Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Станков: Бюджетът на съдебната власт не е прозрачен

0 коментара

Министърът на правосъдието Антон Станков ще инициира среща с лидерите на всички парламентарно представени политически сили за съдебната реформа и промените в конституцията. Това съобщи самият той по време на представянето на изследователския проект "Експертното мнение на българските юристи", подготвен от НЦИОМ и Интернет портала "Юридическа енциклопедия".

Според министър Станков на срещата трябва да бъде поставена рамката на дебата за постигане на консенсус за съдебната реформа.

От края на м.г. ЕС замрази преговорите с България по глава "Правосъдие и вътрешни работи", след като Конституционният съд (КС) отмени редица текстове в закона за съдебната власт. Съдебната реформа е соена и като решаващо условие за членството в НАТО.

"Тази рамка, този договор, трябва да очертава посоките на всяка следваща управляваща партия", обясни министърът.

От анкетирани 500 юристи, между които съдии, следователи, прокурори и студенти в пети курс по право, 92 процента смятат, че не трябва да се провежда референдум за промени в съдебната власт. Такава идея имаше самият Станков след провала на съдебния закон.

Според анкетираните това са въпроси от компетентността на експерти и те не трябва да бъде отправяни към всички граждани, а и не е възможно да бъдат формулирани въпроси, на които да може да се отговори с "да" и "не", което е изискване за провеждането на референдум.

Само 12 процента от анкетираните не виждат необходимост от промяна в съдопроизводствените правила, а 44 на сто смятат, че трябва де се постигнат по-кратки срокове за фиксиране на съдебни дела. Едва според 6 процента от професионалистите не са необходими промени в конституцията, 63 процента се обявяват против свикване на Велико народно събрание за извършване на промени в съдебната власт и за хармонизиране на българското законодателство с европейското.

Половината от анкетираните смятат, че оптималният срок за изготвяне на предложения за промени в конституцията трябва да е около една година.

Антон Станков определи мненията на юристите като сходни с вижданията на министерството за промяна на съдебната система.

Магистратите следва да имат функционален имунитет, който да не пречи на реализирането на дисциплинарна отговорност, каза той и изтъкна, че на това мнение са всички експерти, с които е говорил през последната година.

Според Станков въпросът за мястото на прокуратурата като част от съдебната власт или като независима власт е без значение, ако действа процедура на импийчмънт. Конституцията трябва да се промени, за да се въведе ротационният принцип и мандатността на магистратите.

Промени в конституцията трябва да се извършат и по посока на гарантиране на независимостта на съда, посочи министърът. Сегашният модел на структуриране на Висшия съдебен съвет (ВСС) не гарантира тази независимост, защото 11 от членовете на съвета се излъчват от парламента с обикновено мнозинство, което означава партийна намеса, каза Станков.

Като слабост при изготвянето на бюджета за съдебната власт той посочи липсата на прозрачност при разпределяне на сумите между съдилищата и целите, за които се изразходват средствата.

Друг проблем според Станков, е уравниловката в заплащането. Той сравни обема на съдийската работа в Малко Търново и Софийския районен съд, за което магистратите получават едни и същи заплати за коренно различен труд. "На такава уравниловка едно време му викахме социализъм, сега не знам как да го нарека, сигурно демокрация", коментира Станков. Според него ВСС трябва да предприеме мерки да въведе паричната логика в съществуването на щатните бройки в съдилищата. "Не можем постоянно да претендираме за по-голям бюджет, без да сме видели как вървят паричните потоци вътре в самата система. Не можем да храним хора, които не вършат никаква работа, а в същата време хора, които са съсипани от работа, да не получават съответните стимули и по-високо възнаграждение", обясни министърът.

Запитан дали започва реален дебат за промени в конституцията, Станков обясни, че се опитва да накара политиците да не говорят на конференция едно, а после в КС да се получава друго.

Конкретните текстове за промени в конституцията трябва да се очакват от парламента и президента, защото те могат да инициират такава промяна, каза още Станков и изрази надежда за консенсус по време на политическите консултации.

Запитан дали Министерството на правосъдието възнамерява да търси съдействието на президента, Станков заяви: "Ние сме декларирали такова намерение, но президентът в държавната йерархия е значително над министъра на правосъдието. Ако той пожелае, аз съм готов да отговоря".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.