Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Столични лекари искат специален статут за 4 болници, поемащи спешните случаи

0 коментара
Столични лекари искат специален статут за 4 болници, поемащи спешните случаи

Специален статут за четири болници, които и в момента поемат най-тежките случаи, включително при бедствия и инциденти като този край Своге. За това настояха във вторник от Столичната лекарска колегия (СЛК) на Българския лекарски съюз в писмо до институциите.

На заседание на управителния съвет на колегията е била обсъдена необходимостта от ясна стратегия за организация, координация и логистика при оказването на спешна медицинска помощ при бедствени ситуации, аварии, пътно-транспортни инциденти със значителен брой пострадали на територията на вече многомилионна София.

“Предлагаме да се идентифицират лечебни заведения с непрекъснат режим на работа, интердисциплинарни екипи, покриващи необходимите за обслужване на политравматични пациенти специалности и звена за интензивно лечение с различни профили, както и да се изградят ясни правила за комуникация и координация, които да бъдат задействани при възникване на инциденти със значителен брой пострадали на територията на София и София- област“, се казва в писмото на СЛК.

Оттам предлагат да се подобрят комуникациите на структурите в държавата при тежки инциденти като се определят специални, конкретно фиксирани спешни центрове, които да поемат пострадалите при тези тежки инциденти, както и на спешните случаи в София по принцип.

От СЛК предлагат тези центрове за София и София-област да бъдат институтъ за спешна медицинска помощ “Пирогов”, ВМА, бишвата окръжна болница “Св. Анна” и “Царица Йоанна – ИСУЛ”. Четирите болници ще трябва да осигурят денонощно покритие от необходимите мултидисциплинарни високоспециализирани екипи, които да поддържат 24 часова спешна дейност

И в момента това са болниците, които поемат най-тежко пострадалите пациенти в подобни ситуации.

От СЛК обаче смятат, че трябва да се осигури безлимитна дейност на на тези болници и да се обезпечи доoкомплектоването с апаратура, което да позволи адекватно и навременно оказване на спешна помощ.

“За тези центрове е необходимо подобряване на комуникацията и координацията с отделните звена – както по между им, така и със 112, МЗ, МРРБ, МВР, пожарна и гражданска защита, армия, ДАНС, БЛС и изграждане на call-центровете в болниците“, посочват от СЛК.

Столичните лекари предлагат още да се създаде и поддържа болничен резерв от свободни легла в обем на 20% от легловата база в тези болници, които да са в готовност да поемат пострадалите при тежки инциденти.

“Да се наложи строго регаламентиран ред за комуникация и координация между Центъра за спешна медицинска помощ и посочените лечебни заведения с цел максимално обезпечаване и навременност на транспортната дейност за спешна помощ“, предлагат още от СЛК. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.