Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Столична община може сама да построи завод за смет

24 коментара
Столична община може сама да  построи завод за смет

Вече доста време столичната община изпитва проблеми с изхвърлянето на отпадъците. Изтичането на срока, в който може да се ползва сметището Суходол, извади на дневен ред въпроса с изграждане на завод за изгаряне или преработване на отпадъците. В общината вече има получени няколко предложения от български и международни компании за изграждане на такъв завод.

Изграждането на завод за преработка на отпадъците, обаче, изисква значителни разходи. Независимо дали заводът се владее и управлява от частна фирма или от общината, в крайна сметка общината ще трябва да изплати целият разход за изграждане и експлоатация.

Единият от начините за финансиране на такъв проект е общината да сключи дългосрочен договор с публично избран с търг или конкурс инвеститор, който от своя страна построява завода. Кметството ще плащат на завода за всеки тон преработени отпадъци. Друг вариант е София да изгради съоръжението със собствени средства, които плаща еднократно и след това не плаща такса за преработка на отпадъците. Възможно е кметството да стори това и със заем, който да погасява, или правителството да финансира безвъзмездно начинанието.

Първият и третият вариант предполагат значително увеличаване на такса смет като може да се стигне до двойно увеличение. Вторият вариант предполага общината да се раздели с други активи, чрез което да финансира построяването на завод. Четвъртият вариант означава общината да поиска пари от държавния бюджет и да убеди правителството, че не може сама да финансира завода.

Неясно защо, вече двама от кандидат-кметовете, и то десни, се насочиха към варианта да искат пари от държавата за завода. Трудно е да се приеме за дясна политика търсенето на държавна помощ при всеки проблем. Този вариант не звучи убедително и защото ако община София с най-големият бюджет, твърди, че не може сама да се справи с отпадъците си, то всички останали общини също ще поискат финансиране. В крайна сметка държавата ще трябва да осигури милиарди левове допълнителни средства. Ако държавата може да събере тези пари чрез данъци, същото може да направят и общините. Няма причина да смятаме, че държавно наложените данъци са по-малко вредни от местните такива.

Ако общините не могат или отказват да се справят с отпадъците и прехвърлят всичко на държавата, това означава, че дефакто те отричат изцяло местното самоуправление. Защо издържаме хиляди кметове и общински съветници, ако те започнат да абдикират от задълженията си?

По-принципната и дългосрочно издържана позиция на общините би била да се борят за повече финансова автономия (да могат да определят местните данъци и данъка върху доходите и съответно местните разходи) вместо постоянно да искат пари от държавата и да не получават в повечето случаи. А в случая на София общината може да си позволи да финансира завода за своя сметка. Причината е, че столичната местна управа притежава много активи, цената на част от които е много висока именно защото са в София.

При тази ситуация политиката по отношение на финансирането на завода за преработка на отпадъците на един кмет би трябвало първо да се опита да намери собствени източници за финансиране, едва след това да прибягва към увеличаване на такса смет и вземане на заеми. А община София има значителни възможности за осигуряване на собствено финансиране.

Едни от тях са приватизацията на Общинска банка и Общинска застрахователна компания. Кметството трябва да се обслужва от банка и застраховател, избрани на пазарен принцип. Малко съкращаване на бюрокрацията и оптимизиране на персонала винаги спестява средства.

Кметът трябва да реши дали притежаването на “Софийски имоти”, както и на сгради, офиси, земи, собственост на общината, са важни или от по-голямо значение е заводът за отпадъци, в който могат да се вложат и следства от Софийската общинска агенция за приватизация

Прахосване на средства при настоящата кредитна експанзия и наличието на възможности за финансиране е поддръжката на Общинския гаранционен фонд за малки и средни предприятия. Разходите за него може също да се използват за решаване на проблема с боклука на София. За това може да сепредприеме и приватизация на топлофикацията, градския транспорт, “Егида”, болниците и здравните заведения. Така хем тези дейности ще станат по-ефективни, хем ще се повиши качеството на предлаганите услуги за гражданите

Изпълнението на горепосочените мерки ще позволи на Софийската община да осигури значителни средства, които вероятно ще са достатъчни за построяване на завод за преработка на отпадъци. По този начин ще има преработване на отпадъците, без да се налага да се увеличава значително такса смет и без да се иска финансиране от правителството, тоест - от данъкоплатците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. минаващ
    #24

    не "теоретично", а "теоритично"

  2. фил
    #23

    държавата това сме всички ние барабар с цветята,животните,реките ,водите,нормалните и лудите и всичко,за което се сещаме за държавата Б-Я.Правилно е да се казва ПРАВИТЕЛСТВОТО,което управлява добре или зле.А правителството управлявя добре тогава,когато по-малко се намесва в делата на гражданите,осигурява тихо и безшумно сигурността и създава пак тихо ибезшумно условия за проспиритет на нацията.Другото е КОМУНИЗЪМ-ДЪРЖАВАТА ТОВА СЪМ АЗ!

  3. минаващ
    #22

    Добро ти е желанието, само че е абсолютно утопично. Не е известна друга форма на съществуване в момента, освен държавната. Е, май че има някои племена открити наскоро, но мисля, че не точно така искаш да живеш. Та така, след като не можеш да си намериш място където да няма закони, данъци, чиновници и т.н. - т.е. да няма (или да има по-малко) държава.Какво да правим - такъв е живота и тези неща няма да се променят още дълго време, въпреки твоите желания. Така е приятелю. И тялото е една голяма, голяма

  4. До всички
    #21

    Доколко е вярно, че преди частната обработка на боклука се извозват по 360 тона боклук на ден от София, а след договора с фирмата по 1000!?Ето това е големият въпрос! Може би е права устатата, поради що не се строи завод и се отказват предложения. Някой да знае нещо повече по въпроса?

  5. мила
    #20

    с това за социализма изобщо не сте прав,защото точно при комунизма държавата харчеше парите за безумнни глупости в стил малки демонстрационни проекти или "КРЕМИКОВЦИ".А по прицип съм за премахване на всички Преки данъци и пълна свобода на бизнеса,но при абсолютно спазване на правилата и върховенсвото на закона.И тъй като в скоро време на хоризонта в Б-я не се очертават нито ниски преки данъци,нито спазване на законите,предпочитам парите на данъкоплациите да отиват като например Завод за боклуците,тъйк като това е инвестиция предимно с последствия за здравето на обществото в пряк и косвен смисъл.

  6. Петър
    #19

    Това е единствения смислен коментар. И жалко, че е самотен. Корупция и кражби има от държавата. Никой не краде от частните фирми, защото последните си бранят интереса. Така че г-н Ангелов е прав. Не трябва да се търси държавата, дори не трябва и общината да строи и стопанисва бъдещия завод, а да обяви търг и частни фирми да го построят. За нас ще бъде по-евтино.

  7. Някой си
    #18

    Грешиш Мила, българските данъкоплатци въобще нямат желание държавата да им харчи парите. Аз поне (а аз плащам доста данъци), предпочитам да си ги харча аз, както намеря за добре. И то ще е много по благоразумно, от така наречената държава. Защото държава=чиновници=корупция. Това уравнение е валидно навсякъде => колкото по малко държава толкоз по добре. Абсолютно подкрепям мненията на Ангелов - приватизация на всичко. Естествено няма да стане. Но бедните пак ще го духат, това е закон.

  8. мила
    #17

    Ангелов и сие са толкова задръстени,че не нежелаят да приемат факта,че българските данъкоплатци желаят вече парите им да се изплзват за ефективни,смислени дейности в полза на цялото общество,а не за връткане на дълга и паричния резерв да работи за чужди икономики!

  9. мила
    #16

    минаващ отново съм съгласна с Вас.Само уточнявах приината за възхода на супер бедната Ирландия.Причината беше ,че трябваше да се намали драстичната разлика между Англия и ИРАЛНДИЯ.Тя всъшност е един сбъднат модел на либерално модерно пазарна икономика под здравата егида на американците.За Естония също е ясно-скандинавците здраво работят там.Да сте чули в последните години в Б-Я да са създадени Умни работни места?

  10. Ковънтри
    #15

    Браво !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.