Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стар приятел на Асад може да стане следващият президент в Бейрут

0 коментара
Сюлейман Франджие и Башар Асад

Ливанската политическа криза получи драматичен развой с очерталата се възможност приятел на сирийския президент Башар Асад да стане президент в резултат на споразумение за подялба на властта с цел да се излезе от парализата на държавата, пише агенция Ройтерс.

Идеята Сюлейман Франджие - приятел от детинство на Асад, да стане държавен глава удиви мнозина ливанци, не на последно място заради това кой я предложи: Саад ал Харири, сунитски политик, оглавяващ коалиция, родена от опозицията срещу сирийското влияние в Ливан. Съгласно споразумението самият той ще стане премиер.

Не по-малко шокиращо е, че това ще изисква подкрепа от непримиримите съперници Саудитска Арабия и Иран, които имат решаващо влияние върху боричкащите се ливански фракции и които са в конфликт и на други места в региона, включително и в Сирия. На фона на ескалиращата война в Сирия, в която Иран и Саудитска Арабия засилват подкрепата си съответно за Асад и за неговите врагове, една нова сделка за Ливан трудно би могла да се приеме като сигнал за някакво по-широко разбирателство при уреждането на регионалните конфликти.

Тя обаче би била знак за желание да се запази минимална степен на стабилност в Ливан. Макар и тежко засегнат от сирийската война, довела до екстремистки нападения, докарала милион бежанци през границата и разпалила политическа криза, Ливан успя да избегне граждански конфликт, от който някои се опасяваха.

Страната обаче е без президент от 18 месеца и правителството на единството начело с премиера Тамам Салам едва функционира. Предложението на Харири е най-сериозния досега опит за излизане от политическата безизходица.

Али Акбар Велаяти - главен съветник на иранския върховен лидер, който посети Бейрут вчера, каза след срещата си със Салам, че надеждите за избирането на президент са се засилили.

Но пред назначаването на Франджие има големи препятствия, включително съпротива от политици, борещи се срещу сирийското влияние, както и необходимостта да се спечели подкрепата на други лидери, които също имат амбиции за поста, (по традиция) резервиран за християнин маронит, по-специално Мишел Аун и Самир Жажа.

Ако (този опит) пропадне, шансовете за уреждане на проблема според анализаторите още повече ще се отдалечат. Това означава, че няма да се вижда край на правителствената криза, сред чиито последици в изминалите месеци бе натрупването на боклук по улиците и неизплащането на заплатите в армията, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.

Християнски съперничества

Макар че предложението не е оповестено публично от Харири, то бе вече съобщено в Ливан и потвърдено от политически източници. Франжие каза, че предложението към него да стане президент е сериозно, но не официално. Очаква се сделката да включва споразумение за насрочване на нови парламентарни избори.

Всяка сделка за поделяне на властта трябва да балансира между двата главни политически лагера в Ливан: коалицията "8 март", основна роля в която играе подкрепяната от Иран шиитска групировка "Хизбула", и коалицията "14 март" начело с Харири. Най-трудното е привличането на християните, също разделени в подкрепата си за двата лагера. Жажа и Аун са официалните кандидати на съперничещите си коалиции. Затова едно президентство на Франжие рискува да изостри историческите съперничества между самите християни.

"Хизбула" нееднократно заяви подкрепата си за кандидатурата на 80-годишния Аун - неин съюзник от 2006 г., който оглавява най-големия християнски блок в парламента. Въпреки това Франжие, чиито връзки с групировката са много по-стари, може да се окаже предпочитан избор за "Хизбула", която в момента воюва в Сирия на страната на Асад.

Заставайки зад Франджие, Харири-младши в същото време рискува да разедини коалицията "14 март", формирана преди десет години на антисирийска основа след убийството на неговия баща Рафик ал Харири.

"Онези, които гледат положително на такова споразумение, твърдят, че едно президентство на Франжие ще успокои "8 март" и "Хизбула", като в същото време присъствието на Харири на премиерския пост ще успокои другия лагер. Такъв е пазарлъкът, който се води зад кулисите", отбеляза политическият коментатор Набил Бумонсеф. "Вече са предизвикани сериозни дрязги, особено в лагера на "14 март" - повече, отколкото в "8 март", защото Франджие е най-близкият съюзник на сирийския режим и на семейство Асад в Ливан", каза Бумонсеф. А пък "Хизбула" се оказва в положение на "баща, от когото искат да избира между двамата си синове", добави той.

Нов лов с Басил ал Асад

Връзките на Франджие със семейство Асад датират от детството му, когато неговият дядо - покойният президент Сюлейман Франджие, го взимал със себе си при пътуванията си в Дамаск на гости на неговия приятел, покойния президент Хафез Асад. Франджие ходел на лов с по-големия брат на Башар Асад - Басил, който загина в автокатастрофа през 1994 г.

Остава кръгъл сирак през 1978 г., когато една от християнските милиции напада семейния дом в Северен Ливан, убивайки неговите баща, майка и сестра. Жажа е обвинен, че носи отговорност за това нападение по време на гражданската война, но той отрича причастност.

Франжие, който сега е на 50 г., бе широко известна политическа фигура в периода на сирийската хегемония в Ливан, последвал гражданската война от 1975-1990 г., заемайки няколко различни министерски поста. Тази ера приключи с изтеглянето на сирийските сили от Ливан през 2005 г. заради международното възмущение от убийството на Рафик ал Харири. Тогава Франджие бе министър на вътрешните работи.

45-годишният Харири пое ролята на най-влиятелния сунитски политик в Ливан след смъртта на своя баща. Той напусна Ливан през 2011 г., след като неговото правителство бе свалено от коалицията "8 март". Оттогава се е връщал само два пъти за кратко в Ливан.

Според Бутрос Харб, политик от "14 март" с президентски амбиции, той (Харири) няма лични проблеми с Франджие. "Но ще доведе ли той със себе си Башар Асад в двореца "Баабда", или ще бъде президент на всички ливанци?", попита той в Туитър. "Баабда" е мястото, където се намира президентският дворец.

Миналата седмица Ахмад ал Харири, братовчед и водеща фигура в движението на Харири - "Бъдеще", каза, че единственият възможен избор за ливанците е едно "смело споразумение", което да сложи край на последиците от политическата задънена улица, която според него се е превърнала в бомба със закъснител. Думите му бяха цитирани в притежавания от Харири вестник "Ал Мустакбал".

Кандидатурата на Франджие със сигурност ще бъде приветствана от председателя на парламента Набих Бери - мощен съюзник на "Хизбула", който оглавява шиитското движение "Амал" и чиито сложни отношения с Аун не са тайна.

Франжие се опитва да спечели подкрепата на други маронитски политици, каза един водещ политик от "8 март". "Саад ал Харири преобърна всичко с главата надолу, обявявайки подкрепата си за най-близкия до Башар Асад и до "Хизбула" кандидат, и прехвърли топката в съседния двор", каза политикът, чието име не се споменава.

Франджие има в неделя вечер "приятелска среща" със зетя на Аун - Гебран Басил, се казва в съобщение на партията на Франжие - "Марада". Франжие каза на Басил, че все още подкрепя кандидатурата на Аун, "ако има реално желание за споразумение за генерал Аун. Но ако номинацията на Аун продължава да се поддържа само за да се пречи на номинирането на Франджие, това вече е друг въпрос".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.