Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стопанската камара алармира за тотален срив на чуждите инвестиции у нас

В момента те са 1.9% от БВП, а трябвало да бъдат 10%

19 коментара
Радосвет Радев и Камен Колев, СНИМКА: БГНЕС

Българската стопанска камара (БСК) изнесе във вторник катастрофични данни за състоянието на чуждите инвестиции у нас.

За последното десетилетие – от 2007 г. до 2017 г., преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в страната са се сринали тотално – от 17.7 млрд. лв. през 2007 г. на 1.8 млрд. лв. през 2017 г., заяви изпълнителният председател Радосвет Радев.

Вложенията падат 10 пъти

За периода 2007 – 2017 г. годишният поток на чуждите вложения у нас намалява почти 10 пъти, като достига най-ниското си ниво през 2017 г., в размер на 1.8 млрд. лв. или 1.9% от БВП. Според зам.-шефа на БСК Камен Колев за добро ниво на ПЧИ в една страна се смята те да бъдат от порядъка на 10% от БВП (тоест около 10 млрд. лв. при сегашния БВП на България).

От 2010 г. насам годишно у нас се регистрират нови инвестиции за около 2-3 млрд. лв. Изключения правят 2015 г., когато вложенията се качват до по-солидна сума – 4.8 млрд. лв., а също и 2017 г., когато се отчита спад под 2 млрд. лв.

Според анализа на БСК пикът на инвестициите у нас през 2007 г. и 2008 г. - съответно 17.7 млрд. лв. и 13.2 млрд. лв., се дължи на присъединяването на България в ЕС, а не на финансовия балон, раздут по целия свят преди да избухне финансовата криза.

"В резултат на влизането на България в ЕС през първите години от членството на страната (2007 г. и 2008 г.) инвестициите са над 10 млрд. долара годишно. Тенденцията е аналогична и в съседна Румъния, в която инвестициите през 2007 г. и 2008 г. бележат рекордни стойности", пише в анализа.

България е най-зле

Според стопанската камара всички страни от региона са влошили показателите си и привлекателността си за чуждестранни инвестиции в резултат от световната финансова криза и международната конюнктура, но спадът в България е най-осезаем.

"Докато в Турция, Румъния и Хърватия намаляването на обема инвестиции е наполовина спрямо обемите от 2007 г., то в нашата страна спадът на инвестициите е 12 пъти спрямо 2007 г. Страната ни е на последно място по обем на инвестиции от изследваните съседни страни и след Сърбия и Хърватия по интензитет на инвестициите", твърди БСК.

Парите от емигрантите надхвърлят инвестициите

Според камарата за пренебрежимото ниво на ПЧИ у нас през последните години говори и фактът, че техният обем е съизмерим със средствата, постъпващи от емигрантите, които са на стойност 2.25 млрд. лв. през 2017 г.

"През 2017 г. парите, изпратени от наши сънародници в чужбина, вече сериозно надхвърлят размера на преките чужди инвестиции. БНБ отчита преводите над 2000 лв., като внесените по-малки суми и тези в брой никой не отчита. Тези пари най-вече отиват за потребление, само малка част са за инвестиции, но и така имат положителен ефект върху икономиката", каза Камен Колев.

За първото полугодие на 2018 г. спрямо същия период на 2017 г. спадът на инвестициите се задълбочава и обемът им е два пъти по-нисък (487 млн. евро спрямо 246 млн. евро).

Водещ инвеститор през 2017 г. у нас е Холандия (885 млн. евро), следвана от Германия и Швейцария – с около 180 млн. евро всяка. С добри позиции са и съседните страни – Турция и Гърция – с по около 80 млн. евро всяка.

Нужни са големи инфраструктурни проекти

Според БСК положителна тенденция е нарастването на дела на инвестициите в преработващата промишленост. Освен в тази индустрия по-големи дялове на ПЧИ отчитат секторите на търговията и ремонта на автомобили, недвижимите имоти, банковите услуги и застраховането.

Камарата посочва още, че е тревожно състоянието на деинвестициите, тоест отрицателните инвестиционни потоци – например при производството на електрическа енергия, професионални и научни дейности и добивна промишленост.

Сред факторите, които пречат на чуждите инвестиции у нас, стопанската камара изтъкна липсата на квалифицирани кадри, лошата инфраструктура, утеждената бизнес среда, бавния процес на обявяването на фалити, мудното правораздаване, корупцията и др.

БСК смята, че могат да се вземат мерки, които да подобрят средата – квалификация на кадрите, внос на работна ръка, увеличаване на ролята на търговския арбитраж и др. Според Радосвет Радев, за да се вдигне нивото на ПЧИ у нас, трябва да се реализират големи инфраструктурни проекти чрез концесии или публично-частни партньорства. Такава мярка по думите му би била и изграждането на АЕЦ "Белене".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #19

    ето! - дори и nлъxa знае, че най-много доверие в България, най-много инвестиции и съответно най-добре работеща икономика имаше по времето на Иван Костов. Много добре, nлъx!!! - сега, за това писание, ще ти съдерат кожицата в мазето на сОвецкото пАсолЬству :-)))

  2. Само за едно десетилетие, от както сме в ЕС, чуждите инвестиции са спаднали над 10 пъти!

  3. анита хегерланд
    #17

    Единствената причина, поради която чуждестранните инвеститори си отиват от България или я заобикалят е, че печалбата не е достатъчно голяма, за да компенсира разходите. В малка страна пазарът е свит или е цикличен и това не гарантира печалби за големите инвестиции. Политиката за инвестиции трябва да се промени към множество малки, а не към крупни парични потоци?!

  4. Коментарът е изтрит в 09:39 на 29 август 2018 от автора.
    #16
  5. Бивши комунисти НЯМА!
    #15
  6. [email protected]
    #14

    Бо,клуците в форума,веднага скочиха в защита на комунистите от БСК. НА заплата ли сте при тях бе другари?

  7. безпартийна
    #11

    Само не и Белене. Тогава пък изобщо читав инвеститор няма да дойде.

  8. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #10

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.