Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Столична община планира да изземе от частниците почистването на града

"Титан" заедно с Домусчиеви и пчелари чистят половината столица до 2020 г.

4 коментара
Столична община планира да изземе от частниците почистването на града

Столична община планира до четири години да изземе от частните фирми печелившия бизнес с почистването на града. Почистващите фирми са получили над 90 млн. лв. за 2015 г., а за тази планирания бюджет е увеличен на 103 млн. лв.

Първата крачка ще бъде направена на 1 април, когато общинското дружество "Чистота Искър" ще поеме почистването на софийските отпадъци, метенето и миенето на улици в два столични района. В зависимост от това как ще се справи, от 2017 г. може да поеме още пет района. Това стана ясно от отговор на столичния кмет Йорданка Фандъкова до общинския съветник от БСП Борис Цветков.

Така при успех на общинското дружество след 2020 г. отговорността за почистването на столицата ще зависи изцяло от общината.

Дотогава половината от територията на града ще се чисти от консорциуми начело с "Титан" в съдружие с братя Домусчиеви в единия и с пчелари в другия. Собствениците на "Титан" Димитър Борисов и Иво Иванов разшириха територията си след търг приключил миналата година. За останалите шест столични района се грижат фирми с дълъг опит в бранша.

На практика Фандъкова се връща към първоначалния модел – грижата за боклука да е на общината. Анализите към момента показват, че този модел ще излезе по-евтино на столичани.

Отдаването на сметосъбирането на частни компании стана по времето на кмета Стефан Софиянски и председателя на общинския съвет Антоан Николов. Тогава тази дейност бе дадена на концесия на фирми на Румен Гайтански – Вълка. Аргументът беше, че чистенето е несвойствена задача на местната власт и е по-добре да се изпълнява от частни компании. Тогава сметките също показваха, че така ще и излезе по-евтино на общината.

На практика обаче се оказа друго и неправителствени организации изкараха данни, че чрез концесията са източени милиони от бюджета на София. Когато Бойко Борисов бе избран за кмет през 2005 г., се закани да изгони Вълка. Това стана четири години по-късно с едностранно прекратяване на договора с "Новера", което може да струва 57 млн. евро на държавата, заради съдебен спор, продължаващ и сега. Няма публична информация как е приключило делото, което се води в САЩ.

В момента почистването на София е разделено на осем зони, всяка от които включва по три или четири района. Изборът на фирми става с обществена поръчка за определен период. Последната приключи миналата година.

За "Чистота Искър" – една трета от София

За начало "Чистота Искър" ще се заеме с почистването на столичните райони "Красно село" и "Красна поляна". Това ще стане от 1 април 2016 г., каза Фандъкова.

На 1 май 2017 г. изтича договорът на Столична община със "Заубермахер България" за районите "Люлин", "Младост", "Витоша", "Овча купел" и част от "Триадица".

В момента се прави анализ на инвестиционните и оперативните разходи за изпълнение на дейностите по събиране и транспортиране на битовите отпадъци, поддържането на чистотата и подмяната на кофите за боклук. В зависимост от него ще се вземе решение дали общинското дружество да поеме и тези райони, каза Фандъкова.

"Титан" разширява територия

Междувременно собствениците на "Титан" – Иво Иванов и Димитър Борисов успяха да разширят териториите си. До 2015 г. техни фирми се грижеха за чистотата в девет столични района, а от миналата година вече отговарят за 12.

Договорите с "Титан София Център 1" и с "Титан София Изток 1" са за пет години срещу близо 142 млн. лв. без ДДС. Те печелят поръчките за четири зони, като в две от тях са били единствени кандидати.

В консорциума "Титан София Център 1" влизат "Титан-БКС" на Димитър Борисов и Иво Иванов, които държат 60%. Останалите са на "Търговски център Тракия", което се управлява от Георги и Кирил Домусчиеви.

Консорциумът "Титан София Център 1" отговаря за две зони. В първа зона влизат столичните райони "Средец", "Лозенец" и "Студентски", които се чистят срещу 40 млн. лв. без ДДС. Във седма зона са районите "Възраждане", "Оборище" и "Триадица – център" между булевардите "Витоша", "Патриарх Евтимий", "Христо Ботев" и ул. "Позитано", които се чистят за 26.6 млн. лв. без ДДС.

В другия консорциум - "Титан София Изток 1" - участват две дружества. Едното е "Нелсън Чистота", което държи 60%. То е част от холдинга "Титан" на Димитър Борисов и Иво Иванов. Другият акционер е "Ай Ес Ви Трейд", в което Веселин Трайков Танов държи 60%, а Слави Георгиев Димитров – 40%. Според регистъра ДАКСИ двамата са земеделски производители и се занимават с пчеларство. Танов има пчелина в село Трудовец, а Димитров – в село Безденица, Монтанско.

ДЗЗД "Титан София Изток 1" чисти две зони. Във втора зона са районите "Искър", "Панчарево" и "Кремиковци", за чието почистване общината плаща 38.3 млн. лв. без ДДС. Другата е пета зона с райони "Банкя", "Връбница" и "Нови искър", които се почистват за 36.6 млн. лв. без ДДС.

Останалите две зони

Останалите две зони в София ще се чистят до 2020 г. от компании с дългогодишен опит в този бранш.

За почистването на боклука в трета зона, която включва районите "Изгрев, "Слатина" и "Подуяне" срещу 45.8 млн. лв. отговаря "А.С.А. България" ЕООД. Дружеството е собственост на регистрираната в Австрия компания "А.С.А. Интернешънъл Инвайрънментъл Сървисиз". Не е ясно кой стои зад тази компания.

Българското дружество се управлява от Антон Емилов Антонов и чеха Отокар Слампа, а прокурист е Томас Антал.

Компанията "А.С.А. България" е наследник на първия чужд инвеститор у нас в областта на отпадъците "Шеле", собственост на германския концерн РВЕ (RWE). Те влязоха на българския пазар през 90-те години с концесията на Русе. Години по-късно германската компания се оттегли от бизнеса с отпадъци. Единият от настоящите управители Антон Антонов е в "Шеле" от самото начало и в определен период е бил сред собствениците на дружеството. Последната сделка по смяната на собствеността е от 2008 г., когато са продадени 100% от дела на "Шеле България" на "А.С.А. Интернешънъл Инвайрънментъл Сървисиз" за 4.83 млн. евро, показват публикуваните документи в Търговския регистър.

За отпадъците и чистотата на четвърта зона, в която влизат районите "Илинден", "Надежда" и "Сердика" отговаря "Консорциум АЕС-Х Груп" срещу 32 млн. лв. без ДДС.

В регистрираното по Закона за задълженията и договорите дружество участват четири компании. С най-голям дял е "АЕС-Х" (40%), което е собственост на Николай Асенов Стоянов и 22-годишният Илия Захариев Илиев.

До 2009 г. 60% от капитала на компанията бяха собственост на бившия общински съветник от СДС от 90-те години Красимир Арсов – Ина Арсова, но тогава ги продава на Илия Василев Талев за 3000 лв. За същата сума той ги препродава на Николай Стоянов през 2012 г.

Освен в София, "АЕС-Х" чисти и община Елин Пелин.

С 30% дял в консорциума е компанията "РТК" ООД. Дружеството е собственост на Иван Димитров Иванов и Николай Георгиев Илиев, като двамата имат равни дялове.

"Еко Ресурс-Р" има дял от 15% в консорциума. Дружеството е собственост на Дона Грудева Спасова и Камелия Динчова Динева.

Останалите 15% в консорциума са на дружеството с ограничена отговорност "БКО", което е собственост на Антон Петков Антов и Димчо Александров Китов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #4
  2. Boris Tsvetkov Tsvetkov
    #3

    Ето и самото ми Питане по проблема: https://www.facebook.com/boris.tsvetkov.37/media_set?set=a.10153451574142406.1073741975.696027405&type=3

  3. someone
    #2

    Ако съдим по грижата за автобусите и трамваите на Адския транспорт, нищо което е попаднало в общински ръце не е преуспяло. Автобусите са мръсни и не са мити от закупуването им, ауспусите им продънени и салоните на новите преди 10г. Мерцедес О345 са пълни с отровни изгорели газове. Трамваите се крепят на боята си, когато не окапят като развалени круши от първия дъжд, се блъскат от неработещи спирачки и ватмани профани. Разрухата е пълна. Пак ще се краде, само че директно от общината, а не през комисионери, като сегашните. С тая разлика, че вероятно и услугата ще е социлистически посредствена, като Адския транспорт.

  4. И какво от това
    #1

    Благодаря ти Господи! В градове като Кюстендил и Благоевград почистването е 5-6 ПЪТИ ПО-ЕВТИНО, от колкото в София, където е в ръцете на Вълци, Лисици, мечки и МУТРЕНСКИ други приятели на НЕГО! Каращи коли за милиони, платени от нашите данъци. И спестяващи милиони, докато София е БЕЗОБРАЗНО мръсен град! КАЛ, прах-ЕК казава-запрашеност много над нормата! Защото парите от данък смет пълнят джобовете на КОНЦЕСИОНЕРА, който благоволява да позамие САМО ЦЕНТРАЛНИТЕ улици 1 -2 пъти в годината! В някъв град на САЩ(май Хюстън) било много мръсно, почти толкова, колкото в София, но по соц, време, когато улиците се миеха поне веднъж в месеца!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.