Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Стига"" казват косовски кръстоносци, противници на насилието в областта

0 коментара

"oll ma" на разговорен албански или "Стига толкова" тръбят многобройни постери в Косово; две черни думи на бяла фон, с червена ръка, правеща знак като за спиране на движението. Лозунгът е обикновен, без обяснение, начало на пролетната кампания срещу насилието в Косово.

Престъпления заляха Косово през последните две години, предимно етнически мотивирани, а повечето случаи на насилие остават неразкрити. Организаторите на новата кампания срещу насилието в Косово казват, че просто се опитват да накарат хрисимите жители на областта да заговорят.

"Всичко, което правим, е да кажем "Стига толкова" на престъпниците и на насилието", казва Йетемир Балай, 25-годишен, съосновател на The Forum, енергична група от млади етнически албанци, по-голямата част от които са учили или работили в чужбина.

"Това ще мобилизира населението да приеме лозунга, той да стане популярен, и да каже "Стига", казва Балай. Може да звучи като нещо дребно, но Балай и неговите приятели се надяват, че финансираната главно от САЩ кампания ще промени мисленето в обществото, за да се спре онова, което той нарича "кодекс на мълчанието".

"Boll ma" е част от това да признаеш, че нещата не вървят добре, вместо да не правиш нищо по въпроса, смята Балай. Редица актове на насилие, в това число бомбеният атентат през февруари, при който загинаха 10 сърби, а много други бяха ранени, и неотдавнашната бомба в кола, която уби един сърбин и рани няколко други, се посрещат с каменно мълчание сред етнически албанското мнозинство в Косово.

Насилието срещу сърбите и членовете на други малцинства раздира Косово откакто областта премина под международно управление през юни 1999 г. след кампанията на НАТО, целяща да сложи край на сръбските репресии срещу етническите албанци.

Смята се, че 180 000 сърби са напуснали областта заради страха от отмъщение от страна на албанците. "Горд съм, че съм албанец. Не искам да се срамувам. Не искам да оставя на децата си наследството, че ние сме прочистили етнически Косово", казва Балай.

Промяна на нагласата

През последните месеци тежките престъпления срещу етнически албанци в Косово се увеличават по-бързо отколкото престъпленията срещу сърби, съобщават от полицията. Престъпленията срещу представители на малцинствата остават диспропорционални спрямо броя на членовете на дадено малцинство.

Двадесет и трима етнически албанци, 13 сърби, трима роми и седем други представители на малцинства в областта са били убити от 1 януари до 1 май. Етническите албанци съставляват около 90 процента от цялото население на Косово.

Организаторите на кампанията против насилието в областта се надяват също така да променят нагласата на етническите албанци, които са се научили да избягват репресивната сръбска полиция, казва Къркпатрик Дей, директор на спонсорираната от САЩ Служба за преходни инициативи, която отпуска 64 000 долара за кампанията.

"Това е културен и психологически феномен, който ние се опитваме да накараме хората да преодолеят, казва Дей. От 10 години хората тук се опитват да странят от полицейските участъци." Все повече и повече части на югославската полиция и на силите за сигурност бяха изпращани в Косово, след като областта загуби автономния си статут през 1989 г. Югославските сили се изтеглиха от Косово през юни 1999 година, а в Косово влязоха силите на НАТО.

Сега за сигурността в провинцията се грижат над 5000 души международни полицейски сили, местни полицаи под тяхно ръководство и над 40 000 войници от мироопазващите сили на НАТО в Косово (КейФОР). Но въпреки това редица престъпници изглежда действат безнаказано, казва Дей.

Полицията се нуждае от повече помощ

Сега повече хора съобщават за престъпления, отколкото в първите месеци след влизането на международните сили в Косово, каза Дийн Олсон, говорител на полицията на ООН в Косово. Но все още има необходимост от много повече помощ от общността, допълни той.

"За известно време никой не се доверяваше на полицията. Те изобщо не съобщаваха за престъпление. Без подкрепата на общността за нас или без предоставянето на информация, ние можем да направим само толкова, казва Олсон. В противен случай само тъпчем на едно място."

Косово в момента е де факто протекторат на ООН, но технически е още част от Югославия. Къркпатрик Дей сравнява американската финансова помощ за групата, организатор на кампанията в Косово, с подкрепата на САЩ за студентското движение Отпор в Сърбия. Кампаниите на Отпор с лозунга "Свършен е!" помогна за отстраняването от власт на бившия югославски президент Слободан Милошевич.

"За да стане това движение способно да направи това, което стори Отпор, то трябва да бъде организирано", казва Дей. Следващите етапи в кампанията са значки, тениски и телевизионни реклами, които ще бъдат последвани от изявленията на известни косовски албанци, че подкрепят прекратяването на насилието. Разнообразни други групи също ще разпространяват посланието, като например учители в училищата и полицаи по улиците, казва Балай.

Но посланието не се приема добре навсякъде. Някои постери, залепени само преди няколко дни в южната част на Косово, вече са разкъсани, оставяйки хартията да се развява от вятъра.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.