
Португалската съветничка на Станишев – Мария Пинто съобщи в четвъртък, че вече е привлечен и първият експерт по линия на инициативата "Европейско партньорство", но не можа да даде повече информация за него, тъй като не го познава.
Въпреки че Европейската комисия и лично председателят ѝ Барозу отклониха опита на Станишев да прехвърли на Брюксел свои отговорности с искането за трайно присъствие на повече евроексперти у нас, Станишев не се отказва от идеята на Пинто и в пореден вариант я представи на посланици и експерти от ЕС.
Мъглата около лансираната инициатива "Европейско партньорство”, която вече премина през няколко модификации, обаче остава.
В четвъртък Пинто разясни, че идеята е да бъдат привлечени европейски експерти в 10-12 области, в които изпитваме затруднения. Към момента не се знае колко ще бъдат тези експерти, тъй като според Пинто процесът на привличането им ще бъде дълъг.
Въпросите с тяхното заплащане явно още не е изяснен. Пинто съобщи пред журналисти, че ще се използват двустранни споразумения със страните членки, а и имало различни европейски инициативи за влизането на чужди експерти в българската администрация.
Към Министерския съвет се създава нова структура, която да координира всички експерти на ЕС в България, като в него ще влязат служители от администрацията на правителството. Тази структура ще се отчита на всеки 6 месеца с доклад пред МС.
Предстои да бъде одобрен вътрешен правилник за изпълнението и функционирането, както на Инициативата за европейско партньорство, така и на съвета.
Идеята за привличането на повече евроексперти у нас вече предизвика негативен отзвук в Брюксел, а авторитетното британско издание "Икономист" я определи като "нов колониализъм" и се позова на европейски дипломати, според които става опит за предизборен трик на българското правителство.
Според Пинто обаче ЕК не е критикувала тази идея, тъй като осигурява техническа помощ на страните членки откакто е създадена. По думите ѝ подобна практика е нормална за ЕС, а Европейският парламент е предложил на ЕК подобна техническа помощ да бъде предвидена за всички страни членки.
Българското искане бе "любезно" отхвърлено от ЕК, според която напредъкът на България трябва да се осъществява в рамките на съществуващите механизми на мониторинг и партньорство, а не чрез създаване на паралелни процеси и структури.
В България вече работят около 130 експерти от различни страни членки. В отговор на унищожителните критики от Брюксел обаче Станишев започна да лобира за повече "сътрудничество" и по-малко мониторинг.
Премиерът Станишев посочи пред посланиците, че инициативата в голяма степен е насочена за подпомагане на работата на европейските експерти, които и днес са у нас. По думите му тя е добър инструмент за максимално бързо преодоляване на трудностите, които България изпитва.
Преди два дни наетият с PR цел съветнически борд на Станишев излезе с доклад, в който констатира, че механизмът за сътрудничество и проверка се бил доказал като полезен инструмент за мониторинг, но се е "провалил по отношение на сътрудничеството". Чували се и "някои гласове, които искат неговото актуализиране и разширяване, а други – повишаване на неговата техническа точност". В същото време съветническият борд не спести критики към правителството за корупцията.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент