Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СТО ще се опита да докаже ефективността си на срещата в Доха

0 коментара

СТО започна своята четвърта министерска среща в Доха, Катар при едни от най-сериозните мерки за сигурност, съпътствали международен форум. Министри от 142 държави, членуващи в Световната търговска организация, започват днес среща, планирана да продължи 5 дни, на която би трябвало да бъде постигнато споразумение за начало на нов кръг от преговори за либерализиране на международната търговия и за намаляване на вносните мита, предадоха информационните агенции. Според предварителен коментар на комисаря по търговията на ЕС Паскал Леми има около 80 на сто вероятност да се постигне споразумение.

ЕС беше сред основните инициатори за провеждането на този кръг от преговори в рамките на СТО след провала на предишната среща в Сиатъл през 1999г. Според ЕС основните теми, които трябва да бъдат обсъдени в Катар са следните: либерализиране на достъпа до пазарите; осъвременяване и подобряване на правилата на СТО; подпомагане на развиващите се страни; възстановяване на общественото доверие във функциите на организацията.

Основни теми на конференцията са следните:

Селско стопанство
Спорът тук е между САЩ и техните търговски съюзници по този въпрос от т.нар. Каирнска група, от една страна, и ЕС, от друга. Каирнската група желае на следващия кръг от преговори да се постигне пълно премахване на държавните субсидии за износа на храни. ЕС, от своя страна, иска субсидиите да бъдат намалени, но сроковете за това да бъдат определяни от Брюксел. От друга страна, ЕС категорично отказва да премахне изцяло субсидиите. Европейците смятат, че подкрепата за фермерите помага за защита на селската икономика.

Околна среда
ЕС настоява за включване на клауза в новите търговски споразумения, съдържаща изискване за защита на околната среда. Целта е да се покаже, че правителствата не трябва да стимулират унищожаването на екологията за сметка на икономиката, нито да си служат със своята собствена природа с цел защита срещу конкурентната индустрия на други държави. Развиващите се страни отхвърлят подобна клауза за защита на околната среда от страх че тя може по-късно да бъде използвана от Запада, за да бъде отказван достъп до неговите пазари на стоки, произвеждани в бедните страни.

Право на труд
ЕС настоява за дискусия по въпроса за връзката между търговията и правата на работниците. От тяхна страна, развиващите се страни се страхуват, че богатите държави, използвайки предлози за нарушаване на правата на работниците, ще оправдават в бъдеще протекционистичните си мерки срещу чуждестранната конкуренция.

Индустриални мита
Развитите държави ще настояват за пълномащабно намаляване на митата за индустриалните стоки по подобие на това, което бе извършено при предишния кръг от преговори /36 на сто/. От тяхна страна, много развиващи се държави, които зависят от митата като голям дял от бюджетните им постъпления, смятат, че първо трябва да се направи проучване за последствията върху техните икономики от подобно намаляване на митата.

Права на интелектуална собственост
Развиващите се страни, борещи се със СПИН, настояват за облекчаване на търговския режим на СТО, защитаващ правата на фармацевтичните компании. Те искат да имат право да предоставят лекарства на своето население на по-ниски от пазарните цени. Развитите страни, между които САЩ и Швейцария, приемат, че правилата трябва да бъдат интерпретирани по-разширено, но държат на запазване на търговския режим по въпроса за интелектуалната собственост, за да бъдат насърчавани компаниите да финансират разработването на нови медикаменти.

Прилагане на предишните споразумения
Развиващите се страни настояват да не се бърза с началото на нов кръг от преговори докато не бъдат известни резултатите от последния кръг на ГАТТ /Общото споразумение за митата и търговията/ от периода 1986-1994 г. Според тези страни преди да започнат нови преговори, богатите страни трябва да изпълнят ангажиментите си по предишния кръг, т.е. да допуснат по-голям обем стоки на своите пазари, идващи от развиващите се страни.

Конкуренция
САЩ очакват силни критики от страна на Япония и Република Корея заради антидъмпинговата политиката, налагаща едностранно допълнителни вносни мита. Токио и Сеул ще настояват за по-ясни правила по този въпрос в рамките на СТО. Вашингтон настоява, че антидъмпинговите мерки са необходими за поддържане на американското обществено мнение в полза на свободната търговия и предпочитат този въпрос да не се обсъжда в Доха.

Инвестиции
Богатите държави желаят инвестициите на големите компании да стимулират икономиките на най-бедните страни и настояват тези инвестиции да не бъдат обект на дискриминационно отношение. Развиващите се държави смятат, че техните собствени компании не са подготвени да издържат на конкуренцията и настояват за преходен период преди да приемат клаузата за не-дискриминация по отношение на чуждите инвестиции.

Търговия и дългове
Най-бедните измежду развиващите се държави, където средният доход на човек е под 1 долар на ден, настояват за дискусия по въпроса как техните проблеми, свързани с дълговете, липсата на финансиране на проектите за развитие и необходимостта от скъпи нови технологии биха могли да бъдат решени чрез механизмите на СТО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.