“Трябва да решим - събираме ли се под знамето на БСП и принципите на партията или сме холдинг на различни групи” – тази дилема открои пред пленума на БСП в неделя премиерът и лидер на партията Сергей Станишев. Той постави Висшия съвет на БСП пред свършен факт, като обяви преди ден, че приема оставките на министъра от БСП Румен Овчаров и на колегата му НДСВ Георги Петканов, като в същото време цялото Изпълнително бюро (ИБ) на БСП без лидера подаде оставка при насрочен извънреден конгрес след две седмици.
Пленумът прие единодушно оставката на бюрото и обяви конгрес на 16 юни, седмица след който ще бъде избрано ново ръководство. Към момента единственият безспорен фактор в партията е Станишев, доколкото никой не е поставил под въпрос нито неговото лидерство, нито изненадващия “удар” срещу крилата в БСП, представени в бюрото.
След форума Станишев заяви, че няма да има промяна в политическата формула и съотношението на ресорите в тройната коалиция. Допълни, че е въпрос на консултации кои ще на новите министри на икономиката и енергетиката и на правосъдието.
Министерството на Овчаров няма да се разделя
Премиерът не вижда достатъчно аргументи за разделяне на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ). Всяко преструктуриране и промени са резултат от оценка за работата на министрите и техните министерства, каза Станишев. Той уточни, че освобождаването на Овчаров не означава снемане на политическото доверие от него и че той има силни управленски качества.
Очаква се Овчаров да се върне в парламента, а постът му да заеме бизнесменът Петър Кънев, депутат от левицата. Окончателно решение още не е взето.
“Оставката на Румен Овчаров е достоен ход от негова страна”, повтори думите си от събота Станишев в словото пред пленума. Той обясни, че в последния си разговор с министъра му казал, че ако не напусне поста си, няма да може да работи ефективно, защото забъркването му в мегаскандала щяло постоянно да му пречи.
Станишев се измъкна от директен сблъсък с Петков
Станишев се измъкна от директен челен удар с Румен Петков, другата силна фигура в БСП, по повод обявеното си преди ден намерение за създаване на Национална агенция по сигурността към Министерския съвет, под чиято шапка се очаква да минат спецслужбите, които са на подчинение на МВР. В неделя Румен Петков каза, изваждането на Националната служба за сигурност (НСС) от МВР би било “груба грешка”, но от разговорите си с премиера останал с впечатление, че той няма такива намерения.
Запитан ще вадят ли НСС от МВР, Станишев заяви на пресконференцията след пленума, че това е въпрос на конкретни разговори, произтичащи от функциите и задачите пред новата агенция. Трябва да се проведат експертни разговори, за не се навреди на МВР, допълни той.
В 45-минутен предварително подготвен доклад пред пленума Станишев обяви война на вътрешнопартийната опозиция в лицето на лявото крило и отхвърли исканията за по-ляв курс, макар че най-сериозните вътрешни критики не са толкова към курса, колкото към корупцията в управлението и все по-голямата му зависимост от ДПС.
Станишев посочи като основни политически противници ГЕРБ и “Атака”, които били “кухи” откъм политика, но с ефектни послания, и даде за пример ДПС, че добре е прочело учебниците по партийно строителство от едно време. Той предупреди да не се разчита прекалено много на монолитността на парламентарното мнозинство.
Станишев заяви, че като цяло е доволен от второто място на левицата на приключилите преди две седмици избори за евродепутати, но допълни, че би било опасно, ако повтори този резултат на местните избори наесен. В същото време основният публичен мотив за оставката на ИБ беше, така то поема отговорността за слабото представяне на евроизборите.
Извънредният конгрес на БСП ще обсъди управленските и партийни приоритети, както и потягането на структурите за местните избори.
“Приказват каквото и както им падне”
В разгара на кампанията за евроизборите членове на ВС на БСП работиха очевидно против партията с мотив, че помагат, заяви Станишев без да назовава имена. Според него причина за слабите резултати на кампанията е “разноговоренето в самата партия” и че “всички приказват каквото и както им падне”. С тези думи Станишев косвено отправи укор към Божидар Димитров, най-активен в публичната кампания срещу Овчаров.
Лидерът на БСП не отрече, че скандалът около Овчаров също е попречил в предизборната кампания. По думите му този скандал е доказал, че в България всеки може да бъде омаскарен без никакви факти и добави, че “от задкулисните реалности, когато се разнасят папки, всеки може да бъде смазан”.
“Търся не баланс, а промяна”
По повод на твърденията, че като премиер търси коалиционния баланс при провеждането на министерски промени, той заяви: “Балансът е статукво, а аз търся промяна”.
Станишев не каза каква ще е тази промяна. Освен намерението за Национална агенция по сигурността, която, според запознати, ще ограничи властовия ресурс на Румен Петков, Станишев обяви в събота и план за изваждане на горите в отделна агенция, с което ограничава периметъра на контролираното от ДПС Министерство на земеделието и горите.
Пред пленума той каза, че чрез агенцията по сигурност ще се засили ролята на държавата в борбата с корупцията и престъпността. Станишев повтори похвалите си към МВР, което свършило добра работа и в мониторинговия доклад на ЕК нямало да се говори за предпазна клауза.
Холдинг или обща политика
Връщайки се към вътрешнопартийните проблеми, Станишев каза, че БСП трябва да се отговори дали ще води обща политика, или ще продължат да работят като холдинг, където всеки има някакви интереси.
“Трябва да направим избор дали като партия ще тръгнем напред или ще станем свидетели на сценарий отпреди 10 години, дали всеки ще търси политическа изгода, ще се играе на крила и фракции, гледайки към следващия конгрес или ще се мобилизираме, ще направим БСП силна и единна със силна политика”, заяви Станишев.
Той обеща до края на месеца да проведе сериозни разговори с коалиционните партньори за бъдещата политика на правителството. Заяви, че няма да допусне да се “правят авантюри и експерименти” и да се отговаря “безпринципно на всички искания, които се отправят”. Подобно отговаряне, според него ще предизвика финансово-икономическа и социална дестабилизация.
Трябва да си зададем въпроса искаме ли просто да добутаме мандата до финал, или искаме да направим полезно управление и да излезем с чест, каза Станишев.
Председателят на ПГ на Коалиция за България Михаил Миков коментира пред журналисти, че малко трудно може да се говори за разпад на БСП. В момента някои ултралеви очаквания и нагласи влизат в разрез с политическата реалност. Според него БСП има нужда от нова енергия по средата на мандата.
През последните 17 години БСП е единствената партия, която не е изкарала пълен управленски мандат, в нашите ръце е да направим повече, коментира пред медиите премиерът.
Станишев притеснен от анти-ДПС вота
Станишев изрази притеснението си от етническото и анти-ДПС гласуване, което стана доста мащабно на изборите за Европейски парламент. Трябва да се проведат разговори с коалиционните партньори за причините за това, каза Станишев и призова за нов прочит на патриотизма, за да се даде отпор на крайния национализъм.
Преди ден Румен Овчаров заяви, че трудно може да участва в правителство, което става все повече зависимо от икономически интереси на една политическа сила, визирайки ДПС. В неделя мнението му получи косвена подкрепа от министъра на регионалното развитие Асен Гагаузов, който пред журналисти изрази очакването на БСП за еквивалентен ход със смените на министри от “важни ресори” от всички участници в коалицията.
Също в неделя лидерът на ДПС Ахмед Доган, който досега единствен не е казал ще жертва ли свои министри, каза, че обявените от премиера промени не са окончателни и ще има сериозни, а не “камуфлажни” промени, до 15-20 дни. Според Гагаузов обаче рокадите няма да бъдат и не е необходимо да бъдат толкова мащабни, каквото и да значи това.по думите му при социалистите въпросът с промените е приключил. Същото каза пред пленума и Овчаров, според когото неговата оставка и уволнението на заместничката му от БСП в МИЕ са достатъчни.
Междувременно НДСВ на извънредния си конгрес в неделя подаде ясен сигнал, че може да напусне тройната коалиция. Това е “спонтанното” желание на жълтите, които обаче не събраха смелост да наложат решението още сега против волята на лидера си Сакскобургготски и то ще бъде обсъждано от новото партийно ръководство.
По този повод Станишев каза, че право на всяка партия от тройната коалиция е да взема своите решения и че коалицията не е направена, за да се обичат, а да работят заедно.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
105 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
сега да решавали дали да стават партия. Сергей Дмитриевич, ми акциите и дяловете от различните фирми, как ще ги разпределяме, всичко в партията да влиза. Как да стане тая, да вземеш кокала от устата на кучето.
, което клати клона на Партията! А ДПС е просто един от инструментите на ДС! Както впочем и НДСВ и ГЕРБ и Атака! Тези се правят на неразбрали! Всичко им е ясно , но не искат да унищожат ДС, а само да я поставят под контрол! Ама май ще стане- ХИТРАТА СВРАКА С ДВАТА КРАКА!
По повдигай тези въпроси!
още когато взеха важното решение да преструктурират политическата си власт в икономическа. Холдинга си бачка яко, ако се наложи може да се променят дяловите участия в някои дружества, но контрола се запазва.Червените глупаците да се събират под знамената.
На вниманието на Министър-председателя на Република БългарияКопие:Президент на Република БългарияПреседател на ВС на БСПЧленове на ВС на БСП и редови членове на БСПРъководители и Ръководства на политическите партииНегово Превъзходителство Ръководителят на Делегацията на Европейската Комисия в Република БългарияНегово Превъзходителство Посланикът на САЩ в Република БългарияМедииУважаеми г-н Министър-председател,В навечерието на старта на кампанията за парламентарните избори в гр. Русе си позволих …
лично да Ви връча папка с писмо и материали. Изпращам Ви отново това писмо, като доказателство, че гражданите много добре разбират накъде водите България и са омерзени от Вашето ренегатство. Изпращам Ви и още няколко материала:Пороците на управлението или управление на пороците, от 10.09.2001г.Писмото ми до Директора на Националния исторически музей, г-н Божидар Димитров, с копие до Вас, от юни 2002г.Лява държава, дясна държава, от 20.06.2004г.Отправям към Вас призив да се опитате да отговорите на въпроса: „Възможно ли е синовете и дъщерите на разрушителите на Третата Българска държава да построят Петата, разрушавайки Четвъртата?" Строителите на Българската държава, пазителите на българските държавнически традиции, нашите небесни покровители днес гледат ОТГОРЕ в очакване на проявите ДОБЛЕСТ. С уважение: Никола Ников.30.05.2007г.гр. Русе.
Преди няколко месеца вашата парламентарна група подкрепи предложението на финансовия министър Велчев и данъкът печалба беше намален от 39% на 15%. Вие някога чували ли сте понятието „социализация на прогреса и печалбата", другият основен стълб на социалната пазарна икономика? Обзалагам се, че и вашият икономически корифей, който „кълве" с пръсти лаптоп-а, няма представа за това понятие. Иначе защо ще отстъпвате на едрия бизнес 1,5 млрд. лв., без да поставяте условия как да бъдат използвани те? Или …
може би помагате на едрия български бизнес да компенсира вътрешнофирмената задлъжнялост, възлизаща на 56 млрд.лв., с годишен ръст 8 (осем) милиарда, а външната – повече от 9 милиарда долара? Ето какъв е „модерният български едър бизнес", този съвременен „Франкенщайн", израстнал за 7-8 години под вашето законодателно крило, който за да може да съществува в държавата ни, работниците едва ли не трябва да плащат, за да му работят!!! Следва продължение
Вие някога замисляли ли сте се върху понятието „народен суверенитет", върху неговите параметри и, ако „да", тогава защо нито веднъж не сте повдигали в Народното събрание въпроса за неговото състояние, въпроса за състоянието на националната сигурност? През пролетта на 2000г. правителството на Иван Костов предложи на XXXVIII-то Народно събрание, макар и лош, но все пак „Годишен доклад за състоянието на националната сигурност" . Защо оттогава до днес подобен доклад не е приеман, нито опозицията е изисквала …
да бъде изготвен такъв? Гражданите имат елементарен отговор: просто вие не познавате нито учението, нито параметрите на справедливата, демократична държава, още по-малко желаете българската държава да се изгражда като такава! Иначе вие досега сто пъти да сте разработили и приели Закон за Националната сигурност и да сте го осигурили институционално, като изградите по подобие на другите страни, Агенция за нациоална и социална сигурност , със съответните Държавен съд и Държавна прокуратура към нея, които да се занимават с престъпленията срещу националната сигурност, държавата и държавността, извършвани от политици и висши държавни чиновници. Следва продължение
Не е ли срамно за нас, българите, да имаме за политици личности, които, за да вървят напред по европейския друм, трябва да бъдат постоянно „ръгани" с остена на европейските изисквания? Какво значи това – 15 години след „избухването на демокрацията" , нереформираната съдебна система да бъде пречка за приемането ни в Обединена Европа? Правовата държава се крепи на съдебната система!!! Колко струват хубавите закони, ако няма механизъм, който да наложи тяхното прилагане? Щом досега не сте съумяли да …
създадете доблестни съдебни кадри, а повечето от ръководителите в системата са ваша бивша номенклатура, как от днес ще ги създавате, когато ви очакват топлите и щедро възнаграждавани европейски длъжности? Тежко на България с хора като вас!!!Прилагам два материала: „Тайната политическа доктрина" и „Концептуална методика за оценка състоянието на националната сигурност" , без никаква надежда, че тези текстове ще окажат някакво влияние върху начина ви на политическо мислене.Никола НИКОВ21.03.2005г.гр. Русе.КРАЙ
Да, 2-3 дни преди вота аз им изпратих е-мейл на адреса им [email protected] в който им казах дословно" Колкото по скоро партията ви изчезне , толкоз по скоро БГ ще се изправи на крака" И естествено една пиперлива нашенска благословия.Нека Ви разкрия една неспомената от никой помощ срещу столетницата: Значи в нашия град в изборния ден започна ураганен дъжд от 16 до 17:45. Толкоз силен , че пред вратата на училището в двора стана огромна локва , не позволяваща да минат бабите , които след следобедния сън щяха да гласуват за БСП.Това , може да се подхилвате под мустак, за мен е Божий пръст!НИКОЙ ГИ НЕ ЩЕ ВЕЧ ТЕЗ МРЪСНИЦИ -
Кое у вас е социалистическото, когато настоявате да не се нарушава „икономическата, финансовата и бюджетната стабилност", без да изтъквате необходимостта от масова покупателна сила, основният стълб на социалната пазарна икономика? Може ли да говорим за „стабилен пазар", когато отсъства масовият потребител от него? Знаете ли вие какво и кога купува масовият българин, при положение, че имаме повече от два милиона българи в трудова емиграция? Кога вие, социалистите, сте повдигали въпроса за „разпределението …
на благата"? Та нали самият предмет на съвременната политическа икономия, Икономиксът, се определя в това „как хората избират да употребяват оскъдните или ограничени производствени ресурси и да разпределят произведените стоки между различните членове на обществото! Докато вие се наканите да повдигнете въпроса за „начина на разпределение на благата", страната ни ще бъде обезлюдена откъм трудоспособно население, и тогава, наред с чуждестранни инвестиции, ще трябва да внасяте и чуждестранни работници! Но това едва ли ще бъде от значение за вас, ако някой ви гарантира властовите привилегии и място до кранчето на бездънните европейски фондове. Следва продължение