Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стотици хиляди служители остават без ваучери за храна до края на 2011 г.

22 коментара
Стотици хиляди служители остават без ваучери за храна до края на 2011 г.

Около 270 хиляди души няма да получат от работодателите си полагащите им се 60 лв. във ваучери за храна през следващите два месеца, защото определената от държавата сума от 172 млн. лв. за талоните ще се изчерпи да края на октомври, научи Mediapool. Информацията бе потвърдена от Димитър Чобанов, икономист в компанията за анализи КС2.

Ваучери за храна получават около 10 на сто от работещите в България. За тях ще е тежък удар в последните месеци на годината да не могат да разчитат на купоните за пазаруване на храна, напитки и т.н. Още по-тежко може да се отрази на работодателите решението да изплатят в кеш стойността на обещаните ваучери и най-вероятно работниците ще получат ваучерите си за ноември и декември след Нова година – след отпускането на квотата за 2012 г.

Всяка година финансовото министерство определя таван за сумата, която работодателите могат да дават на служителите си под формата на ваучери за храна. Стойността на ваучерите – 60 лв на човек за месец, не се облага с данъци и осигуровки – т.е. държавата освобождава от данъци 172 млн. лева. Работодателите пък си приспадат стойността на раздадените ваучери от облагаемата печалба. Условието за работодателите при прилагането на ваучерната система е талоните да са допълнение към основната заплата, но не и да се приспадат.

В последните години таванът за ваучерите определян от държавата е от порядъка на 170 млн. лева, дори през 2010 г. не бе изчерпан заради отнемане на лиценза на един от операторите, издаващ купоните.

Проблемът обаче възниква с промяна на системата за разпределение на квотата за 2011 г. Общата сума от 172 млн. лева бе разделена на 84 индивидуални квоти от по 2 млн. лева, като всеки оператор получава първоначално по 2 млн. и след изчерпването им подава искане за нови, докато се изчерпа целият годишен лимит. Когато операторите, издаващи ваучери – около 15 на брой, разполагаха с лимит за цялата година някак си го разпределяха, така че да им стигне до декември, обясни Чобанов. Системата с квотите от по 2 млн. лева обаче се прилага за първи път и операторите не са свикнали, коментира икономистът. По думите му проблемът с изчерпаната квота за 2011 г. може да се разреши с вдигане на тавана за ваучерите с нови 40 млн. лева.

По данни на финансовото министерство от 84-те индивидуални квоти по 2 млн. лева към 13 октомври т.г. са изразходвани 69 за 138 млн. лева. До края на годината остават 17 квоти за 34 млн. лева. Тук обаче не фигурират вече заявените квоти от операторите и въпреки сравнително краткия срок, в който се обработват заявките - 5 работни дни, издателите на ваучери се съмняват, че тази година лимитът ще им стигне . В най-добрия случай ваучери за служителите ще има и през ноември.

Като цяло определянето на таван за отпусканите ваучери спъва системата и той трябва да бъде премахнат, смята Чобанов. По думите му премахването на лимита, както е в други европейски държави, няма да доведе до злоупотреба с механизма за данъчни облекчения. Във Франция, където няма таван, ваучери получават 30 на сто от служителите, не повече, даде за пример Чобанов. Освен това купонната система е начин за изсветляване на икономиката, тъй като разходването на средствата се следи много стриктно от всички участници по веригата.

Друг положителен ефект от ваучерите е повече приходи в бюджета заради увеличеното потребление. Той се изчислява на 7.6 млн. лева, според проучване от 2010 г. на “Индъстри Уоч”. Според икономистите сумата от 60 лева месечно на работник под формата на ваучери за храна и покупки също не е адекватна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    боже колко сте некомпетентни ... с тези ваучери по-умните работодатели по легален начин увеличават доходите на персонала си, за сметка на бюджета (пестят от данъка) като се възползват от данъчните преференции.. Подобни бонуси има много в цивилизованияа свят. Вместо да се радвате 4е на другите им ги отнемат - помислете си не е ли по- умно и вие да си поискате..

  2. Анонимен
    #21

    Aло номер двадесети, издевателство е бюджетните работещи да не плащат осигуровки, а аз да им ги плащам. Не им стига,че заплатите им идват от моите данъци. Ако искаме да сме като съседна Гърция може и по 15-заплата да им требват. Номер деветнадесети, в цяла Европа тази практика съществува доста отдавна. Целта е да се стимулира потребление. След като започнаха да дават ваучери във фирмата ни, някои колеги намалиха цигарите и поркането, защото срещу ваучера се получава САМО храна. Освен това се приемат във всички вериги в цялата страна, така че няма как да се прави далавера. Колкото до Петя, не е правилно,да се намалява заплатата, но в случая който цитирате тя просто си е останала същата.

  3. Анонимен
    #20

    Това е същото издевателство на Дянков,както липсата на 13-та заплата за бюджетните работещи.Пак Дянковщини.Инат и толкоз.Няма да дам,бе и това си е.

  4. Космополит
    #19

    До 17 С други думи някакви хора получават пари, които иначе биха отишли за данъци. Фирми не плащат данъци, а вместо това скрито увеличават заплатата на работниците си. Не се учудвам, че тази работа е станала тихомълком и не съм чул за такава практика. Български принос към пазарните отношения.

  5. Анонимен
    #18

    до 17 - не, не са хрантутници на държавата, данъкоплаТецо-разходите за ваучери се приспадат от облагаемата печалба /вкл. и на частника/......

  6. Анонимен
    #17

    Може ли някой да изнесе ясна и точна информация какви са тия 270000,които получават така наречените ваучери за храна.Защо ли имим чувството че това са все хрантутници на държавна,т.е.на хранилка на ДАНЪКОПЛАДЦИТЕ.

  7. Анонимен
    #16

    Boiko da im kaje tochno kakvi pasti da iadat

  8. Анонимен
    #15

    Голяма далавера и лобиране пада.Давайте ги към заплатата,а не берете грижа в коя верига ще ги харчат.

  9. Анонимен
    #14

    Горките 270 хиляди... Щом ранЪта прави борбЪта, значи спираме борбЪта. Друг начи нЕма.

  10. Анонимен
    #13

    Само това ли няма да е наред тгази година и няма да е предвидено

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.