Стоилов напусна след загуба с 0:1 от Черна гора

Стоилов напусна след загуба  с 0:1 от Черна гора

Българският национален отбор по футбол загуби във вторник вечерта и втория квалификационен мач за Евро 2012 от Черна гора с 0:1 и треньорът Станимир Стоилов обяви, че подава оставка. Пред около 10 000 души на стадион “Васил Левски“, сред които Бойко Борисов и Цветан Цветанов, българите показаха безидейна игра и въпреки, че на моменти имаха превъзходство не успяха да отбележат гол.

Това е втора загуба за българските национали, след като бяха разгромени от Англия с 4:0 в първата среща от квалификациите в Лондон миналата седмица. След двете загуби националите ни намалиха значително шансовете си за класиране на европейското първенство.

“Най-вероятно ще подам оставка. Съжалявам, че се създаде негативна обстановка около националния отбор. Според мен тази загуба идва в повече. С нея значително наамляват шансовете ни за класиране и успех.  Не искам да търся причините някъде другаде, освен в мен”, заяви Стоилов след мача.

Президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов съобщи, че приема оставката на Стоилов и започва да търси нов треньор. Михайлов коментира, че привличането на чужденец за селекционер не винаги е най-доброто решение.

Премиерът Бойко Борисов коментира от своя страна, че разликата между двата отбора е била “деветката“.  “Тази, която не игра за България (Димитър Бербатов, който се отказа от националния отбор) и тази, която игра“, заяви Борисов.  На въпрос трябва ли да има оставки, министър-председателят заяви: "Трябва да започнем като Германия - от началото до края".

Българите започнаха по-активно срещата, но нападателите Ивелин Попов и Димитър Рангелов пропуснаха добри положения. Така се стигна до 35-та минута, когато Зверотич със силен удар от 23 метра откри резултата. Топката рикошира в дясната греда на Николай Михайлов и спря в мрежата.

Малко преди края на първото полувреме Мартин Петров получи добър пас  от Веселин Минев, но  стреля слабо в аут.

На почивката треньорът Станимир Стоилов замени Димитър Рангелов с Валери Божинов, а Станислав Генчев влезе на  мястото на Живко Миланов . Смените обаче не дадоха резултат и гостите имаха нови възможности да отбележат.

В 58-та минута Мартин Петров  засече с глава от 15 метра след центриране на Георги Пеев отдясно, но бе неточен.  Малко по-късно вратарят на Черна гора успя да спаси силен удар от фаул на Мартин Петров и удари  на Станислав Ангелов и на влезлия като резерва Валери Домовчийски.

Гостите обаче се прибраха по-назад, а българите бяха хаотични.

Все пак в края на мача българите имаха възможност да изравнят. В 89-та минута Мартин Петров стреля от свободен удар, но топката се удари в горната греда и излезе в аут.