Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стотици хиляди събирачи на скрап остават безработни до дни

Рециклиращата индустрия: ГЕРБ остави една разорана нива, БСП ни довърши, а ДПС ни нокаутира

14 коментара
Стотици хиляди събирачи на скрап остават безработни до дни

Армия от 600 000 роми, събирачи на скрап, остава без работа и доходи от понеделник. Тогава влизат в сила промените в Закона за управление на отпадъците, които бяха приети през 2012 г. по времето на ГЕРБ. Те предвиждат хората вече да предават без пари старо желязо, хартия, пластмаса и други отпадъци на общински площадки, които обаче не са изградени.

 

Безвъзмездното предаване е нонсенс, защото хората плащат екотакса при покупката, на която и да е стока. Така на практика законовите промени са в интерес единствено на фирмите за разделно събиране на отпадъците, които ще вземат и мизерните около двайсетина лева дневно, които изкарва един ром, бъркайки в кофите за боклук. Годишният оборот в този сектор е 2 млрд. лв., по данни на Българската асоциация по рециклиране.

 

С цел да се предотврати хаоса депутати от БСП, начело с Добрин Данев, бяха внесли законопроект, с който искат срокът за влизане в сила на промените в закона, приети по времето на ГЕРБ, да бъде удължен до 1 януари 2016 г. Отсрочката се дава с идея през това време да се приеме изцяло нов закон за отпадъците, който да промени философията на настоящия и хората да не бъдат принуждавани да предават безплатно желязо, електроуреди и други отпадъци за преработка.

 

ГЕРБ бойкотира промените

 

Законопроектът на БСП трябваше да бъде разгледан за първо четене в парламентарната комисия по екология в четвъртък. Депутати от ГЕРБ обаче се въздържаха при гласуването на дневния ред и така заседанието на комисията пропадна.

 

Това предизвика вълна от освирквания и викове на гневни собственици на фирми за скрап, присъстващи на заседанието на парламентарната комисия.

 

"Бизнесът ще реагира остро. Ще покажем в понеделник какво е народът. Това е цирк. Как не ви е срам. Не може ли да се държите като депутати. Дайте на бизнеса да работи. Държава няма. Има една разорана нива, която остави ГЕРБ, БСП довърши, а ДПС нокаутира", каза Иво Георгиев, председател на управителния съвет на Асоциацията на рециклиращата индустрия (АРИ).

 

Той беше най-остър от присъстващите бизнесмени, чиито нерви не издържаха и се наложи да го укротяват.

 

"Ивелина, (Василева, бивш зам.-министър на екологията и настоящ депутат от ГЕРБ – бел.ред.) как не те е срам!?. Знам кой е човекът, който ви нарежда. Това е бившият вътрешен министър Цветан Цветанов. Обслужвате интересите на оползотворяващите организации", каза Иво Георгиев.

 

Политическите сили не се разбрали за отсрочка

 

Няма решение на политическите сили за приемането на този законопроект, отговори Ивелина Василева на нападките.

 

Тя обясни, че на консултативния съвет при президента на 17 юни, както и на последващите консултации, политическите партии са се разбрали кои законопроекти трябва да бъдат приети в малкото оставащо време. Този не е в списъка, каза Василева и напусна заседанието на комисията, което се превърна в "разговор с избирателите", по думите на Страхил Ангелов, депутат от БСП.

 

Временният председател на екокомисията Добрин Данев призова депутатите от ГЕРБ да кажат дали подкрепят или не законопроекта. Вместо това, част от тях напуснаха.

 

Очаквания за ръст на кражбите

 

Борислав Малинов, председател на управителния съвет на Българската асоциация по рециклиране (БАР), предупреди, че влизането в сила на промените в Закона за отпадъците от понеделник ще има много тежки последици за българската индустрия.

 

600 000 души, събирачи на скрап ще останат без поминък, каза Малинов. По думите му това са предимно роми, които средно изкарват между 5 и 20 лв. дневно.

 

Тези хора ще трябва да си намерят друго препитание и не е изключено кражбите да се увеличат, прогнозира Михаил Михайлов, член на управителния съвет на БАР. "Така днес, ако крадат метали, утре ще убиват, защото са гладни", предупреди той.

 

Според него да се забранява да предаваш отпадъци за скрап, защото се крадат релси, е сбъркана философия. Това означава и болниците да се затворят, защото и там се краде, контрира Михайлов.

 

Борислав Малинов повтори тезата на асоциацията, че влизането в сила на закона ще удари "Стомана Перник", тъй като основна част от суровината, която ползва, е от скрап. Освен това поне около 6 хил. души от наетите около 16 000 в 500 рециклиращи фирми ще бъдат освободени, каза още Малинов.

 

Тласкате ни към сивата икономика, единодушни бяха присъстващите представители на БАР и АРИ.

 

Правен вакуум

 

Създава се правен вакуум и на практика от понеделник промените в закона за отпадъците няма как да се спазват, каза Джевдет Чакъров от ДПС. Той допълни, че именно поради тази причина ДПС подкрепя предложението за отсрочка за влизане в сила на промените.

 

Чакъров също смята, че философията на закона за отпадъците е сбъркана и е необходим изцяло нов закон. Според него за да се спрат кражбите на релси и кабели е необходим силен контрол от всички страни и най-вече от търговците на скрап.

 

Законът не може да се прилага

 

Законът за управление на отпадъците беше приет през 2012 г. от управляващите от ГЕРБ с мотив да се намалят кражбите на черни и цветни метали. Той предвижда от 13 юли 2014 г. забрана на продажбата от физически лица на метални и всякакви други отпадъци на лиценцираните площадки за скрап.

 

Търговците на скрап ще могат за изкупуват старо желязо и цветни метали само от фирми като предаваната суровина трябва да има документ за произход. Гражданите пък по закон трябва да предават безвъзмездно своите метални, стъклени, хартиени, пластмасови и други отпадъци на общински площадки. Такива трябва да има във всяка една от 264-те общини, но до момента не е изградена нито една, според депутата Добрин Данев.

 

Заради липсата на общински площадки на практика законът няма да може да се прилага от понеделник, каза зам.-министърът на екологията Чавдар Георгиев. Според него е необходимо приемането на изцяло нов закон, каквото време няма при отиващото си Народно събрание. За това най-разумното решение било отлагане на срока за влизане в сила на промените.

 

"Надявам се, че ГЕРБ ще преосмислят позицията си и отсрочката ще бъде приета", каза Георгиев. По думите му, ако това не се случи МОСВ ще трябва да наложи санкции на всички общини за неизпълнение на законовите изисквания.

 

Не е изключено първите потърпевши да са кметовете на ГЕРБ, като санкцията варира от 5000 до 15 000 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Аслан Юриев
    #14

    Основните виновници са общините, които въпреки че от няколко години знаят че са задължени да изградят такива площадки се ослушват до последно. Аз съм твърдо "за" този закон. Моята дъщеря живее със семейството си в Германия, там е валиден същият закон: в определени дни гражданите предават безвъзмездно отпадъците, при това само в съответния пункт по местоживеене. Общината продава след това полезните отпадъци на интересуващите се фирми. Не знам има ли нормален българин който да не желае това да се случи и у нас.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  4. Айде не ревете сега! Що пътни знаци, релси, кабели и какво ли още не , само и само щом е метал, е било оглозгано и претопено за да се предаде за вторични суровини-за жълти стотинки разбира се!

  5. dimitardi100
    #10

    600 000 роми ще трябва да потърсят по-истинска и по-полезна работа, например в селското стопанство има огромен недостик, но за сметка на това 7 000 000 млн. българи ще си отдъхнат от деннонощните кражби, довели до обръщане и на влакове, катастрофирали коли, паднали в шахти без капаци, с много жертви и постоянен психотерор ,че държавата е безсилна! Време беше някой смел управник да вземе верното решение, а не да се шугави 25г. като туркоболшевик заради ромски гласове и безхаберие !!!

  6. messerschmitt
    #9

    Михаил Михайлов си го е казал сам - "ако днес крадат метал..." Да, това е кражба. Тя облагодетелсва събирачите - хора, които ДПС има интерес да мизерстват, и изкупвачите - БСП мафия.

  7. В и К
    #8

    Уйде твърдия електорат в наводнението...

  8. Михо
    #7

    "На преброяването от 2011 година (1 февруари 2011) като роми се самоопределят 320 761 души или 4,9% от населението на България." Това е поръчкова статия, защото няма как да пострадат 600,000 цигани, тъй като, според официални данни, техния общ брой е значително по-малък?!

  9. messerschmitt
    #6

    Безвъзмездното предаване не е нонсенс, точно обратното. С генерираните средства се създава и поддържа работеща система за рециклиране. Аргументът, че потребителите плащат при покупката на пакетиран продукт и затова не трябва да си получават парите обратни при предаване за рециклиране е нонсенс. Рециклирането не е социална програма!! ДПС да спрат с гадната практика всички да плащаме на гласоподавателите им. (както с Фонд "Тютюн")

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.