Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стив Ханке: Хубаво е, че България още не е част от еврозоната

25 коментара
Стив Ханке: Хубаво е, че България още не е част от еврозоната

Според известния като "баща на валутния борд” Стив Ханке е хубаво, че България все още не е част от еврозоната. "Еврото няма да изчезне и няма да се срине, но ще стане по-слабо в сравнение с долара. Европа е част от обща територия с единна валута, но в България засега не е част от нея и мисля, че това е хубаво нещо”, каза Ханке пред БНТ.

"Не се вълнувайте толкова от това, че не сте в еврозоната, не бързайте да скачате в нея, не е толкова важно”, добави ученият.

Той мисли, че 60-те кризисни точки от плана на правителството са доста добри, върви се в правилната посока, но би искал да има повече цел в техните действия, да има по-голяма агресивност в съкращаването на разходите и да се върви към по-дългосрочни структурни реформи.

"Пълна приватизация на всички държавни мажоритарни или миноритарни дялове. Вижте тютюневия монопол. Спомням си, че още когато бях съветник на Петър Стоянов, препоръчвах това. Колко време е минало оттогава, а вие пак имате монопол”, каза Ханке.

Преди 10 дни той се е видял с министъра на финансите Симеон Дянков и двамата говорили за реформите. „Нямам особени съвети към него, защото той се движи в правилната посока. Трябва да бъде много по-агресивен по отношение на разходите. Кризата трябва да се използва, за да се изчисти държавата и всичко да бъде в рамките на дългосрочен план за борба с корупцията. Това е голямата зараза и проблем за България - корупция, корупция, корупция”, каза Ханке.

Според него най-големият риск за българската икономика идва индиректно от проблемите на Гърция, защото това, което става в Гърция, заразява останалата част от Европа. Европейската икономика е слаба, почти няма растеж и това е много лошо за България. Няма как от тази изнемощяла Европа да дойдат инвестиции в страната ви, каза професорът по икономика.

Стив Ханке твърди, че сега не е опасно да се взимат пари от фискалния резерв, защото "той е сметка за черни дни”.

Попитан кой е най-простият съвет, който е валиден и за управлението на икономиката, и на държавата, Ханке отговори: "България трябва да има един-единствен фокус и това е борбата с корупцията. Ако това е вашата цел, основният начин да се борите с корупцията е да намалите влиянието на държавата и агресивно да следвате този подход”.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. саше
    #26

    м-да

  2. Ернесто Гевара
    #25

    Неолибералните модели изтрещяха по шевовете. Спомняте ли си израза "ГЛЪТКА ВЪЗДУХ ЗА БАНКАТА" -точно този израз характеризира най-добре дова което се случи в периода 1985-1995г. Разширяването на балона "ЛИБЕРАЛИЗЪМ,ДЕМОКРАЦИЯ,СВОБОДНА СТОПАНАСКА ИНИЦИАТИВА,ПРИВАТИЗАЦИЯ,НАМАЛЯВАНЕ НА ПУБЛИЧНИТЕ РАЗХОДИ" , доведе икономиките на източна Европа до безпрецедентна кома . Болестта "НЕОЛИБЕРАЛИЗЪМ" не може повече да бъде лекувана с помпане на инфлационни валути като еврото и долара. Всички виждаме резултата от тази терапия - цените ресурсите и материалите са в небесата ... и не е лошо да се замислим за рефрена "НАПРЕД НАУКАТА Е СЛЪНЦЕ "

  3. Tatiana
    #24

    Hubavo e da posavetva svoeto praitelstvo kak da namalyat razhodite si i korupziyata sashto. Ina4e mnogo lesno sa davat saveti kogato ima6 osigureni elementarite usloviya za 6ivot i ozelyavane. Neka dade saveti i kak da se uveli4i sabiraemostta na dalzhimite danazi- problem za nas , ne tolkova za US.Izob6to,lesno se davat bukvareni saveti otvan.

  4. USA
    #22

    Kato e tolkova v 4as, 6to ne e ministar,a??? da opravi krizata, rastya6tata bezrabotiza i t.n?6toto takiva knizhni u4eni(plahove)kato nego dal bog u Amerika!!!!Takav tam ne mozhe da stane ministar, a samo eventualno savetnik(dava6t mnenie)

  5. Стефан
    #21

    По скоро за добре е,че не сме още в Еврозоната. По скоро лошо е ,че резервите са ни само в евро....но това е една друга тема. Тезите и напреди са изключително силно логически конструирани. Герб имат златен шанс да съкратят най малко още 20% администрация, без никой да може да каже гък. Необходима ни е европейска държавна администрация , тази ..социалистическата освен да краде ..друго неможе !!

  6. Съветниците
    #20

    Щом като има беднотия и социални проблеми, ще има корупция. Ханке не е млад, трябва да е разбрал вече. В Щатите хвърлиха милиарди да стимулират икономиката, държавата набута милиарди в банките и автомобилната индустрия, а България трябва да съкращава и да гладува. Западняците живеят с чувство, че са богоизбрани и всички трябва да им слугуват. Лошото е, че славянските народи слушкат и каквито и щуротии да им приказват, щом идват от Запад, все са добре дошли.

  7. недко
    #19

    ned3.blogspot.com/2010/04/blog-post.html

  8. българин
    #18

    Писна ми да ме наричат корумпиран заради тъпите ми политици!Писна ми в цял свят заради тъпите им политически боричкания, на българите да ни се лепят етикети- корумпиран!Тия дето ни дават акъл ,не са такива, така ли?Да припомня на всички,че до 1997г в счетоводните регистри на доста държави в западна Европа ,рушветите за печелене на търгове се записваха съвсем легално в годишните ми баланси като разходи!Всички ли сме слепи,че разграбват държавата ни докато позволяваме да ни наричат "корумпирани" тези,които измислиха корупцията?!!

  9. fff
    #17

    Това "агресивно" което е използвано поне три пъти в превода бух искал да чуя истинския коментар на господина(без превод). Съмнявам се, че в Европа някой може да си позволи да използва думата "агресивно" особенно когато става въпрос за съвети към страна чланка и то по въпроси касаещи вътрешна политика. Според принципите на Европейското право никой/никоя страна членка не може да се меси във вътрешната политика на друга страна членка. Моля не заблуждавайте с нескопосан превод!

  10. Eмил
    #16

    КОРУПЦИЯ,КОРУПЦИЯ, КОРУПЦИЯ,НО ГО КАЖЕТЕ НА ГОЦЕ,НА ДОГАН,НА СТАНИШЕВ,НА Р.ОВЧ.НА РУМЕН ПЕТКОВ,И НАЙ ВЕЧЕ НА КРАЙНОНУЖДАЕЩАТА СЕ СЪДЕБНА СИСТЕМА,А И ДА НЕ ЗАБРАВЯ ЧЕ ВЧЕРА ГО ВИДЯХ ПО ТЕЛЕВИЗИЯТА,МИЛИЯТ СИМО МЕНТАТА.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.