Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сто български пациенти месечно търсят помощ в истанбулска болница

10 коментара

В Анадолския медицински център "Джон Хопкинс" в Турция постъпват за лечение месечно 400 пациенти от чужбина, като сто от тях пристигат от България. Това съобщи БТА в кореспонденция от Истанбул. За интереса на българите към болницата са разказали от нейния екип по време на форум, посветен на месеца за борба с онкологичните заболявания.

Пациентите от България се увеличават непрекъснато и в момента са най-много, съобщил проф.Тунджер Сезер, неврохирург в болницата, който успешно лекува и епилепсия. Голяма част от българските пациенти имат онкологични заболявания и обикновено пристигат късно, когато ракът вече е в напреднала фаза, допълнил Сезер.

За улеснение на българските пациенти Анадолският медицински център има офиси за контакти в София, Пловдив и Варна, които могат да препратят цялата медицинска информация и епикризи към центъра. Предлагат се варианти и за разсрочено плащане.

Анадолският център е основан през 2005 г. и е филиал на световно признатия медицински институт "Джон Хопкинс" в САЩ. Той се простира на 1700 квадратни метра площ, на брега на Мраморно море, в квартал "Байрам паша" в Истанбул. Това е първият център в Турция и четвъртият в Европа, който внедрява технологията Cyberknife (кибернож), което го нарежда в челото на съвременните високотехнологични методи на лечение, разказва генералният директор на болницата д-р Хасан Куш.

В клиниката се лекуват пациенти от над 30 държави. Повечето от тях са с диагноза рак, а близо 25 на сто постъпват със сърдечно-съдови заболявания.

Центърът е с капацитет от 209 самостоятелни стаи, разполага в близост с хотел, където могат да отседнат пациенти и техните близки, при спешни случаи на разположение има хеликоптер. В клиниката работят 1000 души, от които 120 лекари, 225 медицински сестри и 250 медицински сътрудници. Предлага се лечение в областта на онкологията и химиотерапията, кардиология и сърдечна хирургия, неврология, ортопедия и травматология, гинекологията и инвитро процедури, неонатология, вътрешни болести, пластична и възстановителна хирургия.

От скоро в клиниката работи и център по трансплантация на костен мозък, който предлага лечение на рака на лимфните възли, на костите, левкимия и анемия.

Специализиран персонал от 23-ма души обслужва пациентите от чужбина и координира целия процес от постъпването до напускането им на клиниката (транспорт, настаняване, превод на 13 езика, финансови транзакции). Центърът си сътрудничи с турските авиолинии, които осигуряват до 25 процента намаление на транспорта до болницата. Документацията за прием се обработва от 24 до 42 часа.

При сложни случаи, като онкологичните, в болницата се прилага мултидисциплинарен подход при определяне на конкретното лечение. Пациентите имат възможност да получат второ лекарско мнение, както и последваща консултация, свързана с тяхното заболяване, от института "Джон Хопкинс" чрез видео-конферентна връзка. През два до четири месеца или два пъти в годината, в зависимост от конкретния случай, се осигуряват контролни прегледи.

Благодарение на технологията от най-висок клас, често пациентите дори след тежки операции, се изписват ден след интервенцията. Една от тези технологии е кибернож, с какъвто разполагат 16-18 клиники в Европа. Този вид радиационна хирургия е най-безопасният безкръвен метод за лечение на тумори. Той позволява прилагането на много високи дози лъчение в малко на брой сесии (от два до пет курса), при които туморът се атакува с голяма точност, без да се засягат страничните здрави тъкани и органи около него, обяснил проф. Кайхан Енгин, радиохирург.

С киберножа туморите се третират изключително прецизно навсякъде в тялото - мозъка, белите дробове, панкреаса, простата. Този метод се използва в определени случаи и атакува тумори, които обикновено са недостъпни за останалите радиохирургични методи.

При рак на белия дроб, при който достигането до тумора е изключително трудно, успеваемостта на тази интервенция е 80-85 процента, при рак на панкреаса - 50-60 на сто, а при рак на простатата - 90 на сто.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikolla
    #11

    "Стефан Константинов: Свободният пазар в здравеопазването не е хубаво нещо."Бих искал да разбера мнението на уважаваните мениджъри,професори и лекари от центъра "Джон Хопкинс" по отношение на горното твърдение.Дали няма да събуди само иронични усмивки?

  2. Комплексарите
    #10

    Само соца на ТЖ ще оправи БГ племето!

  3. манафите
    #9

    на лезбийката Стояна?

  4. Коларов
    #8

    е най-добрият ни сьсед.Живяли сме най-добре при тях.Тя вече е велика сила.Не се учудвам че имат толкова сьвремена медицина.Всьщност цяла Турция льщи и свети.

  5. Sando
    #7

    Johns Hopkins School of Med a ne John Hopkins - te sa dvama choveka!

  6. Докторчето
    #6

    Иди и дано да ти оправят обратното мислене и другите природни грешки!

  7. Любопитен
    #5

    А къде сме ние?

  8. надежда
    #3

    благодаря на всички за грижите и това което направихте за мен прекланям ви се

  9. Мария
    #2

    Звучи прекрасно и обнадеждаващо. не може ли някак да се знае макар и в най-общ вид,приблизителната стойност на лечението? Да речем, рак на простатата - еди колко си, тумор на мозъка и т.н.

  10. EU-Medicine
    #1

    д-р Ганьо става само за санитар! И то в някоя българска селска лечебница!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.