост.

  4. nik
    #22

    Че кой е казал "Без "братушките"(тези, ако някому са братя, то на мен не са!)? Разбира се, че с тях, но на равноправна основа, а не под диктат!!!Това са вижданията на лошите от ДСБ.

  5. Мнение
    #20

    Новината, че не сме готови да поставим въпроса за ІІІ и ІV блок, е малък празник за ДСБ. Големият празник за ДСБ ще настъпи, когато закрием всички ядрени реактори и минем на осветление със свещи.

  6. AAA
    #19

    Kade sa sega onezi zashtinici na III i IV blok? Iasno e kazano - da se savberat ocenki - ia se saberat ia ne i po weroiatno ne. Taka che choweka si kazwa iasno - towa s III i IV blok niam ada stane ama go kazwa diplomatichno zashtoto balgarskite kucheta weche se razlaini. T.N Patrioti

  7. sis
    #18

    Най-големите ни запаси от горива са лигнитните каменни въглища от к."Марица изток" и те ще стигнат за още около 50 години. Но те са със 2-3% сяра и при изгарянето в котлите се образуват големи количества серен диоксид /SO2/, който обгазява региона наоколо. Така че за нас е най-добре - АЕЦ или ВЕИ /възобн.енерг.източници/.

  8. НАБЛЮДАТЕЛ
    #17

    " Докато Австрия използва предимно водноелектрически централи, България от дълго време разчита на ядрената енергия, отбелязва ДПА."Доколкото знам България е на последно място в Европа по наличие на запаси от прясна вода. Разбира се същото важи и за хидро-енергийния ни потенциал.Находищата ни на кафяви въглища не са големи. Черни коксуващи се въглища нямаме .... Нефт и газ също!ТАКА ЧЕ ИЗБОРА НИ НЕ Е ГОЛЯМ !!ДАЖЕ НИКАКЪВ !!!

  9. стелт
    #16

    Мислите ли, че няколко лидери на партии (в случая социалистически) разбират за какво иде реч. Да са живи и здрави специалистите, които знаят проблемите и които ще подготвят въпросния документ. Различните европейски страни ползват различни източници на електроенергия. Така, че и да има сблъсък между отделни енергийни лобита, те ще се неутрализират. Вредните емисии не само плод на добив на електроенергия. Последната има около 30 % дял в замърсяването с въглероден двуокис. Останалото е на индустрията,

  10. стелт
    #15

    Зависи кои вредни емисии ще се разглеждат. Дали серен диоксид, азотни диоксиди или въглероден диоксид.Да вземем за пример същата тази Австрия. 61,6 % от електроенергията й се добива от възобновяеми източници (предимно ВЕЦ, съвсем малко вятърни), а 34.47 % е от ТЕЦ. Остатъкът до 100 % е от ПАВЕЦ.Австрийските ТЕЦ-ове са на газ (55.2 % ), въглища (35.7) %, петрол (8.1 %). При такъв висок процент на енергия от ВЕЦ-ове, Австрия би трябвало да е в отлично състояние по отношение на вредни емисии.Да, ама

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.