Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СТЕНОГРАФСКИ ПРОТОКОЛ* на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност 04.02.1997 г. ІІІчаст

0 коментара

БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Аз все пак мисля, че ако тази процедура за извъртане на мандатите продължи още една седмица най-малко, ще даде възможност да се свършат тези неща без галопиране, което е в самата процедура - Вие давате мандат, мисли се 1 ден, след 2 дена се връща и т.н., за да можем да имаме поне 5-6 дни работно време.

ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ: Аз бих предложил споразумението между политическите сили да не бъде обект на обсъждане вътре в парламента. Парламентът не можахме да го съберем да приеме необходимите закони, та какво остава за това.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Става въпрос за ръководствата на политическите сили.

ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ: Това имам предвид и аз.
И второ, бихме могли да предложим всеки един от нас свой вариант, свое виждане и след това допълнително да уточним най-необходимите неща, които могат да залегнат в един такъв документ.
Трето, ако ние се ориентираме към бързи, незабавни избори, добре би било наистина да обявим и датата тук, да препоръчаме, разбира се, защото в крайна сметка президентът ще го реши този въпрос. Това го казвам с оглед на необходимостта да избавим правителството в оставка от тези изключителни тежести, които в момента му се възлагат - да работи в едни неимоверни условия, демотивирано, без възможност на практика да свърши работа. Тоест, колкото по-бързо се приключи с агонията, толкова по-добре.

ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ: Беше записано до 2 месеца от деня на разпускането.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Чл. 64 казва, че между разпускането и насрочването има 2 месеца. Разпускането обаче и последният отказ от мандат не е на една и съща дата. Така че не се притеснявайте.
/всички говорят едновременно/

АХМЕД ДОГАН: Реално се очертава, г-н Президент, втората половина на април.

ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ: Ако приемем петък като време, в което ще можем да свършим тези неща около връщането на мандатите, приемането на хартата и нейното подписване, това означава, че Вашата конституционна възможност е най-късната дата 6 април. Това е неделя. Става въпрос за избори.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Зависи кога ще разпусна парламента. Аз мога да го разпусна във вторник. Разбира се, не е необходимо такъв дълъг срок, защото ще бъде крайно неразумно.

ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ: Между връщането на мандата и разпускането, ако се отвори някаква ножица, тя е необяснима.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Не е разумно, разбира се, дума да не става. Мандатите днес ги давам, утре връщат.

БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Законопроектът за изборите - има първо четене, след това работа, след това второ четене.

ЖАН ВИДЕНОВ: Г-н Президент, може ли все пак един въпрос да поставя? Влязохме в дебат на детайлите преди да сме уточнили въпроса по същество. Твърдото ми убеждение е, а то се споделя и от някои други присъстващи тук членове на правителството, че това са изключително конституционни правомощия на парламентарните групи, на кандидата за премиер, и тук Вашата, и на спикера на парламента роля е много важна, естествено. Консултативният съвет в тази ситуация изземва тези правомощия. Никой от присъстващите тук членове на првителството в оставка няма правото, не желае и не може да пречи на постигането на какъвто и да било консенсус и ние няма да пречим, но лично за мен това предложение, което се формулира в проекта за становище на КСНС към парламентарните сили, е изпълнено с непреодолими рискове, огромни рискове. След като престана след няколко дни да съм министър-председател, аз имам политически и партийни ангажименти, които този орган не може да подмени. Не е ли по-редно този въпрос да се изясни сред тук присъстващите ръководители на всички парламентарни групи? Защото в противен случай КСНС се вмесва в изключително техни права. Не бихме могли тук присъстващите министри да пречим на постигането на консенсус, не желаем, и няма да го направим. Но говорим за избори във втората половина на април. Правителството днес би трябвало да вдигне три пъти цените на тока, утре би трябвало да вдигне 4 пъти цените на нефтопродуктите. То може ли да поеме тези отговорности, бидейки в оставка с тази яснота за парламентарните перспективи? Разберете и членовете на Министерския съвет. Те са отдавна свръхспособностите си да поемат всички отговорности на реалността. Може би си струва да оставим тук ръководителите на парламентарните сили да се договорят, или да го направят утре в парламента, защото пак повтарям, имаме страшен проблем. Утре парламентът не би трябвало да не работи.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: В 24.00 часа хлопва мандалото, г-н Виденов, притиска ни времето. Аз с удоволствие заедно с Вас ще ги оставя. Мисля, че направих един посреднически жест като свиках Консултативния съвет, за да могат на масата да седнат ръководителите на парламентарните сили, така че формалната част просто я загърбвам. Никакъв проблем няма ние с Вас да излезем.

ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Аз също участвам като член на правителството в оставка в това заседание, г-н Президент. Действително ние се намираме в малко по-особен статус. Според мен има разум в предложението да се даде възможност на политическите сили да стигнат сами до това съгласие, което е необходимо. И аз лично бих се присъединил към едно мнение да дадем възможност работата на Консултативния съвет да прерасне в едни консултации между силите, които да се възползват от това, че КСНС се е събрал, а ние да ги оставим да работят и да напуснем. Би било добре Вие да останете и да насърчавате процеса.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Значи при този вариант аз оставам, все пак?

ЖАН ВИДЕНОВ: Ние ще изчакаме и края на заседанието, ако трябва, за да не делим на две Консултативния съвет и да не възбуждаме журналистите и хората навън.
/Членовете на правителството в оставка, присъстващи на заседанието, напускат заседателната зала/

ИВАН КОСТОВ: Аз мисля, че най-важно е какво ще каже Николай Добрев в тази ситуация.

НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Първата ми задача е да осигуря проходи утре към парламента. Разбирам, че главният прокурор много се е затруднил с тази моя задача и не знам как ще осигуря работата на председателя на Народното събрание.
Второ, считам, че тук ние трябва да определим датата на изборите, и ако може сега, ще бъде много добре.
Третото, което трябва да определим - г-н Ахмед Доган се опита да формулира принципите и аз съм съгласен с тях - принципите в бъдещия документ, а така също и гаранция, че такъв документ ще бъде подписан, ако аз си оставя папка Х1 тук. А може да оставя и папка Х2...
Четвърто, действително тук трябва да видим как ще работи Народното събрание. Тук г-н Първанов каза, че много трудно е ние да организираме нашите народни представители. Трябва да опростим неговата дейност. Макар че от гледна точка в интерес на страната, това правителство трябва да има много по-разширени функции. Аз не знам как ще бъде постигнато това. Държавата има трудности в тези дни и трябва да бъдем национални нихилисти, ако не помогнем това правителство да има малко допълнителни функции, които не само да осигуряват жизненоосигуряващите системи, но и да решава някои наболели въпроси. Говоря за служебното правителство, уважаеми г-н Костов.
Пето, аз моля да намерим формула, която да е достойна за двете страни, защото утре, независимо дали е служебно правителство или парламентарно, всяка една от страните, независимо какъв ще бъде резултатът от изборите, знаейки какви са процесите - хайде, ако не в детайли, то в главното, можем да си правим такива много неприятни, крайно незаконни и търпени от управляващите сега главно заради това, че те имат основание. Основната част има основание, една част няма. Това е моето мнение и мисля, че тук с г-н Първанов не се разминаваме.

ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ: Така е, аз бях малко по-реалистичен, когато преценявах настроенията в парламентарната група.

НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Аз виждам формално изборите да бъдат в първата 15-дневка или 20-дневка на м.април, приемам го това. По-нататък трябва да се види възможен ли е този вариант. ОДС не го приемат варианта. Лично за мен той е все още възможен, не натискам на него обаче, защото ще върна топката в началото, а няма смисъл. Говоря за едно правителство изградено с мандат на други, посочено от Вас, г-н Президент, и избори 15 - 20 август. Аз не виждам какво трудно има президентът да назначи едно правителство, негово правителство, да се съгласим всички с него, което ще може да изпълни някои неща? Не виждам какво трудно има в това? И тук съвсем не желая, и не връщам назад разговорите, но не виждам какво ще ни попречи, ако ние съгласуваме някои закони, по които няма политически противоречия? Говоря за 26 април.
/всички говорят едновременно/

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Г-н Добрев се връща на стария вариант, който малко го бяхме позабравили - мандат на малка парламентарна група, съществуващ парламент, правителство посочено едва ли не от мен с мандата на парламентарната група, но не повече от 2 седмици, щом на 26 април ще бъдат изборите.

БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Въпросът е, че сегашното правителство вече е в агония, то нищо не може да прави.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Какво ще направи тогава това правителство?

НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: То си започва и си работи, и отива да решава на Нефтохим въпроса.

ИВАН КОСТОВ: Значи да поема отговорности, които Жан Виденов не може да свърши?

НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Но така ще бъде и със служебното правителство. Вие мислите ли, че служебното правителство няма да поеме отговорности, които някой не е свършил? Ще поеме, разбира се.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Поне ще свалим политическото напрежение.

ИВАН КОСТОВ: Наистина ще го свалим напрежението, но ще нанесем сериозен удар по авторитета на някои от малките парламентарни групи.

АХМЕД ДОГАН: Не е само това, г-н Костов, в случая изходът освен в предсрочни парламентарни избори и служебен кабинет, включва един много важен момент - Народното събрание в момента знаете какво доверие има. В случая мисля, че само президентът е гаранта за изход от тази ситуация като субект на отговорност.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: С консенсус от вас зад мен с ясно изразеното разбиране, защото иначе просто няма как аз да поема тази отговорност.

БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Въпросът е, че Вие поемате много по-голяма отговорност, ако не се реализира това, което каза г-н Добрев.

ИВАН КОСТОВ: Аз мисля, че служебните министри направиха добре, че ни оставиха сами, защото гледайки интересите на България ние трябва да сме свободни да направим такива стъпки, които действително да разпределят тежестите така, че отиващото си правителство да поеме по-големи отговорности, защото в края на краищата е естествено след две години работа, довела ни дотук, това правителство да си поеме тези отговорности. От тази гледна точка аз не бих икономисал на г-н Жан Виденов необходимостта да предприема действия, които трябва да предприема. Всъщност това си е неговото наследство и той трябва да си го консумира.
В този смисъл, ако ние не гледаме така на нещата, ще уверяваме президента, че желаем да му помогнем, а в същото време неявно, ще искаме на практика да стоварим върху него максимално количество отговорности, каквито той, както сам каза, няма никаква причина да носи.
Затова дайте да намерим наистина вариант, в който действително посочваме една добра дата за избори и да тръгнем от нея нататък. Ако считате, че това правителство и един ден повече не може да изкара, вие не сте прави, защото аз искам да ви напомня края на правителството на СДС, неговата оставка беше гласувана в края на октомври, а то беше заменено на 30 декември. То беше накарано да работи в продължение на 2 месеца и нещо, и то си работи в това време и всичко, което трябваше, си вършеше.
Затова аз съм съгласен да обсъдим и дата събота, и дата неделя за избори. Нека бъде 12-ти, ако искате и 13-ти април, нека бъде 19-ти или 20-ти. Аз съм за тези дати. Щом 20 е Великден, тогава 12-ти или 19-ти.

НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Аз само с първата част не съм съгласен, защото се вижда, че е демотивирано правителство и пораженията, които ще се нанесат от тази демотивация, няма кой да ги компенсира по-нататък. Ето, тогава трябва да отидем към папка номер 2- нещо да се опитаме да направим и да си носим отговорността. Трябва да сме наясно, че колкото повече продължава това, толкова по-късно и регулярното правителство ще компенсира нещата.

ИВАН КОСТОВ: Ето датите, аз повторих срока, в който и ти виждаш дати.

НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Аз говоря в името на националния интерес, а не да загробим този или онзи.

ЙОРДАН СОКОЛОВ: Утре сме 5-ти, това означава всъщност парламентът да работи сряда, четвъртък и петък.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Ще се работи събота и неделя.

ЙОРДАН СОКОЛОВ: Ако има какво да се работи. Понеже г-н Първанов казва, че той се съмнява...

ИВАН КОСТОВ: Демотивация на парламентарната група на БСП.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: 25 души ще останат да работят. Мотивирайте опозицията и 25 души ще останат да работят.

ЙОРДАН СОКОЛОВ: Добре, нека разгледаме другата хипотеза: парламентът наистина не работи, и какво страшно има?

БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Трябва да се обсъди цвета на бюлетините, избирателния закон.

ЙОРДАН СОКОЛОВ: Ако има какво да правим - хубаво, но ако трябва да платим тази цена... Да кажем, постигаме по всичко споразумение, успокояваме напрежението...

КРАСИМИР АНГАРСКИ: По същия начин с консенсус трябва да решите и за Агенцията за приватизация.

БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Затова мисля, че трябва да имаме 7-8 дни - тази седмица и другата.

ЙОРДАН СОКОЛОВ: Ние не сме против това.

БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Трябва да имаме вход, защото ще излязат неща, които трябва да се решат. Затова аз смятам, че 26 и 27 април са датите за изборите, защото ще има да се избират хора, а хора се избират мъчно. Трябва да има предварително разговори.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Колкото сме подпрени от времето, за толкова вършим работата.

ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ: Аз бих предложил да мислим за дата 13 април, да разполагаме със 7-8 дни в парламента за най-належащите задачи, но пък това правителство да не го товарим с прекалени очаквания, както и самия парламент.

ИВАН КОСТОВ: Г-Н Първанов, нека да е 12-ти - събота.

НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Вторият ми въпрос е как ще бъде подготвено това споразумение и кога ще бъде подписано?

БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Споразумението не трябва да се приема в парламента, а от политическите сили.

ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ: Понеже г-н Добрев три пъти поставя този въпрос - възможно ли е пак Вие да бъдете човекът и институцията, която ще бъде гарант за това предложение на г-н Костов, за да може текстовете чрез Вас да бъдат оформени окончателно и тук скрепени с подпис?

ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ: Аз бих предложил да помислим документът да има не само като наименование, но и като подход вида - Декларация за принципите по изхода от кризата. Имаме определени очаквания от един такъв документ. Става дума за едни необходими принципи по изхода от кризата, и да се договорим, примерно, в рамките на утрешния ден да си разменим, т.е. ползвайки посредничеството на г-н Президента, идеи и проекти за този текст, които да бъдат обобщени, и след това да седнем и да го скрепим с подписите си.

ИВАН КОСТОВ: Приема се.
/Всички говорят едновременно/

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Само един въпрос имам - ще може ли до 12 юли технически да направим изборите?

ПЛАМЕН БОГОЕВ: Би трябвало сегашното правителство наистина технически да превърти нещата за избори, имам предвид и тази, и другата седмица - това са ЕГН, техническата подготовка, за да се стигне до месечния срок наистина за произвеждане на избори.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Все пак можем ли да поемем отговорността, защото на служебния кабинет основната му отговорност е да проведе изборите?

ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ: Ние ориентировъчно да приемем тази дата и съгласувано с министър-председателя...

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Значи, може евентуално на 19-ти?

НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Наближаващите религиозни празници прави хората по-миролюбиви, тъй като досега скачахте вие, да не вземем да скачаме ние... /на шега/.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Давам думата на г-н Тодоров, защото ще даде важна техническа информация.

КОНСТАНТИН ТОДОРОВ: Това е информация от Министерство на строителството, към което е Есграона. Става дума за техническото подготвяне и отпечатване на избирателните списъци. Според министерството необходимото технологично време е 50 дни за подготовка, отпечатване и обявяване на списъците. Към това трябва да прибавим още 30 дни до датата на изборите, защото списъците трябва да се обявят 30 дни преди изборния ден. Това прави общо 80 дни преди датата на изборите. Да допуснем, че не са 80 дни, да се свие на 70 дни с голямо напрежение, това означава, че просто преди президентът да насрочи изборите, 10-тина дни преди това трябва да се започне работа.

НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Тогава отново остава в сила това, което вече отметнахме. Да държим тук правителството още 3-4 седмици - това е абсолютно невъзможно. Щом е 4 седмици, аз ще бъда принуден да си връча папка номер 1 на г-н Президента и да си поема отговорностите.

ЙОРДАН СОКОЛОВ: Първо, ние имаме сравнително скоро провеждани избори, така че списъците няма кой знае колко да са различни. Едно е, ако се актуализират избори отпреди 4 години - тогава наистина много време ще трябва, друго е да се актуализират избори, които са били горе-долу преди 1 година. Ние имаме списъци от избори за президент от ноември. Списъците от изборите за президент спокойно ще са същите, които сега ще се актуализират за период от 4 месеца.

ПЛАМЕН БОГОЕВ: Всичко ще зависи от това как ще се промени избирателния закон.

ЙОРДАН СОКОЛОВ: Ако трябва, няма да променим закона.

ПЛАМЕН БОГОЕВ: Не, законът е необходимо да се промени, за да стане подреждането по азбучен ред, а не по адреси. Тогава ще бъде адекватен на президентските.
/всички коментират едновременно/

ИВАН КОСТОВ: Можем ли да отиваме да "гасим пожара" навън, трябва да отидем и да дадем отбой?

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Но ние трябва да излезем от тук с нещо, което да бъде съвсем ясно.

НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: За кога се уточнихме, че ще приемем тази харта?

ИВАН КОСТОВ: Утре до 14.00 часа чрез президента.

НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Какво се разбираме по хартата - това, че отказът или нереализацията на мандата на демократичната левица е поради това, че тя не може да състави правителство, или че е единодушно мнение на Консултативни съвет?

ИВАН КОСТОВ: Не, тя е в името на излизане на България от кризата.

ПЕТЪР СТОЯНОВ: Запазване на гражданския мир и бързо излизане от кризата.

СТОЯН ДЕНЧЕВ: Тук се оформи някакъв текст, ще го прочета:
Имайки предвид създалата се в страната извънредно сложна и драматична икономическа и политическа ситуация и с цел стабилизиране на обстановката и запазване на гражданския мир, членовете на КСНС, с изключение на министрите в оставка, в името на България и при запазване достойнството на всички политически партии счита, че политическият момент не позволява да се говори за победители и победени, и изразява своето съгласие за провеждане на незабавни предсрочни избори за Народно събрание, като препоръчват на Президента на Републиката те да се състоят през втората десетдневка на м.април 1997 г. В тази връзка присъстващите членове на КСНС при президента на Републиката предлагат на всички парламентарни групи до 7.02.1997 г. /или както решите/, да декларират писмено своето съгласие за прекратяване мандата на 37-то Народно събрание, като на свое заседание то вземе съответното решение...

ВСИЧКИ ЕДНОВРЕМЕННО: Не, не, последното е излишно

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.