Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стеснителният премиер на България

0 коментара

Хората отново го наричат царя. Когато минава с колата си през града, той по никакъв начин не привлича вниманието. Няма сини светлини, няма сирени и спиране на движението, както бяха свикнали софиянци при досегашните управници. Колата на царя спира на всеки светофар и ако минувачите разпознаят зад стъклото острото му лице с птичите очи, той усмихнато маха с ръка.

Хората забелязаха, че когато е в кола, той винаги си слага предпазния колан. Оттогава полицията следи всички граждани да правят така.

Последният български цар Симеон Втори от рода Сакс-Кобург и Гота стана на 64 години министър-председател на България. Първите 100 дни от управлението му отминаха и страната е обзета обаче от известно отрезвение. Никое чудо не трае повече от 100 дни, гласеше заглавието на коментара във в. "24 часа".

Царят не е обвит повече от аурата на носител на надежда в притиснатата от бедност и корупция страна, която иска колкото се може по-скоро да бъде приета в ЕС. Озадачаващият резултат от първия тур на президентските избори бе сигнал за политическа апатия и социален протест по адрес на новото правителство. При изборно участие под 40 процента досегашният титуляр Петър Стоянов получи дори по-малко гласове от социалиста Георги Първанов. Мнозина в София се чудеха, че точно в деня на изборите премиерът Сакскобургготски бе на посещение в Унгария.

На изборите това лято бившият монарх начело на своето Национално движение "Симеон Втори" остави далеч зад себе си представителите на стоящите вдясно от центъра демократи и на социалистите, произлезли от бившата комунистическа партия. На повечето българи явно им стигаше да чуят непрестанните уверения на Симеон "вярвайте ми". Освен това хората бяха впечатлени от мистериозното му обещание, че до 800 дни ще усетят съвсем конкретни подобрения.

Неговият кабинет обаче, в който ключовите постове се държат от млади банкови специалисти, работили в чужбина, трябваше набързо да се откаже от редица популистки предизборни обещания. Това бе неизбежно, тъй като Симеон се стреми към ново споразумение с МВФ и подобно на предшественика си Костов също не възнамерява да се откаже от контрола върху българската финансова дисциплина от страна на фонда. Така че осъществяването на обещанията през първите 100 дни бе разочароващо. Част от обещаното бе отложено за по-късна дата или компенсирано от повишението на цените на тока и отоплението.

Политическите отношения след победата на Симеон са една салата, за което никой не знае какво има в нея, казва Александър Ангелов, председателят на съюза на журналистите. България в момента е като обърната пирамида, чието равновесие зависи от моралния авторитет на царя, смята шоумениджърът Любен Дилов. Той казва, че правителствената работа и пригаждането на българското законодателство към нормите на ЕС вървели като пясъчен часовник. Всичко трябвало да мине през тясното място, образувано от премиера и двамата му доверени съветници - шефа на кабинета и бивш външен министър Стоян Ганев и фракционния ръководител на движението проф. Пламен Панайотов.

Оценката на западните наблюдатели на място не е обаче толкова строга. Те хвалят най-вече 31-годишния министър на икономиката Николай Василев- финансов експерт, работил в Лондон.

Обвързването на българския лев с марката и сближението с ЕС и НАТО стабилизираха България още при предишното правителство. И какво от това, питат мнозина българи, сблъскали се с бедността и безработицата и гледащи с лошо око на обогатяването на политическата класа и нейните разкошни вили в софийския квартал Бояна в полите на Витоша.

Ние сме една малка страна в единия край на Европа, заяви Симеон Сакскобургготски пред журналистите при първото си посещение в Брюксел. Преди това той попита на кой от повече от половин дузината езици, които владее, да им отговаря. В ушите на българите старомодният български на премиера звучи някак си изискано.

Известният художник Светлин Русев бе награден тези дни от министър-председателя. По време на комунистическия режим художникът експресионист бе председател на Съюза на българските художници, а през 1988 година се ангажира в сформирането на природозащитен комитет - първата независима организация в навечерието на обрата в България. Русев все още има добро мнение за намеренията на новия регент, само че подобно на други образовани хора и той има едно опасение. Ние, българите, казва Русев, сме способни да окепазим всяко добро начинание.

* Излъчено по радио Дойче веле, заглавието е на mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.