Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стойнев заплаши държавата да си вземе ЕРП-ата, макар вината да е на ДКЕВР

Ултиматумът към ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" изтича на 18 март

10 коментара
Стойнев заплаши държавата да си вземе ЕРП-ата, макар вината да е на ДКЕВР

Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев предупреди в понеделник трите електроразпределителни дружества, че държавата не се шегува и сериозно възнамерява да им отнеме лицензите. Това, по думите му, ще стане, ако не платят до вторник на НЕК дължими 318 млн. лв., които трите компании си прихващат като непогасени от "Националната електрическа компания" (НЕК) суми за изкупена енергия от възобновяемите източници.

На практика електроразпределителните предприятия (ЕРП) са длъжни да изкупуват енергията от присъединените към тяхната мрежа слънчеви, вятърни и на биомаса централи и да я предават на НЕК. Държавната компания обаче не им плаща заради заформения при намаленията на цената на тока за бита дефицит, както и заради промяната в самото тарифиране. От своя страна електроснабдителните дружества, които са с отделни лицензии от ЕРП-ата, но също са тяхна собственост, са започнали да си прихващат част от тези дългове от своите дължими към НЕК суми за закупуване на енергията.

Така след жалба от НЕК, в петък Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) даде срок на ЕРП-ата (независимо че парите се дължат от доставчиците, а не от мрежовите оператори) до 18 март да се издължат. Трите компании твърдят, че не нарушават договорите на техните електроснабдителни дружества с НЕК.

Главният приоритет е сигурността на енергийната система и правителството няма да допусне да се саботират усилията да се стабилизира тя и да бъде подложена на риск, коментира на този фон министър Стойнев. По време на посещение във високо-технологично предприятие "Шнайдер Електрик“ в Пловдивско, изградено с френски инвестиции, той заяви, че капитулацията пред своеволията на ЕРП-тата ще е лош знак за чуждите инвеститори, които стриктно спазват българските закони.

Държавата има финансовия ресурс да изкупи обратно ЕРП-тата, каза Стойнев и допълни: "Ако се стигне до този вариант за отнемане на лицензи, държавата може да придобие и трите дружества. Пари има, понякога приоритети няма - тук приоритет е сигурността на енергийната система”.

Разписаната в Закона за енергетиката процедура по отнемане на лицензите на дейност в областта на енергетиката не предвижда вариант за изземане на собствеността на нарушителите.

Преди десетина дни, при обсъжданото в парламентарната комисия по икономика предложение на "Атака" за отнемане на лицензите на трите ЕРП, председателят на ДКЕВР Боян Боев обърна внимание на депутатите, че в момента в българското законодателство има дупка. На ЕРП-тата може да се отнемат лицензиите, ако не спазват вменените им изисквания, и да се назначава друг оператор на активите. От там насетне обаче не е ясно как този оператор ще извършва дейността по разпределянето на електроенергията, как ще му се плаща на него и съответно как се уреждат отношенията със собственика на мрежата, тъй като отнемането на лиценз не означава отнемане на активи.

Тогава Боев каза, че е наредил на комисарите да покрият правните пропуски в процедурата по отнемане на лиценза за електроразпределителна дейност .

Член 59 от Закона за енергетиката предвижда, че ДКЕВР след писмено предупреждение с определен срок отнема лицензията, когато енергийните предприятия не спазват задълженията си да извършват дейност в интерес на обществото и на отделните клиенти като обезпечават сигурността на снабдяването, включително защита на обектите, представляващи критична инфраструктура в енергетиката, непрекъснатостта и качеството на електрическата и топлинната енергия и природния газ. Разрешителното за работа може да се вземе и при нарушени предписания на ДКЕВР.

Ако регулаторът изтълкува прихващането на дълговете на НЕК към ЕРП-ата от плащанията на снабдителите към държавната компания като застрашаване на енергийната сигурност, доколкото липсата на средства в обществения доставчик наистина заплашва стабилността на електроснабдяването, то действително може да се образува процедура по отнемане на лицензите на доставчиците. ДКЕВР обаче трябва да измисли как тя да се разпростре и към лицензите на ЕРП-ата, а оттам и към собствеността, за да ги придобие държавата, както се заканва Драгомир Стойнев.

Не съм притеснен за НЕК, тя ще издържи и без тези 320 милиона лева, но проблемът е, че някои компании сами решават да си прихващат суми от дължимите към НЕК , а нямат никакво правно основание, обясни Стойнев. Това съответно създава дисбаланс в системата по веригата към електроцентралите и мините, а правителството няма да допусне този дисбаланс, заяви той. По повод твърденията на ЕРП-ата, че не дължат нищо на НЕК, министърът каза, че "те твърдят едно, сметките и фактурите на НЕК показват точно друго". "Фактурата на ЕВН за месец февруари е 67 милиона лева и те не са платили нищо", обяви Стойнев и попита: "Къде се намират? Ние сме държава членка на Европейския съюз". Който не спазва законите в тази държава няма да има подкрепата на правителството, коментира още представителят на правителството.

"НЕК, ако вземе тези 320 милиона, и като прибави и 550 милиона от "Топлофикация-София", приблизително един милиард лева, мислите ли, че ситуацията няма да е по-добра? Разбира се, че ще бъде по-добра", каза Стойнев

Според него ДКЕВР може да използва всички законови средства, за да прекрати този порочен процес.

Преди година комисията започна процедура за отнемане на лиценза на ЧЕЗ буквално часове след като тогавашният премиер Бойко Борисов нареди това да стане. Поводът бяха нарушения в подписването на договори без провеждане на обществени поръчки, но процедурата бе спряна в началото на мандата на правителството на Пламен Орешарски. От тогава досега обаче регулаторът смени ръководството си няколко пъти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bobyhranov
    #10

    Хораааа въпроса не е високата цената на тока, а ниските заплати. Когато заплатите са нормални управляващите /които и да са те/ няма да могат да се правят на всемогъщи и да "даряват" народеца я със символично намаление на нещо си, я с добавчица към нещо си.

  2. LoudSpeaker
    #9

    Няма нищо, за което да се разсъждава. Този човек и "съветниците" му са правно неграмотни:Закон за задълженията и договоритеЧл. 103. Когато две лица си дължат взаимно пари или еднородни и заместими вещи, всяко едно от тях, ако вземането му е изискуемо и ликвидно, може да го прихване срещу задължението си.Прихващането се допуска и след като вземането е погасено по давност, ако е могло да бъде извършено преди изтичането на давността.Ако длъжникът се е съгласил с прехвърлянето на вземането, той не може

  3. Valentin Dimitrov
    #8

    Тази "държава" няма да може да се справи, ако махне ЕРП ! Прекалено много е скапана, некомпетентна и проядена от червената пиявица.

  4. npeev
    #7

    Хайде и тези са на път да избягат от БГ, като eON, време е. Друго е, когато енергетиката се управлява от родно, при това наши фирми.

  5. Истинско Име
    #6

    ктб като държавна институция ли ще ги национализира?

  6. Backo
    #5

    Намалиха ни сметките с по 5- 10 лева на месец и докараха системата до срив. Да ги докарат до фалит и да ги национализират. После да подхванат банките, че там има доста повече за одиране...

  7. Kitko
    #4

    Национализация ... Малоумие ... Некадърност ... Рекет...

  8. Rhapsody of fire
    #3

    Тотален некадърник. Надминава и Сидеров в некомпетентността си. Тук е обяснено много добре какво и защо става в енергетиката. http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2014/03/16/2262241_energetikata_izpada_v_kolaps/

  9. kompetenten
    #2

    "Топлофикация-София“ също дължи 550 млн. лв., припомни министърът и изчисли, че ако столичното парно и ЕРП-ата своевременно се издължат на НЕК, компанията щяла да си осигури близо 1 млрд. лв. свежи средства."

    Поредната лъжа на министъра. Този или е тотално некомпетентен, до степен изобщо да не се чува какво приказва, или просто лъже като разпран.
    Топлофикация няма как да дължи пари на НЕК по простата причина, че не потребява ток. Топлофикация дължи пари на Булгаргаз, което е съвсем различно дружество,

  10. Apostol
    #1

    Национализация!!!! Тъкмо да угодят на Сидеров!!! Това БСП ще се разчекне вече между ДПС и Атака.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.