Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Станков прескочи ВСС за поправките в съдебния закон

0 коментара

Правосъдният министър Антон Станков внесе в правителството поправките в съдебния закон, преди Висшият съдебен съвет да е изразил становището си по тях. Днес кабинетът одобри промените в закона за съдебната власт, които бяха преработени от екипа на правосъдното министерство, след като през декември м. г. Конституционният съд отмени 44 текста от закона.

След като отмяната, на няколко пъти правосъдният министър обясняваше, че "поправките в закона няма да тръгнат наникъде, преди да бъдат одобрени от Висшия съдебен съвет".

Промените в съдебния закон не бяха оповестени предварително като точка от днешния дневен ред на кабинета.

Преработените текстове са внесени във ВСС преди шест дни - на 7 март, но няма становище по тях, обясни днес говорителката на съвета Светла Иванова. По думите ѝ, членовете на съвета са поискали време, за да се запознаят с предложените поправки, да ги обсъдят и евентуално да направят свои предложения.

От правителствената информационна служба обясниха, че на 6 март министър Станков е изпратил законопроекта за съгласуване с министерствата и отговорите от тях пристигнали на "Дондуков" 1 още в началото на тази седмица, на 10 март. Затова и съдебният закон е бил включен допълнително в днешния дневен ред на правителственото заседание.

Според членове на ВСС, вчера правосъдният министър Антон Станков не ги е предупредил, че днес правителството ще обсъжда проекта.

След като кабинетът го одобри, Станков обяви пред медиите, че ВСС вчера не го е обсъдил, защото нямал достатъчно време. По думите на министъра, имало принципно съгласие на членове от парламентарната правна комисия да изпратят свои представители на обсъждането на законопроекта във Висшия съдебен съвет и добрите предложения на магистратите да бъдат включени в законопроекта. "Търсим консенсуса, но няма да приемем забавяне", каза Антон Станков.

Министърът на правосъдието добави, че правителството ще ускори преговорите с ЕС по глава "Правосъдие и вътрешни работи". След като КС отмени първите промени в закона, Брюксел временно спря преговорите по главата и в писмо попита българското правителство как смята да продължи съдебната реформа.

Заедно с министъра по европейските въпроси Меглена Кунева сме пратили информация на Европейската комисия, съобщи днес Станков. По думите му се подготвя проект за осъвременяване на плана за действие към стратегията за съдебна реформа.

ВСС - постоянно действащ орган

Според одобрените днес промени в Закона за съдебната власт, Висшият съдебен съвет става постоянно действащ орган. "Проектът е съобразен с решението на Конституционния съд от края на миналата година", заяви министър Станков. В решението си КС посочи, че с новите правомощия на министъра на правосъдието изпълнителната власт се намесва в сферата на съдебната.

С поправките всъщност се прехвърлят част от тези правомощия на Висшия съдебен съвет и за да може той да ги изпълнява, става постоянно действащ орган. Сегашният сесиен характер на работа на ВСС не позволява да се изпълняват тези права и задължения, обясни Станков.

Промените предвиждат членовете на ВСС, излъчени от квотата на съдебната власт, през своя мандат да напускат длъжностите, които заемат като магистрати. Те ще получават заплати, равни на председател на отделение във Върховния касационен съд, по-висока от тази на министър. Излъчваните от парламента членове на ВСС също ще изпълняват постоянно задълженията си.

Целта е съветът да има постоянно действащи комисии, в които ще влизат членовете на ВСС. Сега комисиите се свикват инцидентно и работата им показва, че те не могат да бъдат толкова оперативни.

Предвижда се и промяна на квотата на представителите на органите на съдебната власт, поради възстановяването на Националната следствена служба. Във ВСС органите на съдебната власт ще се представят от 4 съдии, 4 прокурори и 3 следователи. Сега в съвета разпределението е 6 съдии, 3 прокурори и 2 следователи.

Според министъра, не е необходимо да се променя сегашния състав на ВСС, преди да е приключил мандатът му през декември т.г.

Националният институт по правосъдието преминава от подчинението на правосъдния министър към ВСС.

С промените ще се уреждат условията и реда за придобиване на юридическа правоспособност. Въвежда се и законова регламентация на съдебните експертизи.

В проекта, одобрен от правителството днес, не са включени отменените от КС и промоцираните от Станков като важни за съдебната реформа мандатност на магистратите, заемащи ръководни постове. Това предложение бе отхвърлено от Конституционния съд като противоречащо на основния закон. Екипът на правосъдния министър не предлага нов вариант и за отменения от КС текст една пета от членовете на ВСС да имат правото да изискват свалянето но имунитета на главния прокурор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.