Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Статистика и хотелиери си противоречат за нощувки и приходи

8 коментара

С противоречиви данни за състоянието на туризма излязоха в сряда Националният статистически институт (НСИ) и браншови организации, като според първите има спад в отрасъла, а според другите – ръст.

Статистиката отчете макар и минимален спад на нощувките в местата за настаняване – 1.3 процента за второто тримесечие на 2010 г. в сравнение със същия период на миналата година. Доста по-сериозен е отливът на българските туристи – 9.7 на сто, но това намаляване се компенсира от ръста при посещенията на чужденци с 3.6 на сто, посочват от НСИ.

Цветан Тончев, председател на Българската туристическа камара, обаче заяви пред БНР, че българските туристи в курортните ни комплекси са се увеличили с 14-15 процента и с августовските оферти те ще нараснат още повече.

“Не е вярно това, че в Турция и в Гърция е излизало по-евтино. Цените тази година се намалиха с 20-30 процента в хотелиерството. Добре е, че сега пък се увеличиха така наречените допълнителни услуги, или услугите в хотелите 3-4-5 звезди, които фактически останаха като стимули за увеличаване на приходите в туристическите комплекси“, коментира Тончев.

Той допълни, че неговата организация очаква приходите в туризма да са към 2.5 млрд. евро от чужденци и над 1 милиард лева от българи, “което означава 6-7 милиарда лева приход в брутния вътрешен продукт, което е около 10 процента“.По думите му за цялата година ръстът на приходите ще е с 4-5 процента.

Статистиката посочва, че общо за страната приходите от нощувки в средствата за подслон и местата за настаняване през второто тримесечие на 2010 г. са със 7.1% по-малко - до 144.5 млн. лв., в сравнение със същия период на предходната година. Намаляват и постъпленията от нощувки на чужди граждани с 2.5% до 100.9 млн. лв., въпреки ръста на техния брой нощувки, отчита НСИ.

Това вероятно означава, че те са се насочили към по-евтини хотели.

Тончев не пропусна възможността да отбележи липсата на национална стратегия за развитие на туризма и необходимостта от нов закон за отрасъла, който по думите му е почти готов и през септември ще започне общественото му обсъждане

“Не може една държава или една фирма, или един курорт да развива своята дейност без планче, без план, защото в този план трябва да хванеш както развитието на продукта, така също и маркетинг, т.е. да се направи една дългосрочна стратегия“, допълни представителят на туристическия бизнес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. цън-цън
    #9

    ами ако това е вярно в чий джоб отиват тези пари, данъците по тях? Ако е вярно че е 10% то тогава в бюджета като добавим другите отрасли, данъците и пр. неща излиза че тази година трябва да сме с ръст поне 4-5 % в приходната част на бюджета. И догодина да догоним китай по ръст на приходи. хер Флик не бива да ни лъже че няма пари.

  2. Nik
    #8

    Те това е майсторлък !Хем има ръст в отрасъла, хем има спад !На който каквото му изнася, това да чете ! И вълкът сит, и агнето - цяло !Евала, ашколсун!

  3. ,,,,,
    #6

    и августНяма противоречие, но толкова му разбират в Медиапул

  4. Истината
    #5

    Туристическата база у нас расте, приходите намаляват18.08.2010 11:52 | препоръчай (0)Приходите от нощувки в хотели и други средства за подслон през второто тримесечие намаляват със 7,1% на годишна база до 144,5 млн. лв.Статия През второто тримесечие на 2010 г. в страната са функционирали 3138 средства за подслон и места за настаняване с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване. Броят на стаите в тях е малко над 110 хил., а на леглата – над 253 хил. В

  5. чичо Вичо
    #4

    Общините да кажат за колко нощувки са получили таксите. това е истинското положение. И тъй като хотелите крият броя на нощувалите, то никога няма да се разбере колко са туристите - само евентуално чужденците - по сметките от летищата и граничните пунктове.

  6. Хотелиер
    #3

    В София положението е трагично, спада в сравнение с миналата година е 50% а в сравнение с 2007 броя на нощувките е на 1/4 от това което беше тогава. Разходите се покачват всяка година, а държавата си въобразява че трябва да дои максимално бранша без да е инвестирала и 2 лева както се казва. В София няма каквито и да било атракции които да привличат туристи. Чужданци в София минават само транзит и то само ако се налага. Бизнес туристите са намалели с 80% защото инвестиционите проекти са замръзени.

  7. Хотелиер
    #2

    Сега по отношение на ръстовете. Тия ръстове не знам откъде си ги измислят браншовите организации, но първо в тях членуват малък брои обекти, второ взети са на базата на черноморските обекти, тоест на летния курортен туризъм които след 2-4 седмици ще угасне. Трето увеличения брои нощувки е за сметка на свалените цени които са под санитарния минимум за да си покрият предприемачите разходите по данъци, осигуровки, заплати, кредити, реклама, туристическа такса, ток, вода и тн. Или с две думи казано държавата

  8. Васко
    #1

    Когато прочета изявление на инвеститор в туризма побеснявам, защото 99 % са перачи на пари, които трябва даежат в затвора, а не медиите да им дават трибуна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.