Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Станков: Решението на ВСС уронва авторитета на съдебната власт

0 коментара

Решението на Висшия съдебен съвет да поиска оставката на главния прокурор води до сериозно уронване на авторитета на прокуратурата, а оттам и на авторитета на съдебната власт, коментира министърът на правосъдието Антон Станков. Пред медиите той заяви, че позицията му на министър винаги е била да се търсят принципни решения и принципни промени в съдебната власт, а не поощряване на личните конфликти и дрязгите в системата.

Станков не уточни защо възприема като лична дрязга решението на ВСС, в което са описани конкретни нарушения на главния прокурор. Още вчера той отхвърли възможността ВСС да поиска имунитета на Филчев в резултат на писмото на Едвин Сугарев. Това стана при коментара му какво би се случило, ако КС не беше отменил като противоконституционно правото на една-пета от ВСС да иска снемането на имунитета на главния прокурор.

Правосъдният министър бе сред хората, попаднали под ударите на Филчев с опита си да започне реформиране на съдебната система. Още когато Станков обяви подготвените от неговия екип промени в Закона за съдебната власт, отменени преди ден от Конституционния съд, прокуратурата обяви, че разследва двама от заместниците му - Меглена Тачева и Марио Димитров. По-късно хората на Филчев уточниха, че срещу Тачева няма разследване, а за това срещу Марио Димитров и досега няма информация как се развива. Съюзът на съдиите реагира остро срещу проверката на Марио Димитров, защото тя касае негови съдийски решения по време на юридическата му практика.

За втори път Станков стана жертва на Филчев в скандала с подслушването. Това стана, след като правосъдният министър внесе за обсъждане във ВСС писмото на Едвин Сугарев, в резултат на което съветът разпореди проверка и стигна до днешното си решение. Именно тогава към медиите "изтече" секретна справка на прокуратурата, предназначена за ВСС, със стенограма от подслушани разговори на разследван за престъпления спецполицай. В стенограмата фигурираха и разговори между полицая и министърът на правосъдието.

Правосъдният министър, който днес не присъства на заседанието на ВСС, когато е взето решението, коментира изборът на висшите магистрати като труден.

"Този състав на ВСС е взел решението да избере Никола Филчев за главен прокурор, затова и разбирам драмата на този състав на ВСС сега да стигне до това решение. Искам ясно да бъде разбрано, че това са хората, които носят тази отговорност", заяви Станков.

Според него решението не допринася за решаването на проблемите в съдебната система. Трябва да се търсят принципни решения, каза Станков и като пример за такива посочи отменените от КС като противоконституционни промени в закона за съдебната власт.

Депутатите: Актът на ВСС няма юридическа стойност

Депутати от всички парламентарни политически сили днес коментираха, че решението на ВСС няма юридическа стойност. Част от тях го определиха като израз на проблемите в съдебната система, а Борислав Цеков от НДСВ директно обвини висшите магистрати в политическа атака срещу Филчев.

Искането на оставката на Филчев от страна на ВСС няма юридическа стойност, коментира шефката на правната комисия Анелия Мингова от НДСВ. Този акт създава само някакъв морален ангажимент към главния прокурор, посочи тя.

"Странно е, а може би е логично, как по друг начин можеше да бъде оформено становището на ВСС, ако решението на Конституционния съд беше в друг смисъл", допълни тя, визирайки отмененото право на ВСС да иска имунитета на главния прокурор. Конституционният съд предреши въпроса, очевидно трябва да се търсят промени в конституцията, за да може ВСС да взима юридически актове с правни последици, каза още Мингова. Според нея промените в основния закон трябва да решават по нов начин въпросите с имунитета, с независимостта на властите и отношенията между тях. Според Мингова и възможно казусът с имунитета на главния прокурор да стане част от въпросите на референдума за съдебната система.

Срещу главния прокурор е подета политическа атака, заяви Борислав цеков от НДСВ. Достатъчно се изписа и се видя и от стенограми, и от подслушвания за какво става дума, допълни той. Категорично не подкрепям подобни действия, които уронват престижа на съдебната власт, каза Цеков, визирайки днешното решение на ВСС. Според него ВСС е висш орган, който не трябва да си позволява морални апели.

Като знак за проблеми в съдебната власт и противопоставяне между нейни отделни органи определи Четин Казак от ДПС днешното решение на ВСС. Това още веднъж доказва необходимостта да се извършат реформи, за да се премахнат тези конфликти, коментира зам.-председателят на парламентарната правна комисия. Единственото решение е промени в Конституцията, допълни той и по повод възможността да се снема имунитета на главния прокурор. Според Казак, не е необходимо да се измени само частта за съдебната власт в основния закон, а да се ускори процесът по цялостния пакет от промени.

Според Татяна Дончева от БСП, очевидно става дума за противоречиви интереси по върховете на магистратурата. ВСС трябва да намери решение на казуса с главния прокурор, това е тест за зрелостта на съвета, заяви Дончева, която определи като несъстоятелно оправданието с конституцията. "В цял свят не се нуждаят от процедури за всяко нещо, а считат, че волята на професионалната общност и политическата воля могат да внушат определени стъпки да бъдат извършени от самите лица", допълни тя. Общественото мнение и мнението на институциите трябва да имат значение, коментира още Дончева. С уговорката, че не знае какво точно е доказано във ВСС, Дончева каза още, че днес става въпрос за главния прокурор, но утре може да се отнася за всеки член на съвета.

Колегата ѝ по група Янаки Стоилов също защити сегашната конституция и тезата на БСП, че евентуални промени трябва да се обмислят бавно и внимателно. Това не може да стане при сегашното политическо състояние и при сегашното състояние на съдебната система, каза Стоилов. Той определи като конюнктурно днешното решение на ВСС. Според него то показвало задълбочаване на противоречията в отделните власти в държавата.

Депутатът от СДС Елиана Масева също коментира, че решението на ВСС е морален апел, от който не следват директни правни последици. Според нея решението на ВСС е декларация, с която се иска морално отношение към констатираните актове и отклонения в дейността на основните звена на прокуратурата.

Политиците не следва да коментират решенията на ВСС, тъй като това е автономна власт, и без да знаем категорично мотивите, не бива да правим разисквания по този въпрос, посочи Масева. Съдебната власт в момента е атакувана силно и трябва да се въздържаме от допълнителна ерозия на тази система, на която разчитаме да крепи демокрацията в България, каза тя.

Масева напомни, заявката за промени в конституцията е дадена от СДС и партията последователно я отстоява. Хубаво е, че намираме подкрепа във все повече от политическите сили и сред обществеността за това, добави тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.