Апликационната форма за еврофинансирането на преработения проект за строеж на завод за преработка на отпадъците на София е внесена в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за процедурно одобрение от Европейската комисия. Това съобщи заместник-кметът на столицата Мария Бояджийска пред БТА.
Ден по-рано кандидатът за кмет на София от БСП Георги Кадиев призова да не се бърза с внасянето на апликационната форма, тъй като предвидената в нея схема "загробва" софиянци, а да се остави това на следващия кметк и общински съвет.
Проектът за завода за боклук, който е част от интегрирания модел за управление на отпадъците в столицата, бе върнат от Европейската комисия за оптимизиране. Докато се преработва той, за да не се бави финансирането на другите компоненти от система, Брюксел реши да раздели финансирането на две фази. По Оперативна програма "Околна среда" през лятото бяха отпуснати 50 млн. евро за строеж на депо за неопасни отпадъци и две инсталации за компостиране. Столичната община осигури съфинансиране от 35 млн. лв., а държавния бюджет – 15 млн. лв., и с общата сума от 135 млн. лв. ще се подобри и сепариращата инсталация в депото в Суходол и ще се внедри разделно събиране на сметта в районите “Овча купел” и “Кремиковци".
За втората фаза на проекта Столична община иска от Брюксел 106 млн. евро. Преработеният вариант не се различава съществено от първоначалния, но се предвижда да се намали количеството на депонираните неопасни отпадъци в бъдещото сметище край село Яна.
Първоначално се е предвиждало депонираното количество да е 35 процента от постъпващите отпадъци за преработка от около 154 хил. тона годишно, а в подадения вариант то е под 30 процента или около 113 хил. тона година. В наш интерес е количеството депонирани отпадъци да е по-малко, тъй като за всеки тон се дължи такса, посочи Бояджийска.
Експлоатационните разходи на завода за отпадъци ще са 10.3 млн. евро при достигането на максимален капацитет, което означава, че разходът ще е 25 евро на тон.
"Топлофикация София" трябва да получи до края на ноември отговор за исканото финансиране за проектно проучване на изграждането на мощност за оползотворяването на горимите блокчета от отпадъци, които ще се произвеждат от бъдещия завод за отпадъци в София, допълни Бояджийска. Исканото финансиране от фонд "Козлодуй" е 1.5 млн. евро. Индикативната стойност на съоръжението за изгаряне на отпадъците ще е около сто милиона евро, като в него ще се оползотворяват 154 хиляди тона горими блокчета. Това ще спести на "Топлофикация София" 10 процента от потребявания в момента природен газ.
Зам.-кметът съобщи още, че е готов анализът на таксата за битови отпадъци, събирана от Столичната община. Експерти на Европейската инвестиционна банка са анализирали поносимостта на размера ѝ за столичани, дали се покриват общинските разходи по събиране, извозване и депониране на сметта и спазва ли се принципът "замърсителят плаща".
Експертите са заключили, че 86 процента от собствениците на имоти в Столичната община плащат в рамките на социално поносимата цена. Таксата им излиза 1.1 процент от годишния доход при поносима цена от 1.5 процента от годишния доход.
Други 13 процента плащат такса, която е в по-висок размер от този, определен за социално поносима цена, но това са главно хора с ниски доходи и пенсии, които обаче притежават скъпи жилища в централната част, сочи анализът. Експертите са заключили и, че юридическите лица дофинансират разходите по управлението на отпадъци с таксата, събирана от тях. За тях обаче освен таксата на база промил върху данъчната оценка, има и други алтернативни начини за плащане за сметосъбиране и сметоизвозване, докато при гражданите такива няма.
Паралелно с анализа е правен разчет и за преминаването на друг тип заплащане на стойността на събираните отпадъци, но експертите са препоръчали засега да се запази настоящият принцип. Те са взели като пример въведеното заплащане на база количество изхвърлени отпадъци в друга държава, където непосредствено след въвеждането му се е увеличило количеството на нерегламентираните сметища, докато е намаляло това на депонирания отпадък.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
18 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Добре, че са ГЕРБ та да се направи нещо с боклука на София
Желая успех на партия ГЕРБ във всяко едно начинание!
успех на ГЕРБ, дано те успеят да завършат проекта
Не може цял живот да си бил актьор и сега да изискват от теб, с риск да развалиш репутацията си, да приканваш към нещо, което е равно на самоубийство!
Какво означава, че са се разбързали? Как може да се твърди, ч ете трябва да оставят проекта на следващия кмет? Защо всеки трябва да мисли, че днешната работа може да се свърши и утре? Ето затова не сме се развивали досега!
Най-накрая ще имаме завод.Добре че дойдоха от ГЕРБ да го построят.
Ами д атака се работи бързо и сръчно ,ГЕРБ само така работят
Хей, № 8, нима, според вас, сегашното ръководство на Столичната община е дясно? Че това си е партия, производна на БКП. Дясното се нарича Прошков! Защото ни писна 6 години от "дясното" на Боко и от неговия велик завод, който той забрави някъде, режейки магистрални лентички. А неговото протеже, подруга учительница, така ремонтира Южния парк, че там стана гробница, която няма как утре да открие тържествено неийния гуру. Такава им е цялата работа. И със завода за боклука-същото.
Причкапов и Плевнелиев използвайки връзките и каналите на ДС в Германия, започват да изпращат хиляди строителни работници - бели роби. Заплатите между фирмата на Плевнята и немските възложители са по 4 000 марки, но Росен плаща на работниците си само по 1 000. Те и на това са щастливи. Останалите 3 000 марки, от заплатите на всеки работник, всеки месец. Плевнята и Причкапа си дялкат помежду си.
Така само за няколко години комсомолския секретар Росенчо, забогатява с над 12 милиона марки.
След това …
Росенчо използва тези пари, за да купи разни парцели и парчета в София, които след това продава на немска фирма 3 ( три) пъти по-скъпо. И отново касира. После се оказва че той и немската фирма са съсобственци на 37 маломерни парчета в София, върху които не може да се строи нищо нормално по големина. Освен това по новия план на София почти всички от тези парчета, са преотредени за улици, зелени площи и метро-станции. Има вече Решение на СОС тези парчета да се вземат и да се плати някакво парично обезщетение на Плевнята. За да предотврати това, той предлага замяна тип "кон за кокошка ", тоест да замени тези нищо не струващи 37 парченца за цял блок от парцели около 24 декара. Който да съедини с предварително закупена земя в този район. Поради явния грабеж към Плевнята се прилепват тримата брокери на СОС, начело с "малкия бор", които започват да го притискат да получат част от плячката - към 500 000 евро през 2007 г., според Ц. Цветанов. Накрая закарват Плевнята при човека на Доган - Андрей Иванов ( с 44 имота ), който му урежда гласуване на сделката в СОС. Срещу какви поети задължения ?
Е как, има година до края на мандата и два дни до кметските... Боклукът трЕбва да е "в наши ръце". Утре не се знае. Много партийни екскурзианти шетаха из Европа по проучване на този въпрос...