Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стефан Софиянски пише нова Конституция заедно със съмишленици

17 коментара
Стефан Софиянски пише нова Конституция заедно със съмишленици

Бившият кмет на София Стефан Софиянски пише нова Конституция заедно с група съмишленици.

По думите му в нея се предлага ново мажоритарно изборно начало, но не само на парламента, но и на Министерския съвет и на областните управители.

"След като влязохме в ЕС и вече 10 г. не показваме резултатите, които всеки от нас очаква, търсим вината и във формата на управление. Търсим оптимизиране и на обществените отношения, и на начина на управление”, каза той в петък пред бТВ.

"Сегашната Конститутиця е приета 1991 г. и за времето си тя беше добра, но от 2007 г. ние сме член на ЕС и трябва да градим по нов начин нашите обществени отношения, така че да сме конкурентоспособни, да сме силни в това присъствие в ЕС”, изтъкна Софиянски.

Той допълни, че сред съмишлениците са хора, които през прехода са заемали различни позиции – има министри от служебния кабинет и хора от научните среди.

В техния вариант на основния закон МС се избира пряко, от Народното събрание, но поименно. "Не е така безадресен, както е сега. Избират се областните управители, променя се регионалното деление на България – на 6 области”, посочи още Софиянски.

"В момента по Конституция България се води република с парламентарно управление, но всъщност е с министерско управление, силата е в Министерския съвет. В новата Конституция ние търсим баланс на властите. Философията е не противопоставяне на властите, а взаимодействие между властите”, каза още бившият столичен кмет.

Областният управител ще бъде директно избиран и функциите се разделят, поясни той.

"Правителството определя политиката на държавата, областният управител я реализира на местно ниво, а кметът се грижи за ежедневието на хората”, каза Софиянски. Според него в момента областният управител е "пъдаринът” на кмета, а структурата с 28 области е тромава.

 В новия вариант на основния закон влиза и изцяло нова глава – "Публични финанси”, в която се регламентира разпределението на средствата. "Те не отиват централизирано в Министерството на финансите и след това да се разпределят, а около 20% остават при общините, 40% се прехвърлят в областта и 40% – в правителството. Така всеки разполага с паричния ресурс, за да упражнява пълномощията си”, обясни Софиянски.

По думите му в този баланс на властите при президента се дават пълномощията на вътрешната и външната сигурност, тоест военният и външният министър и структурите са при президента.

"Президентът взема сигурността, а правителството взема хуманитарните и стопанските министерства. В случая за изтребителите например за мен тежестта трябва да бъде на военното министерство”, смята Софиянски.

След като е директно избиран, обществото трябва да натовари президента с очаквания, по този начин ще се търси и профилът на президента, който е подходящ, каза още Софиянски

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Авакум Захов
    #17

    Кой знае какво може да се очаква от усмихнатото лице на корупцията...

  2. edin.drug
    #16
    Отговор на коментар #14

    Твоят манталитет е за диктатура, не нашият. Затова - чемодан, вокзал, Россия! При ватниците! А ние ще се оправим с партийната система.

  3. Entdecken
    #15

    Това че Софиянски работи на повикване е ясно - така е постъпил и при идването на Сакскобурготски буквално призовавайки симпатизантите на СДС да гласунат за НДСВ а не за СДС или за собствената му измилена партийка което си е очевидно предателство!

  4. Ilia Iliev_fb
    #14
    Отговор на коментар #9

    Манталитетът ни е за вид диктатура.Временна.Но именно мутри и сегашния елит няма да допуснат това.Партийния модел е компромитшран.Но и няма подходяща форма на организация на упровленшето.Няма умни и подготвени хора в Бг, за да я измислят.

  5. tim
    #13
    Отговор на коментар #10

    Не търси решения, а пари и власт.

  6. асен
    #12

    софийски имоти! мафиянски!

  7. velko
    #11

    Господинът не е интересен на хората,натрупа солиден капитал, получи своето по брутален начин и по никакъв начин не може да бъде полезен на когото и да било,дори и със съвети.Нищо не е забравено. Като всеки човек,той може във всякакъв мащаб да си въобразява всичко.

  8. deni123
    #10

    добре е че Софиянски е активен и търси решения. Въпросът е че не е конституционалист и предложението е меко казано миш-маш. Все пак, нека специалистите да си кажат мнението.

  9. nik
    #9

    "Васил Арарски" посочва конкретно целта на упражнението на Софиянски.Повече власт за президента, чрез "истинско разделение на властите" и отстраняване на партиите от управлението. Същото поискаха мутрите, които затваряха пътищата преди нова година - президентът да въведе извънредно положение и да суспендира конституцията.Софиянски дава легитимност на тези искания чрез заявка за нова конституция. /За да не се налага намесата на президента/ Радев от своя страна вече призова военните да не се подчиняват

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.