Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Столична община договаря ЕИБ да лобира за 1 млрд. лв. еврофондове

21 коментара
Столична община договаря ЕИБ да лобира за 1 млрд. лв. еврофондове

Столичната община е получила предварително съгласие от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за съвместно разработване на инфраструктурни проекти за близо 1 милиард лева (500 милиона евро) и да лобира пред Европейската комисия (ЕК) за тяхното финансиране, научи Mediapool.

Експертите на ЕИБ и президентът на банката Филип Мейстад бяха на посещение в София в началото на октомври. По време на срещата със столичния кмет Бойко Борисов и зам.-кмета по финансите Минко Герджиков с Мейстад е била постигната обща договорка за проектите.

На 21 и 22 ноември делегация на финансовата институция ще пристигне на ново посещение в София, за да бъде направена оценка на прeдложенията.

Столична община е планирала 7 проекта. Три от тях са за продължаването на метромрежата. От “Московска” 33 смятат да започнат в началото на 2008 г. строежа на етапите: летище “София” – “Дружба” – “Младост”, Централна гара – “Св. Неделя” – хотел “Хемус” и “Младост 1” – Бизнеспарк “Младост”.

Стойността на първия проект е 138 млн. евро, а на другите два съответно по 95 и 90 млн. евро. Другите три проекта са за транспортни пробиви в центъра на София, в това число продължаването на пробивите “Данаил Николаев” и “Пенчо Славейков”, както и строежа на пробив от бул. “Прага” до бул. “Сливница”. Общата стойност на тези проекти е за 75 млн. евро. От общината са поискали и 90 млн. евро за строежа на завод за боклук.

За да бъде стартирана работата по тези инфраструктура, парите трябва да бъдат осигурени до края на 2007 г.

Общината “няма да плати нито лев”

Източници от администрацията на Столична община казаха пред Mediapool, че общината няма да плати нито лев по тези проекти и опровергаха предишни твърдения, че намеренията са да бъде теглен кредит от ЕИБ.

Подобна възможност бе отхвърлена и от председателя на общинската бюджетна комисия Иван Нейков, който каза, че няма практика за покриване на инвестиционни заеми с пари от структурните фондове на ЕС.

Нейков допълни, че общината не може да си позволи заем за 500 млн. евро, тъй като според Закона за общинския дълг, кредитите, които тегли местната власт не трябва да надвишават 25 на сто от собствените годишни приходи.

Целта е ЕИБ да подготви документите за кандидатстване по европейските структурни фондове и кохезионния фонд, както и да ни съдейства пред ЕК за осигуряване на финансиране, обясниха от кметската администрация и подчертаха, че не смятат да теглят заем.

ЕИБ е заинтересована от такова сътрудничество по проекти, тъй като всички отпуснати средства от еврофонодвете ще минават през нея, коментира Минко Герджиков, заместник-кмет по финансите. Той смята, че е възможно общината да тегли заеми от ЕИБ, за да стартира одобрени от Евросъюза проекти, които впоследствие ще бъдат покрити от постъпленията по еврофондовете, чието отпускане става около две години след одобрението им.

Тази година спечелихме гранд по програмата ИСПА единствено благодарение на лобизма от ЕИБ, допълни Герджиков.

Столична община възнамерява да договори 85% от нужните средства от чрез структурните фондове на ЕС, след като проектите бъдат одобрени и в Брюксел.

Другите 15 процента ще бъдат търсени от предвидения в бюджетната програма на правителството фонд за съфинансиране на проекти по европейските структурни и кохезионен фонд, в който ще бъдат внесени 1,2 млрд. лева за първите 7 години от членството. Възможно е част от това съфинансиране да бъде осигурено и от ЕИБ.

Времето, в което се предвижда тези седем проекта да бъдат реализирани, е до 2012 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. aman
    #22

    Не че в тази не пише пак тъпизми. Герджиковите глупости са уникални. Айде лека вечер пък пак ще се засечем.

  2. Йори
    #21

    Тогава какво има да коментираме. Статията започна с едно нещо (като твърдение)и след няколо часа поше нещо съвсем друго. Не ме кефи, че това "нещо друго" съвпада с моето невярване на първоначалното разказано.Карай! Дума дупка не прави.

  3. aman
    #20

    Ами общината да е публикувала информация за досегашните си заеми с ЕБВР например - лихви, периоди и др. Или самите договори. Ние можем само да гадаем и да плащаме, такси, данъци и тем подобни налози. Така че трябва да задаваме въпроси на институциите и да искаме отговори. Междувременно ми се струва че самата статия е обновена.

  4. Йори
    #19

    Съгласен. Но, ако може да съсредоточим разговора върху отпуснати пари, лихвени процентри, гаранционен срок, възвръщаемост в периода на този гаранционен срок и так далее. Което не се дискутира нито в статията, нито в коментарите.А, иначе (по презумцията на медиите) Костов е виновен. За всичко. А, всички ние сме целите в бяло. А, така ли е в действителност? От кога са заемите, които ползвахме до сега? При какви условия бяха?При какви условия

  5. aman
    #18

    Важно е защото говорим за портфолио от над 45 млрд. евро. Ако ти липсват контролни механизми и политики, парите на банката могат да идат за всякакви простотии (а говорим за публични средства) Освен това ЕИБ има много малък екип в сравнение с другите банки - с две думи малък човешки капацитет. Мен ме интересува за какви проекти отиват тези пари + нещата които и теб и кой ще връща кинтите после.

  6. Йори
    #17

    Подходих съвсем прагматично. Т.е., ако аз трябваше да отговарям за финансирането на този (тези)проект(и).Щом не е ясно дали парите ще бъдат погасявани от ЕС, ще си изготвя песимистичен план за собствено плащане. Това имах предвид.

  7. du hast
    #16

    Libsva shtoto ne se znae "Техният общ размер и условията по кредитирането се очаква да бъдат оповестени от кметската администрация в края на седмицата, след като общински съветник от ДСБ внесе специално питане". Da vidim do kraia na sedmicata da li shte se znae i togava shte pomolia коментатор i Йори pak da komentirat.

  8. aman
    #15

    Това ми е мисълта. ЕБВР и СБ имат политики и механизми за контрол, които в ЕИБ ги няма. ЕИБ е най-нереформираната банка (а има обем на инвестици много по-голям от СБ)

  9. Йори
    #14

    Не съм сигурен за обема на инвестиции за двете банки. Но, не е това най-важното (по рекламата на Загорка). Нас ни интересува:- лихвения процент, - гратисния период,- ефикасен контрол на средтвата.Всичко останало са приказки от периода на трансформирането от една икономика в друга.

  10. Йори
    #12

    И в моя житейски опит установих, че СБ е по-стриктна в изисквания към правилно разходване на средства. Отдавах го на експертите, които работеха за СБ. Ръководени от индиец, подвластен на философското учение "йога". Това е на шега. Окончателният одит (след завършване на проета) беше извършен от СБ, които бяха наели канадец (пенсиониран служител на финансовия отдел на канадската полиция). Проектът, с който имах общо, се финансираше от три банки: двете европейски (ЕБРД, ЕИБ) и СБ. Най-големи проблеми (като изисквания) при мониторинга съм имал с ЕБРД и със СБ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.