
Поне 387 души са загинали и над 1 050 са ранени от мощно земетресение, което връхлетя Перу в сряда в 18.40 часа местно време (23.40 часа по Гринуич), предадоха световните агенции. Първият трус е бил с магнитуд 7.9 по скалата на Рихтер и с продължителност почти 2 минути. Той е бил последван от още четири труса със сила от 5.4 до 5.9 бала.
Епицентърът на трусовете, според Американската геологическа служба, е бил на 145 километра югоизточно от столицата Лима в близост до селището Чинча Алта. Дълбочината на земетресението е била 40 километра под земната повърхност.
Веднага след трусовете е била обявена тревога от възможни вълни цунами по тихоокеанското крайбрежие, но впоследствие тревогата е било отменена.
Спасителите заявяват, че крайбрежната провинция Ица, на юг от Лима е най-сериозно пострадалият регион. Отрядите трудно достигат до бедстващите, тъй като Панамериканската магистрала, основният крайбрежен път, е силно разрушена. На някои места е напълно непроходима, а вече са се появили и шайки крадци, които нападат опитващите се да преминат, предупреждава местно радио.
Според съобщенията на един от перуанските телевизионни канали в градче на юг от Лима трусът е съборил църква, пълна с хора.
Фотограф на Асошиейтед прес предаде, че е видял разрушени здания в Лима, където трусът продължил повече от минута.
Радиостанциите цитират думите на шефа на пожарната в Лима, който съобщава, че в града са изпопадали стълбове на уличното осветление, от прозорците са се разхвърчали стъкла, но засега нямало подадени сигнали за човешки жертви и пострадали.
В някои райони на града е прекъснато електричеството, няма телефонни връзки, включително и мобилни.
За последен път земетресения със сила над седма степен бе регистрирано в Перу през 1974 г. Тогава през октомври централната крайбрежна част бе разтърсена от трус със сила 7.6 бала, а два месеца по-късно – със 7.2 степен по Рихтер.
По думите на геофизика от Американската геологическа служба Дейл Грант тези трусове стават в зоната на един от най-големите разломи, където се срещат две тектонични плочи. Именно в района на такъв разлом стават най-мощните земетресения, включително трусът в Индийския океан в края на декември 2004 г., когато образуваното цунами отне живота на повече от 200 хиляди души.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент