Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Статутът на Николов - приоритет на дясната опозиция в новия сезон

0 коментара

Ден след като Националният съвет на СДС подкрепи идеята на НИС сините да регистрират собствена парламентарна група, решенията не можаха да бъдат претворени в дела.

Двата спорещи лагера в партията - на мнозинството от депутатите, обединени около бившия премиер Иван Костов и останалите, лоялни на Надежда Михайлова - излязоха с различни процедурни варианти за създаването на новата група, които се различават в едно - дали в нея да бъде включен разградският депутат Никола Николов.

Този спор се разгоря на фона на друг нововъзникнал скандал, но с близо двугодишна давност - за подменения устав на партията, на базата на който е избрано цялото политическо ръководство.

Процедури "за" и "против" Николов

В това Народно събрание депутатите от СДС заедно с тези от Демократическата партия (ДП) образуват ПГ на ОДС, а заедно с независимите 5-ма народни представители от БЗНС - НС участват в Парламентарен съюз на ОДС.

От създаването на отделна група интерес имат изключения от ПС на ОДС депутат Никола Николов, както и ръководството на СДС, което тогава ще може да упражнява по- директен контрол върху депутатите.

Проблемът с новата група стана актуален, след като въпреки волята на НИС, Николов бе изключен от ПС на ОДС през септември м.г. за това, че бил на сафари в Африка и пропуснал важен парламентарен вот. Предходният Национален съвет реши да се занимае с реабилитацията му, но това стана невъзможно, тъй като депутатите потвърдиха вече взетото решение и казаха, че НС на СДС не може да диктува решения на ПС на ОДС, в който участват и депутати от други политически сили.

Николов, който има влияние в апарата на партията, осигури на Надежда Михайлова нужните гласове в Националния съвет, за да бъде предотвратено свикването на извънредна конференция и смяна на ръководството. В замяна на това лидерите на СДС поискаха да се създаде нова парламентарна група, като предложението им е всички депутати, избрани в парламента с лисата на СДС, да подадат заявления за членство.

Юристите от лагера на Костов обаче предложиха вариант, който пак оставя Николов зад борда. Идеята на Екатерина Михайлова е ПС на ОДС да не се променя, а само от ПГ на ОДС да излязат депутатите на ДП, плюс социалдемократа Нихризов и безпартийния Жотев, така че оставащите автоматично да се пререгистрират в парламентарна група. Жотев, който е избран със синята листа, може да подаде заявление до председателя на парламента за включването му в състава на ПГ на СДС, обясни Йордан Соколов.

Че целта на НИС не е просто създаване на ПГ на ОДС, а и задължително включване на депутата Николов, се разбра от варианта " Емануил Йорданов". Той предвижда едновременното разтрогване и на ПС на ОДС, и на ПГ на ОДС, което да стане с писмени заявления от всички депутати до ръководството на Народното събрание. После те ще трябва да заявят в качеството си депутати, избрани с листата на СДС, че сформират веднъж своя парламентарна група и втори път парламентарен съюз с колегите си от БЗНС-НС и ДП.

Герджиков затруднен

И двата модела за създаване на парламентарна групи бяха изложени днес пред шефа на парламента Огнян Герджиков. Той определил случая като прецедент и поискал малко време, докато се спре на един от двата варианта.

На днешното заседание на сините депутати и НИС присъства и изгонения Николов, който в момента е независим депутат. Той е поискал от колегите си да бъде включен в новата група. Отговор от тях дали това ще стане обаче няма.

"Не могат да не ме включат, защото всички ще подаваме заявления", коментира след заседанието Николов, визирайки варианта "Йорданов".

Според Ели Масева обаче, първо не е сигурно, че групата ще се сформира по начина, по който си мисли Николов, и второ, основанията за неговото изключване все още са в сила, тоест като е влязъл веднъж това не означава, че няма да го изключат пак.

Четирима юристи нищят гафа с устава

На съвместното заседание е повдигнат и въпроса с регистрацията на подменения партиен устав, като е решено четирима юристи - Йордан Соколов, Екатерина Михайлова, Димитър Абаджиев и Емануил Йорданов - да направят проверка по случая, като се изискат и внесените в съда документи.

Според публикация във в. "24 часа", Надежда Михайлова е внесла в Софийски градски съд устав на СДС, който не отговаря на документа, приет от Националната конференция през март 2002 г. Става дума за подмяна на член 40, визиращ избора на 40 делегати в Националния съвет на партията за срок от 3 години. Според устава, гласуван от делегатите, всеки член на съвета трябва да бъде избран с повече от половината гласове на делегатите в Националната конференция. От всичките 40 члена на Националния съвет само трима са получили нужното мнозинство.

Пак по устав от състава на Националния съвет се избират членове на Националния изпълнителен съвет, които заедно с председателя на СДС и с главния секретар формират ръководството на партията, което следва да бъде регистрирано в Софийски градски съд.

Първият опит на Надежда Михайлова да регистрира новото ръководство се оказва неуспешен, именно поради неспазеното условие от устава, за избрани да се считат само получилите 50%+1 от всички гласове в Националната конференция.

По думите на Димитър Абаджиев, Надежда Михайлова и юристката, която се занимавала с регистрацията, го потърсили за помощ. Абаджиев обаче им обяснил, че нищо не може да се направи, освен да се свика нова Национална конференция, която или да промени устава или да избере нови делегати за НС. Няколко месеца по-късно той се сетил за проблема, но Надежда Михайлова го успокоила, че всичко е уредено.

"Тогава си помислих, че съдът си е затворил очите за устава", припомни си днес депутатът.

Оказва се обаче, че не става дума за компромис от страна на съда, а за промяна на член 40 от устава, като е дописано, че за избрани се считат тези 40 номинирани кандидати, които са получили най-много гласове измежду всички номинирани.

Еманиул Йорданов: Става дума за техническа грешка

Това е пропуск при отпечатването на устава, който е раздаден на Националната конференция за гласуване, обясни днес зам.-председателят на СДС Емануил Йорданов. Според него, истината за съдържанието на въпросния член трябва да се търси още по- назад, по времето, когато уставът е бил обсъждан на Национален съвет. Тогава Иван Куртев е внесъл предложение, изборът на членове на НС да е по висшегласие, а не на принципа 50 процента плюс един глас. Грешката се състои в това, че въпреки, че НС приема поправката "Куртев" тя не влиза в проектоустава, раздаден на Националната конференция. Така с гласуване анблок на целия устав най-висшият партиен форум приема в крайна сметка член 40 в варианта 50%+1.

"Не си спомням такъв Национален съвет", коментира Йорданов Соколов и добави: "Като са приели поправка, а после са я пропуснали, защо никой не стана на конференцията да обърне внимание на това?"

Въпросът за промяната в устава беше поставен днес ребром на лидера на СДС Надежда Михайлова в предаването "Блиц" на Би Ти Ви и Радио Свободна Европа. Тя обаче отговори, че вече са "преминали две години и в СДС има достатъчно авторитетни юристи, и ако такъв проблем реално е съществувал, е било нормално този проблем да бъде поставен и да бъде решен по един или друг начин, включително и вчера (на Националния съвет). Фактът, че никой от хората вчера не постави този проблем, очевидно такъв проблем не съществува и за двете страни, които в момента". Днес обаче депутати потвърдиха, че не един, а двама души са повдигнали въпроса за публикацията на "24 часа", но не са получили отговор.

Ако се докаже, че тези 40 делегати на Националния съвет са нелегитимни, това автоматично ще означава, че в качеството си на колективен орган, целият Национален съвет, както ѝ избраният от него НИС, губят законността си. Оттук нататък ще следват въпроси от типа дали взетите до момента решения от НИС са легитимни.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.