Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Станков: Специален статут на дознателите в МВР трябва да им гарантира независимост

0 коментара

Дознателите в МВР, които ще поемат работата на следствието, трябва да получат по-специален статут и да им се гарантира независимост. Това заяви министърът на правосъдието Антон Станков по повод приетите от правителството промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които предстои да бъдат разгледани от парламента.

Промените предвиждат над 95 на сто от делата на следствието да бъдат прехвърлени към МВР.

Влизането на закона в сила ще бъде забавено с шест месеца след гласуването в парламента, за да може в МВР да създадат необходимата организация и да осигурят финансите за поемане на новите дейности, каза министърът пред Би Ти Ви.

На практика разлика в дейността на дознател и следовател няма. Това е дейност по разкриване и установяване на фактите по едно престъпление и съответно обличането им в съответна доказателствена форма, за да може те да бъдат представени пред съда, поясни Станков. Той аргументира необходимостта от приетата промяна както с поетите ангажименти към ЕС, така и с вътрешни за България причини.

Предстои дознателите в МВР да бъдат структурирани по видове престъпна дейност, която ще разследват, за да могат да трупат съответния опит и да бъдат дообучени за специфичните задачи, които ще изпълняват, каза министърът.

Принципът на вътрешното убеждение да не бъде смачкан под пагон

"И тези хора трябва да бъдат - по мое мнение, а и по мнение на експерти - с един по-специален статут. Защото всеки, който се занимава с разследване, трябва да има гарантирана независимост. Има един принцип в наказателния процес на вътрешното убеждение. Трябва този принцип на вътрешното убеждение да не бъде смачкан от пагон", каза Антон Станков.

По думите му основното предимство на предвиденото прехвърляне на работата на следователите към дознателите е бързината на разследване, тъй като полицаят е онзи, който е навсякъде, където се е случило някакво престъпление.

Той същевременно призна, че дознателите в МВР все още нямат необходимата юридическа подготовка.

Станков очаква тежка битка в парламента

В петък Станков предрече тежка битка в парламента по приетите от правителството промени в НПК, които рязко стесняват обхвата на действие на следствието за сметка на дознанието.

Той прогнозира,че ако поправките бъдат приети, със сигурност съдебната власт ще ги атакува пред Конституционния съд. В началото на миналата седмица Висшият съдебен съвет излезе със специална декларация срещу поправките, обвинявайки правителството, че се опитва да заобиколи Конституцията.

Освен по криминалните случаи, полицейските дознатели ще работят по икономическите престъпления - измами, присвоявания, престъпления по служба, както и по дела, свързани с банки и приватизация. На следователите остават 5 процента - за шпионаж, диверсия, престъпления срещу мира и човечеството, умишлените убийства и подкупите.

В петък министърът на правосъдието посочи, че освен увеличаване на кръга от престъпления, които ще се разследват от дознателите, промените в НПК рязко ограничават възможността дознанията да бъдат преобразувани в следствия. "Това е един от факторите, които забавяха досъдебното производство", коментира Станков.

За разлика от режима в следствието, дознателите сега имат едномесечен срок за водене на разследването, с което се отговаря на поетото задължение за ускоряване на досъдебното производство, каза още министърът.

Според евростандартите, разследването трябва да е или към криминалната полиция, или към прокуратурата, която обаче също е орган извън независимата съдебна власт.

Преди седмица стана известно, че в тазгодишния си доклад за България Европейската комисия за пореден път ще констатира липсата на напредък в реформата на досъдебното производство в България. Този път обаче Брюксел ще ни задължи да извършим необходимите промени.

С внасяните промени в НПК правителството се опитва едновременно да ускори досъдебното производство и почти да елиминира следствието от него, като в същото време си спести промяна в конституцията, за която е необходимо свикването на Велико Народно събрание.

Това бе признато в петък и от министър Станков, който определи по-чистия вариант - следствието да премине към МВР, като недобър. Причината е, че за целта трябва да се свика Велико Народно събрание, както вече разтълкува Конституционния съд, а това означава забавяне на преговорния процес, каза Станков.

Следствието било отстранено от диалога

Помолен да коментира съпротивата на следствието към предстоящите реформи, министърът каза: "За да бъдем коректни към колегите от следствието, трябва да кажем, че дълго време следствието беше обезглавено, то нямаше свое ръководство и по този начин беше отстранено от диалога, и то в много решаващ момент... когато приключиха преговорите по глава 24".

Следващата седмица Станков ще се срещне с премиера, главния прокурор и директора на НСлС, за да се постигне съгласие за промените в следствието. Никола Филчев също се обявява против прехвърлянето на следователските функции към МВР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.