Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Столицата генерира 26% от доходите в цялата страна

3 коментара
Столицата генерира 26% от доходите в цялата страна

София генерира 26% от доходите в страната, а заедно с още четири области - Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, формира над 51% от общия им дял. Следващите по значимост икономически центрове - Благоевград, Плевен, Велико Търново, Русе, Хасково, Пазарджик и София-област, държат 21.85% от общите доходи, а останалите 16 области си поделят около 27% от тях. Това показва анализ на доходите и бедността в България на Института за пазарна икономика. В него са използвани данни за 2014 г.

При 35 млрд. лв. генерирани доходи, столицата "отговаря" за 9 млрд. лв. Другите два големи икономически центъра - Пловдив и Варна, генерират съответно 3 млрд. и 2.4 млрд. лв. Бургас и Стара Загора са с 1.7 и 1.6 млрд. лв.

Картата на доходите и регионалните различия показват основните фактори за попадане в риск от бедност - образованието, икономическата активност и населеното място, отбелязват от ИПИ. Обособяването на пет основни икономически центъра предопределя областните данни за доходите - отдалечеността от въпросните центрове води до чувствително по-ниски нива на доходите.

Липсата на големи икономически центрове на север (с изключение на Варна) обяснява по-ниската икономическа активност в Северозападния и Северния централен район, посочват анализаторите. Именно в тези райони е най-осезаем ефектът на социалните трансфери - пенсии и социални плащания, които макар да свиват относителната бедност в рамките на района, не могат да компенсират липсата на трудови доходи и съответно изоставането спрямо по-развитите райони на страната.

Изводите по отношение на публичните политики следва да са именно в посока на създаване на условия и стимули за утвърждаване на икономическите центрове, в т.ч. по-силни такива на север, смятат от ИПИ. Според тях ключови за това са процесите по финансова децентрализация, които да целят обвързване на икономическата активност в регионите със състоянието на местните бюджети, както и съвместната работа на местните власти за открояването на инвестиционни дестинации, които излизат извън рамките на строгото административно-териториалното деление в страната.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #3
  2. krasen
    #2

    Защото в Анадола е топло и парниците нямат нужда от газ зимата. Така доматът излиза четири пъти по-евтино.

  3. анита хегерланд
    #1

    Неграмотните селяни в Анадола произвеждат домати за ЕС, които и ние внасяме. Ако те могат да се справят с проблемите на засушаването, цените, конкуренцията, защо нашите селяни не могат и остават бедни, въпреки високите вносни мита на плодове и зеленчуци?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам